featured

Türkiye Kadın Futbol Liginin İlk Derbisi Fenerbahçe- Beşiktaş

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turkcell Kadın Futbol Ligi’nin 1. Haftasında Beşiktaş Vodafone ile Fenerbahçe karşı karşıya geldi ve maç Beşiktaş’ın 2-1 üstünlüğüyle sona erdi.
Maçta birçok yönden Beşiktaş daha iyi ve üstün olan taraftı. İki takımında taktiklerini masaya yatıracağımız bu yazıda Beşiktaş’ın pres gücü, toplu bir yerde kümelenmesi(merkez sorunu) ve havadan oynama ısrarı ile Fenerbahçe’nin A planının yetersizliği, baskıda oyun kuramaması ve hücumdaki eksikleri üzerinde durulacak.
Beşiktaş maçın genelinde baskın olan ve oyuna hükmeden taraftı. Özellikle ilk yarı itibariyle bire bir eşleşmelerden kurulu baskı ağıyla ön alanda konumlandılar. Bu sayede Fenerbahçe’nin hem 1.bölgesini bloke ederek geriden oyun kurulum opsiyonlarını kapatıp akan oyunda da o bölgeden rahatça çıkış yapmasını engellediler hem de 2.bölge bağlantısını sekteye uğratıp pozisyon ürettiler. Burada Yağmur’un geniş hareketli presinin yanında Mariana’nın gölge markaj desteği de ön plandaydı. Ayrıca bu ikili kendileri için de “final third” etkinliğini de arttırdılar. Orta sahayı ise serbest bıraktılar. Fakat zaman zaman Elif ve Gizem’e o bölgede toplayıcılık görevi vererek seken toplarda tehlikeyi önlemeye çalıştılar.
Topun Beşiktaş’ta olduğu sekanslara bakınca merkezin yine serbest bırakıldığı ve tüm maçın kenar bölgedeki etkinliklere yıkıldığını görüyoruz. Genellikle sağ koridor ve duran topların etkili kullanıcısı Berna ve geniş alanları değerlendirebilen Mariana’nın son çizgi, nispeten iç koridor ve bolca kenar orta aksiyonları hücum planı olarak tercih edilmiş. Merkeze yakın etkinlikler nadirde olsa gözüküyordu. Birkaç defa Elif’in top taşıyıcılığıyla savunma arkası denedi Beşiktaş.
İlk bölümde de bahsettiğimiz Beşiktaş’ın bire bir eşleşmelerden kurulu ön alandaki baskı ağını bu bölümde çok net görebiliyoruz. Savunma hattı ve kenar orta saha arasına yerleşen Beşiktaş, bire bir baskıyla Fenerbahçe’nin hem çıkış opsiyonlarını bloke etmiş hem de neredeyse tüm pas yollarını tutabilecek şekilde yerleşmiş.
Beşiktaş için bu maç özelinde en büyük sorunu, aynı yerde kümelenme sonucu merkezde bırakılan boşluklar… Bu pozisyonda görüldüğü üzere, Cansu topla buluştuğunda çevresinde aynı yerde kümelenen, baskı yapmayan dört Beşiktaşlı var ve merkezde bırakılan büyük boşluk var. Pozisyon devamında Cansu, çok rahat bir şekilde merkeze oynayarak Fenerbahçe’yi hızlı hücuma çıkarıyor.
Fenerbahçe’yi bu maçta genel olarak kendi yarı sahasını savunur pozisyonda gördük. Genellikle derinde konumlanıp, alan savunmasıyla rakibi karşılayan yapıdaydılar. İlk golü kalelerinde görene kadar da iyi bir dirençleri vardı. Çok kompakt yapı da olmasalar da topları karşılama da pek zorlanmadılar.
Golün gelişimi ise Beşiktaş’ın en önemli silahı duran top(korner) ve Fenerbahçe’nin maçın genelindeki zayıf noktası duran top savunmasından oldu. Şanssızlık gibi görünse de oyuncuların yerleşimleri ve oyuncu paylaşımları hatalı olunca golü kalesinde gördü Fenerbahçe. İkinci golde de aynı yerleşim ve paylaşım hataları görünüyordu.
Fenerbahçe’nin hücumdaki oyun planının da, yeterliliği tartışılır… Galatasaray ve Beşiktaş maçlarında, 1. ve 2. bölgede topla buluştuğunda Kenya’nın savunma arkasına attığı koşularla gol yollarında etkili olmaya çalışan bir Fenerbahçe izledik. Galatasaray maçında bunun işlediği gördük ama Beşiktaş karşısında, Beşiktaş’ın ön alan baskısını iyi yapmasıyla beraber merkez ve stoper oyuncuları istediği yerde topla buluşamadı.
Ligin başında böyle zorlu bir açılış iki takımında bundan sonrasında güçlü bir oyun için neler yapması gerektiğini ortaya koydu. Beşiktaş, hala ligin kolay kolay yenilemeyecek takımlarının başında geliyor olsa da; merkez boşlukları daha efektif değerlendirip hem savunma hem de hücum planına bu alanları dahil etmeli. Saha yayılımını da merkezdeki derin boşluklara göre kenarda zafiyet yaratmayacak şekilde daha simetrik tutmalı. Aynı zamanda kenar orta kullanımında da revizyona gidip orta sıklığını düşürmeli ve oyununu katmanlaştırarak çözülmesini engelleyip daha da domine hale getirmeli.
Fenerbahçe ise kısa, orta ve uzun vadede, A planını geliştirmeli veya B planı bulmalı… Savunma arkasına atılan toplar, Fenerbahçe adına güçlü bir hücum planı ama baskıyı doğru ve yerinde yapan her rakibe karşı bu oyun planıyla Fenerbahçe’nin sorun yaşama ihtimali olduğu görünüyor. Ayrıca A planının pek işlemediği maçta, 1. ve 2. bölgede yapılan basit pas hataları da Fenerbahçe adına dünün en büyük sorunlardan biriydi.

Koralp SELÇUK

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye Kadın Futbol Liginin İlk Derbisi Fenerbahçe- Beşiktaş

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin