featured

Kıymet Teyze Parkı Açıldı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kıymet teyze,  7 yıllık süren  hukuk mücadelesini kazandı.
Edirne’de 1.Murat Mahallesi’nde 31 Mart 2014 tarihinde evinin önündeki parka yıkım için kepçe geldiğini duyan Kıymet Peker’in, parka giderek kepçenin önüne oturması ve Peker’in eylemine o tarihte Edirne Belediye Başkanı olarak seçilen Recep Gürkan’ın da destek vermesinin ardından başlatılan hukuki süreç tam 7 yıl sürdü. 7 yıl süren hukuk mücadelesinin ardından sözkonusu alanın tapusu Edirne Belediyesi’nin oldu.  Belediye tarafından ‘Kıymet Teyze Parkı’ adı verilen parkın açılışı ise bugün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapıldı.

Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen Kıymet Teyze Parkı’nın açılışı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımıyla gerçekleştirildi.

Parkta düzenlenen törende konuşan Kılıçdaroğlu, gezi parkı eylemlerini hatırlatarak, “İki tarihi düşünmenizi isterim. Bir gezi parkını bir de burayı. Gezi parkındaki gencecik fidan gibi çocuklarımız ağacı korumak istedi ve parkı korumak istedi. Kıymet teyze de burada bir mücadele verdi. Verdiği mücadeleyle bütün teknolojiyi alt üst etti. Makine dayanmadı. İnsanın doğaya sevgisini kanıtlayan en önemli insan Kıymet teyzemiz. Hepinizin huzurunda Kıymet teyzeye böyle bir parkın inşaat alanı olmaması için verdiği mücadele dolayısıyla kendisine yürekten teşekkür ediyorum. Bu, bundan sonra yapılacak mücadelelere de büyük destek verecektir” dedi.

 

‘BAKMAYA DOYAMIYORUM
90 yaşına gelse yine benzeri olayda kepçenin önüne oturacağını söyleyen Kıymet Peker, “Daha çok park açılsın. Burasının güzelliğine bakar mısınız, tertemiz oldu. Bakmaya doyamıyorum. Evlatlarımız da çok sevinçli. Adımın verilmesine de çok sevindim. Daha önce de söyledim 90 yaşına da gelsem, aynı olay olsa yine kepçenin önüne otururum. Nerede olsa otururum” diye konuştu.
Daha sonra Kıymet Teyze Parkı ile aynı anda Edirne Belediyesi tarafından yeniden düzenlenen Danıştay 2. Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin Parkı ile Tahsin Başkan Parkı’nın açılışı da gerçekleştirildi.

Adalet geç işliyor ama mutlaka işlediğini ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan;  “Siz de aylarca adalet için yürüyen CHP Genel Başkanı olarak, zannediyorum Kıymet teyzeyi Türkiye’de en iyi anlayan kişi siz olacaksınız. Kıymet teyzemin bizim aracılığımızla yürüttüğü davalar 7 yıl sürdü. Ve 7 yılın sonunda biz davaları kazandık. Bu parkın kendisi küçük ama anlamı çok büyük. Gezideki direnişteki Kırmızılı Kadın gibi bizim de Kıymet Teyzemiz var. Ben kendisini ziyaret ettim, tapuyu aldıktan sonra, ‘Kıymet teyze biliyorum istemiyorsun ama izin ver buraya senin adını koyalım. Bu gelecek nesillere de bir çevre mücadelesi için örnek olsun, öncü olsun’ dedim. Beni kırmadı sağ olsun. Hepimizi kucakladı. Bütün Türkiye’ye örnek oldu. Öğretmeni Atatürk olanın ödevi memleket olur diyorlar. Biz Atatürk’ten aldığımız ışık ve CHP Genel Başkanı olarak zatınızdan aldığımız ‘Gece hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek’ talimatıyla gece ve gündüz bunun için çalışıyoruz. Yollar yapılır, binalar yapılır bunların hepsi yapılır ama bu şehirde bir çocuk gece yatağa aç giriyorsa o zaman bizim vicdanımız kurusun diyoruz. Bütün çabamız, gayretimiz bunun için. Sizleri Edirne’de görmekten, Türkiye’ye gerçek anlamda demokrasiyi getirecek Kemal Kılıçdaroğlu’nun yol arkadaşı olmaktan, yoldaşı olmaktan da bütün Edirneliler gibi onur ve gurur duyuyoruz” dedi.

 Kıymet Teyze Parkı ile aynı anda canlı yayında Edirne Belediyesi tarafından yeniden düzenlenen Danıştay 2. Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin Parkı ile Tahsin Başkan Parkı’nın açılışı da gerçekleştirildi.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kıymet Teyze Parkı Açıldı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin