featured

” Beka Devlet İçin Önemli”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Roman sivil toplum gönüllüsü Turan Şallı, ‘Beka’ denen kavramın hiçbir kimliğin, siyasetçinin bekası yerine devletin daha güçlü adalet bekası için olması gerektiğini bildirdi.
“14 Mayıs 2023 tarihinde Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde çok sayıda Roman STK başkanı farklı partilerde aday adayı, çok azı aday gösterildi.”diyen Şallı yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: ” Hiçbiri milletvekili seçilemedi. Partilerine  Romanların oy kaldıracı olarak kaldı. Bu kaldıraç, Roman yurttaşlara hak temelli yaklaşımlarda eşit yurttaşlık, temel haklar ve özgürlükler, adalet vurgusundan yoksundu. Türkiye’de bu bilinci siyasallaştırmadan Roman STK’lara aşılamaya çalışan aktivist Hacer Foggo maalesef niteliksiz Roman STK’ lar yüzünden çabaları yıpratılmıştır.

Siyasi partiler farklı argümanlar kullanarak etnik kimlikleri, sosyal tabakaları, dini grupları kendi etrafında şekillendirme eğilimine girerler. Elde ettikleri siyasal gücün bir zaman sonra toplumun genel çıkarları için değil, belirli bir ç evrenin, örgütlenmelerin çıkarlarına dönüştüğü çok görülmüştür. Kimlik kullanma argümanları günümüzde Roman sivil toplumun en kolay becerdiği bir alandır.

 Bir dönem Çeribaşı Mehmet Ali Körüklü vardı. Bir seçim döneminde siyasetçileri etkilemek amaçlı, “benim arkamda 20 bin Romanın oyu var,” söylemi seçim sonucunda hüsranla bitmişti. Bu söylem dilini 28. Dönem Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçiminde de gördük. Sıfır Ayrımcılık Derneği Başkanı Elmas Arus, Roman kimlikli olmasa da bu kimliği avantaja çevirerek, “ Roman diyalog ağı olarak Türkiye’de 22 il, 34 bölge de örgütlüyüz, Roman kadınların isteği üzerine CHP’ den milletvekili adayı oldum.” Demesi milletvekili seçilmesini sağlayamadı. Çingene Çeribaşısının durumuna düşmüştür.

 Milletvekili aday adayı, İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, verdiği bir demeçte: Türkiye’de 5-6 milyon Roman nüfusu olduğunu kendisine/kendilerine verilecek imkan sayesinde Türkiye’de tüm Roman mahallelerinde yüzde 10 oranında bir fark yaratacağını, kendisi ile 10 milletvekilini meclise taşıyacağından söz etmişti. Oysa Romanların büyük bir çoğunluğunun devletin sosyal yardımları ile yaşam sürdüğü, öğretilmiş yoksulluk, çaresizlik içinde bulunduğu göz ardı edilmektedir. Hak bilinci yerleşmemiş bir Roman gerçeğini görmek gerekir. Yine bu seçim döneminde Edirne-Keşan ilçesinde bulunan Roman derneklerinin bir dilekçesi ulusal medya da yer buldu. Dilekçe Cumhurbaşkanlığına yazılmıştı:  “Romanlar, Erdoğan’a mektup yazdı: Bir daha aday göstermeyin istemiyoruz,”istenmeyen kişi Edirne milletvekili Fatma Aksal’dı. İstenmeyen Fatma Aksal 28. Dönem Edirne milletvekili.

Siyaseti kendi çıkarım aracı olarak gören bazı Roman dernek başkanları, kendi bekaları için siyasetçilerin oy kaldıracı konumundadır. Bu kaldıracın Romanlara faydası da yoktur.  “Beka”  denen kavram hiçbir kimliğin, siyasetçinin bekası için değil, devletimizin daha güçlü adalet bekası için olmalıdır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
” Beka Devlet İçin Önemli”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin