featured

Edirneliler ‘Halk Ekmek’ İstiyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (EDESOB), kentteki fırınlarda 230 gram ekmeğin 2 liradan satılmaya başlandığını açıklarken, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) bunun onaylanmış tarife olmadığını söylemesinin ardından gündeme Edirne Belediyesi’nin ‘Halk Ekmek Fırını’ açılması yönündeki talepleri de arttırdı. Söz konusu ‘Ekmeğe yapılan zammı ve Halk Ekmek’i Edirne’de yaşayan yurttaşlara sorduk.
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı: “Halk ekmek fırınları açılmasını isterim tabiki. Bu halk, kaliteli ama ucuz ekmek alması lazım. Edirne Belediyesi’nin de buna teşvik etmesi lazım. Diğer CHP’li belediyeler gibi süt, bez gibi yardımlarda da bulunmalı. Biz günde 20 ekmek tüketiyoruz. Edirne Belediyesi son zamanlarda durumları iyi olmayana ev yardımı gibi yardımlarda bulunuyor ama halk ucuz ekmek yesin.” dedi..
Birçok ilde Halk Ekmek Fırınının hizmet verdiğini ifade eden yurttaşlardan Z.K.: “Şimdiye kadar belediye halk ekmek fırını açmalıydı. Günde 4 ekmek götürüyorum eve. Ayda sadece 120 lira ekmeğe para ödüyorum. Asgari ücretle çalışan biri olarak elektrik, doğalgaz, su, mutfak bir de üzerine şimdi özel gelir vergisi de yüzde 10 arttı. Bir bıraksınlar artık bu halk bir nefes alsın.” ifadelerini kullandı.
M.T.: “Halk ekmek isterim tabi. Pandemide insanlar işsiz-aşsız kaldı. Belediyemiz Halk Ekmek açarsa sevinirim”dedi.
T.Ş.: “Ben altı kişilik bir aileyi geçindiriyorum. Sabah, öğle akşam yani günde 3 öğün ekmek yemek için en az 15 ekmek alıyorum. Aylık ekmek tüketimimiz 450. Her şeye zam geldi. Yağa zam, ona zam buna zam. Bu halk çıldırma aşamasında. Halk ekmeği bu yüzden isitiyoruz. 1 TL’nin hesabını yapıyoruz. Önceden bir markete gider alacağımızı alırdık. Şimdi 3-4 market dolaşıyoruz. Diğer markete göre ucuz ama bize göre halen pahalı olanı alıp çıkıyoruz marketten. Biz yine kötü de olsa idaremizi yapmaya çalışıyoruz. Bir ekmeği satın alamayanlar var. Allah onların da bizimde yardımcımız olsun.” şeklinde konuştu.
Evine ekmek götüremez olduğunu ve adını vermek istemeyen bir yurttaş da; “Askıda Ekmek Kampanyaları yerine temel tüketim hakkımız olan ekmeği bizlere askıdan almak değil de kendi paramızla rahatça alabilme imkanına sahip olmak istiyoruz. Edirne Belediyesi de ‘Halk Ekmek’ fırını açarsa iyi olur”dedi.

M.K.: “Ekmek zammı vatandaş için de işletme sahibi için de problem sebebidir. Un zamlı alınıyor mecbur fiyata yansıtılıyor. Eleman parası, elektrik, su, mazot, dağıtım parası derken vatandaşa yansıtmak zorunda kalıyor. Genel olarak pandemi de çalışmayan kişilerden KDV’ler alınmasa daha iyi olur. Halk ekmek fırınının olması da iyi olur.” dedi. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Edirneliler ‘Halk Ekmek’ İstiyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin