“Sıra Mezarlıklara da mı Geldi?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzunköprü’ye kurulması planlanan Karma OSB Projesi için Kavacık Köy Muhtarı Aziz Kurt’un önderlik ettiği grubun proje iptaline yönelik sürdürdüğü hukuki mücadele devam ediyor. Trakya Platformu Kırklareli Dönem Sözcüsü Göksal Çidem, Meraya Ormana Tarlaya Köylere Derelere Gollere Nehirlere… Sanayi kurulduğunu gördük. Sıra mezarlıklarda mı geldi?” diyerek tepki gösterdi.

Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Kavacık köyünde, Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası ile Edirne İl Özel İdaresi tarafından kurulması planlanan Karma Organize Sanayi Bölgesi’ne karşı çıkan köylüler faklı kurum ve konularda açılan davalar sonucunda projeye yönelik önce yürütmeyi durdurma, ardından da iptal kararı istemişti.Projesi ile ilgili mahkeme kararına göre bir kez daha Bilirkişi Heyeti Kavacık Köyü’ndeydi.

Trakya Platformu Kırklareli Dönem Sözcüsü Göksal Çidem, gazetemize yaptığı açıklamada Kavacık Köyünde yapılması planlanan Uzunköprü Karma Organize Sanayi Bölgesi(OSB) projesi içinde mezarlıkların kaldığını ifade ederek; “Meraya Ormana Tarlaya Köylere Derelere Gollere Nehirlere… Sanayi kurulduğunu gördük. Sıra mezarlıklarda mı geldi?” diyerek tepki gösterdi.

Köy Muhtarı Aziz Kurt, iddia edildiği gibi kendilerinin sanayiye karşı olmadıklarını ancak yer seçimi noktasında daha uygun ve atıl alanlar varken kendi köylerinin yanında böyle bir projenin yapılmasını köy doğal yaşamının sonunu getireceğini ifade etti.

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Danıştay 6’ncı Dairesi’ne başvurmasının ardından bölgede mahkeme kararıyla keşif ve inceleme yapan bilirkişi heyetinin raporu açıklanmış.

Bilirkişi heyeti, projenin 1/100 bin ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planı’na aykırılık taşıdığına, planda bulunan çevre koruma, ekolojik sürdürülebilirlik,koruma ve kullanma dengesinin sağlanması gibi hedef ve ilkelerle bağdaşmadığına, plan bütünlüğünü olumsuz etkilediğine, kapsamlı bir açıklama ve araştırma dahilinde yapılmadığına ve köyün sosyal yapısı ve hayatıyla birlikte mekansal, işlevsel ve estetik bütünlüğünü olumsuz etkileyeceğine karar verdi.

Raporda, projenin Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planı’nda belirlenen genel ilke ve esaslara aykırı olduğu görüşü, bilirkişi heyetinde bulunan 3 bilim insanı tarafından oy birliğiyle alınmıştı.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Sıra Mezarlıklara da mı Geldi?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin