featured

Avrupa Süper Ligi’ne Dair

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ken Early, Futbol’un zirve 12 takımının Süper Lig oluşturma çabasını, kalıcı aristokrasi hedefi olarak görüyor. Haklı da bence. Bu hafta gündemimiz bu, peki bu gelişmeyi nereden okumak gerekli?

Bosman kuralları sonrasında endüstrileşmesi hız kazanan Futbol ve hatta tüm spor branşlarındaki temel başarı denklemi ekonomik güç ile paralellik gösteriyor. Bizler taraftarlar olarak, takımlarımızın tarihine, sevdiğimiz spor branşlarının tarihselliğine sahip çıkmaya çalışsak da, finansal yönetimin hayatımızın neresinde olduğunu abluka halinde deneyimliyoruz.

Bu farkındalık belki bir özelleştirmede, belki banka borcunuz ile belki de sevdiğiniz kulüp bir oyuncusunu elinde tutamadığı veya transfer sezonunu zayıf geçirdiğinde görüntüleniyor. Bu kişisel yaşam deneyimimizin bize öğrettiği yegane olgu artık. Modern zamanın fırsatları veya güç olgusu her noktada aynı kefede eriyor, ne kadar başarıyı satın alabiliyoruz?

Avrupa’nın Süper Lig’ini oluşturma gayesini de, büyüklerin ayrımı veya futbolun bir tarih yitimi olarak okuyor muyuz sorusu gündemimizde. Hayır okumuyoruz, 12 takımın içerisindeki kulüplerin birçoğu Futbolun muntazam tarihinde mevcut değil, fakat son yıllarda gerçekleşen sermaye atılımları ile başarılı takımlar ve bunu büyütmek isteyen iş adamlarına sahip.

Ajax’ın, Kızılyıldız’ın Şampiyonlar Ligi’nde zafere ulaştığı dönemler artık geride kaldı, Lig Süper veya Şampiyonlar her kime ait ise elimizdeki Şampiyon maddiyatı en kuvvetliden doğru karşımıza geliyor. Bu durum başarı halinde böyle iken başarısızlıkta da keza bu şekilde, Ülke futbolumuzun geldiği noktadan da bu ölçü dışarısında bahsetmek mümkün değil. Yada şu an Avrupa futbolunda gözde isim olmayan Kızılyıldız, Anderlect, st.etienne gibi takımlardan bahsederken de spor camiasının endüstrisinden bahsetmek gerekiyor.

Yakından tanıdığımız için, merceği ülkemize tutalım ve herhangi bir kulüp başkanının şehrin önemli şahıslarından olmadığı veya mesleğini, başarılı finansal durumu ile tamamlayamadığımızı hayal edebiliyor musunuz?

Herhangi bir ana akım spor branşının, başarılı bir sporcusunun markalaşmadığı ve kendi özel yaşamını sponsorlar çerçevesinden dışarı çıkartabildiğini? Evet bu iklimde Avrupa Süper Lig’inin zaten kurulu olduğundan bahsedebiliriz gibi geliyor bana. Maksat bunun bir isminin olup olmadığı ise, burada niyet okumasını pek empatisiz yapmamak gerekiyor.

Dürüst olmak gerekir ki, hayatımız endüstrinin tam ortasında duruyor. Sevdiğimiz spor branşları da böyle, sizinle aynı tutkuyu taşıyan bir yöneticinin başarılı olma koşulu ortadan kaldırılalı uzun yıllar geçmiş durumda. Emin olun, cüzi miktar bir maaş ile sizleri de tutkunu olduğunuz spor kulübünde sporunuzu icra etmeye ikna edemeyiz. Şayet renklerine, tarihine ve başarılarına çıkarsız bağlı olduğumuz yapılar var ise, bu spor için de olabildiği gibi birçok kültürel emare için olabilir ve olmalıdır. O zaman itirazımızı endüstriyel kaygılara yöneltmeliyiz.

Bugün yaşanan gündemde, gündelik hayatta gördüğüm, sevdiğim ve kendimden bulduğum birçok insanımızda bu yanılgıyı görüyorum. Futbol kulüplerini kurtarmak istiyorsanız, müdahaleyi hayatın kendisine yöneltmeniz gerekmekte. Daha mı zor evet, dostunuz olarak acı reçete görevim.

Gelelim spor bültenimize, tüm bunlara rağmen sporu daha mı az seveceğiz? Ya da spor organizasyonları para ile başarıyı elde ettiklerinde, biz düşman mı kesileceğiz? Elbette ki hayır. Biz sporun tutkusunu seviyor, parke veya yeşil sahalarda mücadelenin kendisini kutsal kılıyoruz. Bu beğeni, yaşamımıza olan saygıdan gelir. Gençliğimde kısa dönem sporcusu olduğum Karate branşının, müsabaka öncesi ilk mindere, sonra rakibe selam vermeyi adet edinmesi gibi. Önce yeşil sahaya saygımızı yitirmeyelim, sonra da tutkularımızı.

Peki ya hobi bırakmayan endüstri? E işte tam ona düşman kesilmek gerekiyor.

Koralp Selçuk

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Avrupa Süper Ligi’ne Dair

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin