featured

Zam Şampiyonu Ayçiçek Yağı Meclis Gündeminde

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Edirne Milletvekili Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu, ayçiçek yağına yapılan zammı meclis gündemine taşıdı. Gaytancıoğlu; son günlerde zam şampiyonu olan ayçiçek yağının fiyatının neden arttığını sordu.

Saadet zinciri benzeri uygulamalarla insanların mağdur edildiğini, getirilen yasanın eksikliklerine rağmen bunun önüne geçilmesini amaçladığını bunun için destek verdiklerini ifade eden Doç. Dr. Gaytancıoğlu “Neden daha önce böyle bir düzenleme yapmadınız? Şimdiye kadar mağdur olanlar ne olacak?” diye sordu.

Genel Kurula Çiftlikbank vurgunuyla milyarlarca lira dolandıran Tosuncuk’un fotoğrafını gösteren Doç. Dr. Gaytancıoğlu “Türkiye’de hayvancılıktan en fazla parayı kazandı. Hayvancılık şu anda perişan bir vaziyette ama Tosuncuk milyonları vurdu, milyarları vurdu, bastı gitti” dedi.

Konuşmasının devamında küspe, ham ve rafine ayçiçeği yağını gösteren CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu“Niye bunları getirdim? Son günlerde zam şampiyonu. Bu yağ fiyatları neden artıyor? Böyle gösteriyorum ki kafanıza iyice girsin, Türkiye nasıl bir ülke, Türkiye nasıl üretici bir ülke ama sizin politikalarınız sayesinde nasıl ithalatçı bir ülke oluyor? Bakın, bu ayçiçeği. Bunun 1 tonu bundan beş ay önce 360 dolardı, şu anda 740 dolar yani 2 katından fazla arttı.

Bunu biz üretebiliyor muyuz? Evet, sizin politikalarınızla hayır çünkü siz destekleme yapmıyorsunuz, destekleri zamanında açıklamıyorsunuz. Türkiye’nin bir sürü yağ fabrikası var, yağ fabrikaları ithal ham maddeye bağlı.

Ucuz diye dışarıdan alıyorsunuz ama bu sene ucuz olmadı -çünkü çok pahalı- 2 kat arttı. Kuraklık var, dünya çok fazla etkileniyor, biz de etkilendik. Bu ayçiçeğinin ham yağı yani bunu sıktığınızda bunu elde ediyorsunuz; bunun tonu 700 dolardı, şu anda 1.400 dolar, yok. Siz işi bilmiyorsunuz, Toprak Mahsulleri Ofisine yetki verdiniz “Git, dünya piyasalarından yağ bul.” dediniz. Niye kendi çiftçinize gitmiyorsunuz, niye kendi çiftçinizi desteklemiyorsunuz? Toprak Mahsulleri Ofisi bulamadı, 100 bin ton için ihaleye çıktı ‘İlk parti 25 bin ton alırım.’ dedi, bula bula 5 bin ton buldu ve bu yağ fiyatlarını o yükseltti. Bulduğu miktar da Türkiye’nin iki günlük ihtiyacı yani biz, size hep günübirlik politikalarla idare ediyorsunuz diyoruz ya; evet, uzun vadeli bir politikanız yok.

Bu küspe bile 200 dolardı, şimdi 350 dolar oldu. Bu kadar dışa bağımlı olursanız bunun da fiyatı… Fakir vatandaş markete gidecek, bakkala gidecek; daha önce 7 liradan alıyordu bunun litresini, 1 litre ayçiçeği yağını, şu anda 17 liradan alıyor ve bu politika devam ettiği sürece fiyatlar sürekli artacak.

Bizi suçlamayın, kendinizi suçlayın. Türkiye üretici olabilecek bir ülkeyken sizin uyguladığınız politikalarla dünyada 1’inci oldu, ithalatta 1’inci oldu. 1 milyar dolar ödüyorduk, şu anda 1,5 milyar dolar ödüyoruz.

Bunu kendi çiftçimize verseniz, yarısını kendi çiftçimize verseniz -ben iddia ediyorum- Türkiye üretici ülke olur, kimseye de bağımlı kalmaz; ne yabancıya bağlı kalır ne bir başkasına bağlı kalır. Kendi çiftçimizi desteklemiyorsunuz, gidiyorsunuz, başka çiftçileri destekliyorsunuz.”dedi

Hayvancılığa destek vermiyorsunuz; bu tosuncuklara destek verdiniz, paraları kaptılar, gittiler” diyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu şunları kaydetti:  “ Çiftçi her hafta televizyonun karşısına geçiyor, sizden müjde bekliyor. Bize dünya kadar mesaj geliyor “Ne zaman çıkacak bu yapılandırma?” diye.

Şimdi, sizi uyarıyorum, 31 Mart diye bir tarih verdiniz Tarım Kredi Kooperatiflerinin üreticilerine. İnanın, herkes bekliyor, diken üstünde ‘Acaba 31 Marttan sonra ne olacak? Benim traktörüm alınacak mı? Benim ahırdaki hayvanlarım alınacak mı? Benim tarlama el konulacak mı?’ diye bekliyor. Ya, arkadaşlar, bu kadar zor mu bu yasayı çıkarmak ya da bir kararname çıkarmak? Alt tarafı, 5 milyar lira bir parayı, hacizli, icralı bir parayı yeniden yapılandıracaksınız; silin gitsin. Üreticinize destek verin; size ayçiçeği üretsin, buğday üretsin, çeltik üretsin.

Bakın, sizin yüzünüzden şu anda İpsala’da tam 270 bin ton çeltik depolarda duruyor, gemiler fırıl fırıl pirinç getiriyor. Yazıktır, günahtır; artık kendi çiftçinizi düşünün, başka ülkelerin çiftçilerine destek vermeyin”Haber Merkezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Zam Şampiyonu Ayçiçek Yağı Meclis Gündeminde

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin