featured

Çevrecilerden Kent Ormanı’nı Korumak İçin İmza Kampanyası

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne’de Kent Ormanı’nın ‘Millet Bahçesi ‘ olarak yapılması kararına tepkiler çığ gibi büyüyor. Çevreciler Millet Bahçesi projesinin iptal edilmesi için imza kampanyası başlattı.

Halk arasında Söğütlük olarak da bilinen Kent ormanının Millet Bahçesi için seçilen noktanın yanlış olduğunu belirten Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, kent ormanının yeniden tahribat ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

Kent Ormanı’nın doğal koruma alanı olarak tescil edildiğinin altını çizen Eren; “Kent Ormanı, ekosisteminin korunması amacıyla 2019 yılında Bakanlıkça Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı olarak tescil edilmiştir. 10 yıl önce ise Avrupa Birliği ile ortak bir projede Kent Ormanı’mıza beton yollar ve 260 tane aydınlatma direği dikilerek doğasına yeterince zarar verilmiş, dönemin valisi bile bunu doğa tahribatı diye eleştirmiştir.

 

Bu tahribattan 10 yıl sonra ise Kent Ormanı’mız yeni bir tahribat ile karşı karşıyadır. Kent Ormanı’nın Millet Bahçesi yapılmak istendiği açıklanırken; proje kapsamında yer alacak yapılar, ormanda tahribata neden olacaktır. Yasa gereği doğal SİT alanlarına inşaat yapılamaz, hiçbir müdahalede bulunulamaz. Biz Edirne’de yaşayan kişiler doğamızı, ormanımızı, nehirlerimizi gelecek nesillere korunmuş olarak emanet etmek istiyoruz. Söğütlük Kent Ormanı’mızın ağacı, çiçeği, böceği, yer altı ve üstü canlı yaşamıyla en doğal haliyle korunmasını, her türden inşaat veya yapı yapılarak tahrip edilmemesini istiyoruz. Millet bahçesi yapımı için Edirne’nin en yeşil alanlarından biri olan Söğütlük Kent Ormanı’nın seçilmesi yerine kıraç bir alanın tercih edilmesi, kentin yeşil alan varlığının arttırılmasına katkıda bulunacaktır. Bu nedenle Edirne halkına ait bir ormanın ‘Millet Bahçesi Projesi’ adı altında tahrip edilmesine göz yumulmamalıdır.”Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çevrecilerden Kent Ormanı’nı Korumak İçin İmza Kampanyası

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin