featured

Yerleşim Alanlarına Yakın Taşocağında Bilirkişi İnceleme Yaptı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BOTAŞ tarafından Saros Körfezi’nde yapılmakta olan FSRU Limanı inşaatına taşınmak üzere, Edirne’nin Keşan İlçesine  bağlı Aşağı Zaferiye Mahallesi sınırları içinde kalan ve Yeni Mahalle’deki Belkoop evlerine 160 metre mesafede bulunan eski taş ocaklarının, 20 yıl aradan sonra yeniden faaliyete geçirilmesi yargıya taşınmıştı. Keşan Kent Konseyi ve çevre sakinleri tarafından taş ocağının Edirne Valiliği’nin vermiş olduğu ‘ÇED gerekli değildir’ kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için Edirne Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açılmıştı. Dava kapsamında  bilirkişi heyeti taş ocaklarında inceleme yaptı. CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, çevre dernekleri, bazı siyasi partilerin temsilcileri ile bölge halkı da taş ocağının bulunduğu alana gelerek, bilirkişi heyetinin incelemesini izledi.

Bilirkişi incelemesinde konuşan davacı Yukarı Zaferiye Mahallesi Muhtarı Nedim İşlek,“Sarı kız bölgesine taş ocakları gelmeden önce bu bölgemiz mesire alanımızdı. Orman olarak kullanıyorduk. Dere vardı. Benim çocukluğum buralarda geçti. Taş ocakları geldiğinde buraların ekolojik dengesi bozuldu. Suyumuzun akması gereken yerde biz molozların üzerinde duruyoruz. Burası Keşan’ın yaşam alanıydı. Taş ocakları kapandıktan sonra tekrar faaliyete geçtiğini öğrendik ve hepimiz rahatsız olmaya başladık” dedi.

Bölge sakini ve davacı Vedat Özöbek ise taş ocaklarının yeniden faaliyete geçmesiyle gürültü ve toz ortaya çıktığını ifade ederek, “Pencerelerimizi açamadık. İş makineleri 1 derken 5 tane oldu. Arkasından patlama sesleri de geliyordu. Biz korkuyoruz da bir taraftan. Çünkü daha önceki patlamalarda sıçrayan taşlar eşeği öldürmüş. Biz bu patlamaları çekmek zorunda mıyız? Bu kadar gürültü ve toz içerisindeyiz. Evlerde pencereler açılamıyor. Pazar demeden, cumartesi demeden sabahın erken saatlerinde müthiş bir gürültüyle çalışıyorlar ve sesler şehir merkezinden duyuluyor. Biz gerçekten mağduruz. Kamyonlar arka arkaya geçiyor ve trafiğe çıktığımız zaman zor anlar yaşıyoruz. Şehir merkezinde bunların olmasını istemiyoruz” diye konuştu.

Davacıların avukatı Bülent Kaçar ise “Devlet ciddiyeti açısından da, toplum açısından da ciddi sıkıntılar ve büyük mağduriyetler yaşandı. Proje alanına en yakın yerleşim alanı 170 metre. Saros FSRU’nun ÇED başvuru dosyasında, nihai ÇED raporunda liman inşaatındaki taşların Mecidiye’deki İbrice Limanı’ndan temin edileceği yazdığı halde oradan almayıp, gelip buradan hiçbir izin, onay almadan direk defekto bir şekilde buradan taş almaya başladı. Ne zamanki Keşan sivil toplumu, Keşan kamuoyu ve müvekkiller kaymakamlığa, valiliğe, savcılığa başvurdular, geldiler 2 defa para cezası kestiler. ÇED başvuru dosyasında patlatma yok ama gördünüz, dinamit patlattılar burada. Defalarca, aylarca” ifadelerini kullandı.

BOTAŞ Yapı Denetim Komisyonu Başkanı Ersin Yılmaz ise bölgede hiçbir patlatma malzemesinin kullanılmadığını kaydederek, “Patlatma malzemesinin kullanılabilmesi için ayrı bir prosedür vardır. Biz kırma yöntemiyle aldık. Onlar patlatma değil. Patlatma farklıdır. Bizim kırma yöntemiyle yaptığımız işlemde buradan 2 metre ötesine taş gitmez. Sarsıntıyı da mesafeyi dikkate aldığında hissetmezsin. ‘Binalar çatladı’ deniliyor. Binalarda eğer çatlak var ise Bizim buradaki kırma işleminden olmaz. Bu mesafeye etki etmesi mümkün değil. Bu fene, fizik kurallarına ve matematik hesaplarına aykırı bir durumdur. Buradan başka taraflara taşın gitmesi mümkün değil. Burada patlatmaya yönelik hiçbir sondaj yok. Daha önce yapılmış olabilir. Biz burada önceki ocaklardan kalan kırma taşları topladık. O taşlardan büyük parçaları kırdık. Burada dinamit veya hiçbir patlayıcı madde kullanmadık. Ruhsatta almadık, böyle bir başvurumuzda yok” dedi.

Daha sonra bilirkişi heyeti bölgede incelemede bulundu. Bilirkişinin en geç 2 ay içerisinde hazırlayacağı raporu mahkemeye sunacağı bildirildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yerleşim Alanlarına Yakın Taşocağında Bilirkişi İnceleme Yaptı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin