featured

Saros İçin 300 Metre İmza Föyleri İle Tepki-VİDEO HABER

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trakya’nın incisi olan Saros Körfezi’ne BOTAŞ tarafından yapımına devam edilen SFRU Boru Hattı’nın durdurulması için çevrecilerin mücadelesi sürüyor.

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere Köyü’nde yapılması planlanan FSRU limanı için şimdiden 10 bin ağacın kesildiği Saros Körfezi kıyıları 3 bilirkişi heyetinin raporuna rağmen BOTAŞ tarafından  karşı çevrecilerin mücadelesi sürüyor. Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri Dayanışması önderliğinde, Sazlıdere SFRU inşaat alanında gerçekleşen basın açıklamasında siyasi partiler, kent konseyleri, sivil toplum kuruluşları ve bölge halkı destek verdi. Saroz’da FSRU’ya hayır diyen 165 bin çevrecilerin imzasının bulunduğu 300 metre uzunluğundaki imza föylerinin açılarak ve sosyal mesafe kuralına uyularak bir kez daha FSRU’a hayır dediler.

Basın açıklamasını Saros Gönüllüleri Dayanışması Sözcüsü Mürşide Çoban okudu. Çoban açıklamada şunları kaydetti: “Biz Saros Gönüllüleri Saros tabiatının saf ve temizliğinden çevre dostlarının inançlı ve inatçı mücadelesinden aldığımız güçle denizimizin, ormanlarımızın, ağaçlarımızın, kuşlarımızın balıklarımızın ve tüm Saros’da yaşayan canlıların hakkını korumaya yılmadan, yorulmadan devam edeceğiz. Edirne İdare Mahkemimizin daha fazla doğaya zarar vermeden 3 bilir kişi heyetinin raporuyla haklı mücadelemizi göstereceğini ve yürütmeyi durdurma kararı verceğini inanıyoruz. BOTAŞ şirketi hukuksuzluğunu bildiği halde Saros Körfezi’nde FSRU Doğalgaz Limanı ve Kara Boru Hattı İnşaatına halka rağmen inatla devam etmektedir. BOTAŞ, Trakya’nın incisi Türkiye’nin Özel Çevre Koruma Bölgesi olan Saros Körfezi’n, gaz ticaretine kurban ediyor. Üç ayrı bilirkişi heyetinin bilimsel mahkeme raporuna göre T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının BOTAŞ’a verdiği ÇED olumlu Kararı ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının onayladığı BOTAŞ imar planları ÇED mevzuatına ve İmar Kanunu’na açıkça aykırıdır. Saros Körfezi’mize liman ve boru hattı yapımı bilime, hukuka ve uluslararası sözleşmelere göre uygun değildir.

2018 yılı Haziran ayından bu yana bu projeye karşı mücadele eden bölge halkının iradesini tanımayan BOTAŞ kamu kurumu olduğu halde Mahkeme Bilirkişi Heyetlerinin resmi raporlarına da saygı göstermeyerek hukuk tanımaz bir şekilde denizimizi doldurmaya, ağaçlarımızı keserek talana devam ediyor. BOTAŞ dört ay içinde tarım alanlarına, denize ve ormanlara telafisi imkânsız büyük zararlar vermiştir. Eğer bu ülkede bilime ve hukuka saygı var ise BOTAŞ’ın bilim ve hukuk tanımaz tavrına dur denilmelidir. Saros ile ilişkisi olan halkın yüzde 99’u FSRU Limanı ve Kara Boru Hattını istemiyor. Bu proje 45 bini ıslak, 115 bini ‘change.org’da olmak üzere 165 bin imza ile hayır dedi ve hayır demeye devam ediyor. Her fırsatta ‘milli iradeye’ vurgu yapan, ‘Halkım istemiyorsa izin vermem’ diyen Sayın Cumhurbaşkanı halkın bu feryadını, bu isyanını duymalıdır. BOTAŞ’ın hukuk tanımazlığına dur demelidir.” Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Saros İçin 300 Metre İmza Föyleri İle Tepki-VİDEO HABER

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin