featured

Yeni Adli Yıl Açıldı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne’de, 2022-2023 adli yılı Atatürk anıtında düzenlenen törenle başladı. Törene, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Necati Görgülü, İdare Mahkemesi Başkanı Yüksel Arslan, Vergi Mahkemesi Başkanı Gökhan Balaban, Edirne Barosu Başkanı Tacettin Sivrikaya ve çok sayıda avukat katıldı. Törende konuşan Baro Başkanı Sivrikaya, “Hukuktan ve adaletten ayrılmayacağız.” dedi.
Sivrikaya, “Her ne kadar, sorunların kaynağını başka etkenlere bağlayanlar varsa da bu etkenlerin ikincil olduğunu, hukuk ve adalet ile tüm sorunların üstesinden gelineceğini düşünüyorum. Liyakat kavramının çok önemli olduğunu, her meslek grubunda liyakatlı kişilerin göreve getirilmesinin şart olduğunu, aksi halde sonuçların toplumsal felaketlere yol açacağını, onarılması uzun yıllar alacak zararlar doğuracağını bilmemiz gerekir. Liyakat kavramı aynı zamanda bizlerin de hangi meslek grubunda olursak olalım, mesleğimize layık olmamız gerekliliğini ortaya koymaktadır. Hangi meslekten olursak olalım, mesleğimize ve işimize layık olmamız, buna uygun davranışlar sergilememiz gerekmektedir. Bu durum, bizlerin özellikle yargı mensuplarının borcudur. Her türlü olumsuzluklara, dış etkenlere, baskılara, tehditlere rağmen, adaletin tesisi, hukuk devletinin tesisi, yurttaşlarımıza en kaliteli adalet hizmetini sunma borcumuz vardır” dedi.

Sivrikaya konuşmasında şunları kaydetti: “Hukuktan ve adaletten ayrılmayacağız. Bize bu umudu aşılayan, ülkemizin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’tür. 19 Mayıs 1919 da başlayan ‘Kurtuluş ve Bağımsızlık’ mücadelesi, daha iki gün önce 100. yıldönümünü kutladığımız, bağımsızlığımızın sonsuza dek parıldayacak yıldızı 30 Ağustos 1922 Büyük Taarruz Zaferi ile tamamlanmış. 29 Ekim 1923’te kurulan Cumhuriyet ile taçlanmıştır. Ardı sıra yapılan devrimler ile güçlü bir devlet yapısı oluşmuş, yolumuz aydınlatılmıştır. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından oluşturulan bu devlet yapımız ve onun yaktığı ışık, yakın coğrafyamızda yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen bizi ayakta tutmakta, yolumuzu aydınlatmakta, geleceğe dönük umudumuzu her geçen gün arttırmaktadır. Bu vesile ile kendisini bir kez daha özlem, şükran ve rahmet ile anıyorum”
Ardından törende konuşan Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak ise Türk yargısı olarak temel amaçlarının, halka kusursuz adalet hizmeti sunabilmek olduğunu belirtti. Çakmak, “Türk yargısı olarak temel amacımız, halkımıza kusursuz adalet hizmeti sunabilmek, adalete olan güveni daha çok yükseltmek ve kamu vicdanını tatmin edebilmektedir. Bu amaç doğrultusunda, yurdumuzun her yerinde tüm yargı çalışanlarımız, özverili bir şekilde görevlerini sürdürmektedir. Edirne Adliyesi olarak, geçen yıl, tüm adalet hizmetlerinin etkin, verimli, hızlı ve tarafsız bir şekilde yerine getirilmesi için üstün çaba gösteren Hakim, Cumhuriyet Savcısı, adliye personelimiz ve avukatlarımız sayesinde verimli bir adli yıl geçirdiğimizi düşünüyorum. Bunun için çaba harcayan tüm yargı çalışanlarına şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.
Tören, konuşmaların ardından sona erdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yeni Adli Yıl Açıldı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin