featured

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Edirne’de

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu, Kapıkule Sınır kapısında Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Hristo Aleksiev ile görüşmek üzere Edirne’ye geldi. Edirne Valisi Sayın H. Kürşat Kırbıyık tarafından karşılanan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu daha sonra Kapıkule Sınır Kapısında Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Hristo Aleksiev ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi.
Kapıkule sınır kapısındaki buluşmada Türk heyetine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu başkanlık ederken, Edirne Valisi Sayın H. Kürşat Kırbıyık, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt , Bulgaristan Ulaştırma ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Krasimir Papukchiyski , Bulgaristan Maliye Bakan Yardımcısı Aleksander Svrakov ve ilgili kurum müdürlerinin de aralarında bulunduğu iki ülke heyeti de katıldı. Bulgar heyetinde ise Bakan Aleksiev’e Bulgaristan Ankara Büyükelçisi Anguel Tcholakov ile bakan yardımcıları eşlik etti. Gümrüklerdeki ihracat yoğunluğundan oluşan kuyrukların azaltılması konusunun masaya yatırıldığı toplantı sonrası bakanlar Karaismailoğlu ile Aleksiev açıklama yaptı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı  Adil Karaismailoğlu, “Bu kapıların ve kara yolunun belli bir kapasitesi var. O kapasiteyi doğru kullanmak ve sıkıntıları gidermek için demir yolundaki kapasiteyi oldukça artırmamız gerekiyor. Yükün demir yoluna kaydırılması en büyük gündemlerimizden bir tanesi. Hem Türk tarafı hem de Bulgar tarafı demir yolundaki kapasiteyi ve hızını artırmak için önemli görüşmeler yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde demir yollarındaki geçişleri çok çok daha fazla arttıracağız. Deniz yollarında Ro-Ro taşımacılığının da sınır kapılarındaki yükün azaltılması açısından oldukça önemli, Ro-Ro taşımalarını da desteklememiz gerekiyor. O yüzden Burgaz, Varna ve Romanya bağlantılı Türkiye Ro-Ro seferlerimizi de geliştirmek için özellikle bakanlık olarak önemli politikalar gerçekleştiriyoruz. Ro-Ro’ya teşvikle ilgili yönetmelik çıkarmıştık inşallah hem ticaretimiz artacak hem de kapılardaki sorunlarımız azalacak” diye konuştu.
Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Aleksiev de toplantıda özellikle TIR geçişlerinin hızlanması konusunu konuştuklarını kaydederek, “Siz de biliyorsunuz ki Covid salgını ve bu savaştan sonra bir ekonomik kriz var. Savaştan kaynaklı da birçok lojistiğin bizi tercih ettiğini biliyorsunuz. Bu kadar yoğun trafiğin akımını daha da kolaylaştırmak için sadece kara yollarının yetmeyeceğini, devlet demir yollarının ayrıca da deniz yollarının da bu trafiğe katılmasına karar verdik. Geçen yıl ekim ayından bu yılın ekim ayına kadar 100 binin üzerinde TIR geçişi oldu. Doğal olarak bu kadar büyük bir akım her iki ülkenin çalışanları tarafından işlem gördü. Hepimiz biliyoruz ki Asya’dan Avrupa’ya bu TIR akımını sağlamaya devam edeceğiz ve bununla ilgili de önlem almamız gerekiyor. O yüzden demir yollarını ve Ro-Ro’yu ciddi bir şekilde kullanmaya karar verdik” dedi.
Kapıkule sınır kapısında Gar gümrük sahasında incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Hristo Aleksiev, Valimiz Sayın H. Kürşat Kırbıyık ile birlikte yetkililerden bilgiler aldılar. Buradaki incelemelerin ardından Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Hristo Aleksiev Edirne’den ayrıldı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı  Adil Karaismailoğlu, Kapıkule sınır kapısındaki görüşme ve incelemelerinin ardından Edirne Karaağaç bağlantı yolu şantiyesinde Edirne’de yapılan yatırımlar ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aldıktan sonra yaptığı açıklamada Pazarkule-TEM otoyolu bağlantısı, Edirne –Kırklareli yapımı ve tarihi Uzunköprü onarımı gibi 3 büyük çalışma yürüttüklerini söyledi.
Bakan Karaismailoğlu; “TEM Edirne-Karaağaç Bağlantı Yolu, Edirne-Kırklareli Bölünmüş Yol Yapım tamamlama işi ve Tarihi Uzunköprü’nün Restorasyon çalışması, devam eden Karayolu Projelerimiz arasında yer alıyor. Tem Edirne Karaağaç Bağlantı Yolu Projesi ile, Pazarkule sınır kapısından direkt olarak TEM otoyoluna yüksek standartlı yol ile bağlantı yapıyoruz. Proje kapsamında; Oluşturulacak Gazimihal, Yıldırım Beyazıt ve K4 Fuar kavşakları ile Edirne’nin batısındaki yeni yerleşim alanlarının çevre otoyoluna ve şehir içine ulaşımları güvenli bir şekilde sağlanacak. Ayrıca, Edirne civarındaki sanayi tesislerine ulaşım imkânları kolaylaşacak. Projenin tamamlanması ile Karaağaç – Edirne arasındaki tarihi köprüler üzerinden geçişine izin verilmeyen ağır taşıt trafiği proje güzergâhından sağlanacak. Böylece hem tarihi köprülerimiz korunacak hem de yük taşımacılığı kesintisiz sürecek. Belirli dönemlerde debisi yükselen Meriç ve Tunca, önceki yıllarda oluşan taşkınlarla Edirne-Karaağaç arasındaki ulaşımı engellemişti. Yapımı BY-BSK olarak tamamlanan bin 943 metrelik Dr. Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü ile taşkınlar karşısında Edirne-Karaağaç bağlantısı güvenli şekilde sağlandı. Kasım 2020’de ihalesini yaparak Mart 2021’de çalışmalarına başladığımız 7 bin 62 metre uzunluğundaki yolumuz, bölünmüş ve bitümlü sıcak kaplamalı olacak. 535 milyon lira bedelli projemizde %43 oranında ilerleme kaydettik. Projede bugüne kadar; Yıldırım Beyazıt Viyadüğü kalan imalatlarının tamamlanması için öngerme kiriş tesisini kurduk. Yıldırım Beyazıt Viyadüğü kapsamında; 29 viyadük temeli, 60 viyadük elevasyonu, 23 viyadük başlık kirişi yaptık. Proje kapsamında ariyet dolgu malzemesi ihtiyacının karşılanması için kullanılacak ariyet ve taş ocaklarının izin süreçlerinin Ağustos 2022 tarihinde tamamlanması sebebiyle toprak işleri imalatlarının gecikmesine neden oldu. Enerji nakil hatlarındaki düzenlemeler ile birlikte kamu kurum ve kuruluşlarıyla yazışmalar da devam ediyor. Edirne-Kırklareli Bölünmüş yol yapımı tamamlama işine de devam ediyoruz. Toplam 47,5 kilometrelik hattın 32 kilometrelik bölümü BSK olarak yapıldı. Hatta, 15,5 kilometrelik kesimde bitümlü sıcak kaplamalı çalışmalar devam ediyor. Bu yıl tamamlanan 4 kilometrelik kesimle birlikte, 32 kilometrelik kesimde İnece, Dolapdere, Bostanlı, Akardere, Hasköy, Sazlıdere köprülerini tamamladık. 2 milyar 50 milyon lira bedelli projede bugüne kadar % 35 oranında ilerleme kaydettik” dedi.
Tarihi Uzunköprü’nün restorasyon çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “Uzunköprü İlçemizdeki ‘Tarihi Uzunköprü’nün restorasyon işine, gönüllere de hitap eden bu çalışmamızı da aynı azimle sürdürüyoruz. Bin 392 metrelik köprümüzdeki faaliyetlerimiz kapsamında; 2021 yılında köprüyü trafiğe kapattık ve 22 kemerde kazı, iskele kurulması, beton eklentilerin sökümü çalışmalarına başladık. Bu yıl da; 60 kemerde çalışma yapıyoruz. 38 milyon 800 bin lira bedelli projemizi 2024’ün mayıs ayında tamamlamayı öngörüyoruz. Proje ile tarihi Uzunköprü’müzün, bu tescilli kültür varlığımızın, kısacası ‘ortak mirasımızın’ korunmasını amaçlıyoruz. Köprüdeki hasarları geleneksel ve çağdaş tekniklerle tamir ediyoruz. Özgün dokusuna sadık kalarak sürdürdüğümüz restorasyon tamamlandığında tarihi köprümüzü gelecek nesillere sunacağız. 2003 yılından bugüne kadar, Karayolları Genel Müdürlüğü’müz envanterinde 2 bin 421 tane taş, ahşap, demir ve betonarme tescilli tarihi köprü bulunuyor. Ayrıca yurt dışında da Osmanlı Dönemi’ne ait 316 adet tarihi köprü var. Bakanlık olarak, 2003 yılından bu yana 13’ü bu yıl olmak üzere, 419 tarihi köprünün restorasyonunu tamamladık. Özellikle son dönemde önemi gittikçe artan Trakya bölgemiz ve dolayısıyla Edirne için, yeni yatırımlarımıza aralıksız ve artırarak devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemde Edirne’de hayata geçireceğimiz, hâlihazırda ihale sürecindeki işlerimizi şu şekilde sıralayabiliriz; Edirne-Batı Kavşağı-Babaeski Kavşağı arası TEM Otoyolu ve Bağlantı Yollarında büyük onarım ve üst yapı işlerini yapacağız. Bunun yanında Edirne’de önümüzdeki dönemde üç önemli karayolu projesine daha başlayacağız. Bunlar; Erdirne-Lalapaşa-Hamzabeyli Devlet Yolu Bölünmüş yolu, Keşan-Enez il Yolu ve Sırpsındığı il yolu ayrımı-Edirne yolunda Sırpsındığı köprüsü ve bağlantı yollarıdır. Hedefimiz; Edirne’yi, Türkiye Yüzyılı vizyonunda ihtiyaç duyulan ulaştırma ve haberleşme altyapısının ötesine taşımaktır” şeklinde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Edirne’de

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin