featured

EKK’den Halk Ekmek Fiyatına Tepki

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Kent Konseyi, Belediye tarafından uygulamaya konulan halk ekmeğin satış fiyatının 2 lira 25 kuruşun altında olmasını talep etti. Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Erdoğan Yanılmaz, 2 lira 25 kuruştan satılan halk ekmeğin fiyatının daha da düşürülerek tüm yıl boyunca devam ettirilmesini, Halk ekmek büfelerinde ekmeğin yanı sıra simit ve pide satışı yapılması gerektiğini açıkladı.

Edirne’de bir süre önce belediye tarafından uygulamaya konulan Halk ekmek konusunda açıklama yapan Edirne Kent Konseyi, fiyatın 2 lira 25 kuruşun altında olmasını istedi.
Edirne Kent Konseyi Başkanı Nihat Çolak, Edirne Kent Konseyi Emekliler Meclisi Yürütme Kurulu Başkanı Ayşe Çotuk Taş, Yürütme Kurulu Üyesi Remziye Tabakçı, Yürütme Kurulu Üyesi Sevcan Kalıpçinden Elmacı, Edirne Kent Konseyi Genel Sekreteri Arif Kuday’ın da katıldığı toplantıda basın açıklamasını Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Edirne Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Ziraat Mühendisi Erdoğan Yanılmaz okudu.

Yanılmaz açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Halk Ekmek Fabrikası kurulmasının çok yüksek maliyet olması nedeniyle çağrımıza olumsuz yaklaşılmış olsa da, talebimizin kamuoyunda genel kabul görmesinin de etkisiyle Halk Ekmek hizmeti verilmeye başlanmıştır.

Talebimiz Halk Ekmek Fabrikası kurularak doğrudan belediyenin bu hizmeti vermesiydi. Halk Ekmek hizmetinin fırıncı esnafı vasıtasıyla verilmesinin hizmetin sürdürülebilirliği konusunda İleride sıkıntılar yaşanabileceği kaygısını halen taşımaktayız. Ancak yöntem ne olursa olsun önemli olanın Edirne’mizde halk ekmek hizmetinin başlaması ve hayat pahalılığı altında ezilen yurttaşlarımıza önemli bir katkı sağlayacak olmasıdır.

Halk Ekmeğin geçim sıkıntısı çeken vatandaşımıza katkı sağlayabilmesinin en önemli kıstası makul bir fiyat belirlenmesidir. 25 Mart 2022 tarihindeaçıklanan halk ekmek fiyatı ne yazık ki beklentileri karşılamamış makul fiyatın üzerinde kalmıştır. Belirlenen fiyatın yüksek oluşu ekmek satışlarında da kendini göstermiş 10.000 adet ekmek satışı beklenirken, 7 noktada toplam 3.500 dolayında satış yapıldığı öğrenilmiştir.

4 kişilik bir ailenin günde 6 ekmek tüketeceği üzerinden hesap yapılırsa; günlük 18TL, aylık ise 540TL ailenin sadece ekmek gideridir. Net Asgari Ücret: 4.253,40 TL olduğuna göre asgari ücretle geçinen bir ailenin ekmek gideri gelirinin %13 lük kısmına karşılık gelmekte ve önemli bir gider kalemini oluşturmaktadır. Hedefimiz bu türden dar gelirli ailelere destek olmak, derin yoksulluk içerisinde olan vatandaşlarımızın yaşadığı bölgelerde en temel gıda maddesi olan ekmeğe maddi külfet oluşmadan erişmelerine olanak sağlamak olmalıdır. Elbette ki ekmeğin fiyatını ne yaparsanız yapın asgari ücretle geçinen bir aile için gelirinin açlık sınırının üzerine çıkması için yeterli olmayacaktır. TÜRK-İŞ Araştırmasının 2022 Mart ayı sonucuna göre; Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 4.928,08 TL’ye yükseldiği açıklanmıştır. Bu rakamda 2022 yılı asgari ücretinin 675 TL üzerindedir.

Açlık sınırı ile asgari ücret arasındaki farkı kapatmasa da Halk Ekmek uygulaması ile makul seviyede bir fiyatla, dar gelirli vatandaşlarımıza gıda harcamalarının zorunlu bir kaleminde nefes almalarına imkân sağlanması, sosyal ve kamusal bir sorumluluğun yerine getirilmesi, sosyal devlet ve sosyal belediyeciliğin gereğidir.

Halk Ekmek fiyat tespitinde önemli belirleyici bir unsur ekmeğin maliyet değeridir. Maliyet değeri olarak; Ekmeğin üretim veya alış maliyeti, personel giderleri, yakıt, elektrik ve zarar etmeme anlayışıyla amortisman vb. giderlerine un vb. girdi maliyetlerindeki artışlar, belirsizlikler de eklenince ortaya çıkan satış fiyatının da makul bir fiyat olamayacağı aşikardır. Böyle bir fiyat tespitiyle halk ekmek hizmetinin amacına uygun olmayacağı yine halkın alım gücüne uygun bir fiyat oluşmayacağı ortadır. Bu tür bir fiyat belirleme tanzim (düzenleyici / indirimli) satış mantığından öteye geçmeyecek dar gelirli vatandaşlarımıza kayda değer bir katkı sağlamayacaktır. Yine benzer şekilde ekmeğin piyasa satış fiyatı üzerinden %20, %25 gibi belirli bir oranda indirim yapılarak fiyat belirlenmesi de halkın alım gücü ve ekonomik gerçeklikle bağdaşmayacak tanzim satış uygulamasından öteye geçmeyecektir.

Halk ekmek fiyatının belirlenmesinde maliyet üzerinden değerlendirme ya da belirli bir yüzde ile indirim uygulama yöntemleri bırakılmalıdır. Belediye bu hizmetin verilmesinde kar gütmeden, ticari kaygı dışında, asgari ücretle geçinmeye çalışan 4 kişilik ailenin alım gücü değerlendirilerek ve gerekiyorsa –gözüken o ki gerekiyor- süspanse ederek (destekleyerek) Halk ekmek fiyatının belirlenmesi temel yaklaşımını tercih etmelidir.

Çünkü asıl mesele, YURTTAŞ DAYANIŞMASIDIR. KENT DAYANIŞMASIDIR. Belediye aracıyla KENTLİNİN BİRBİRİYLE YARDIMLAŞMASI DAYANIŞMASIDIR.

Halk ekmek sadece tanzim satış değildir, olmamalıdır.

Hatta belediye olanakları çerçevesinde ekmeğin girdi maliyetlerini düşürebilmek için toplu olarak uygun hammadde alımı, suyun indirimli verilmesi vb. çalışmalarla zor durumda olan fırıncı esnafı da desteklenmelidir.

Belediyenin sosyal belediyecilik anlayışı gereği ekmeği süspanse etmesi ve gerçekten makul fiyatla geçim sıkıntısı çeken vatandaşlarımıza bu hizmetinsunulması biz kentlilerin önemli bir beklentisi ve talebidir.

Halk ekmek fiyatının Ramazan ayı süresince 2,50TL den 2,25TL ye düşürüldüğü açıklanmıştır. Halk ekmek fiyatı düşürülebiliyorsa, bu fiyat daha aşağı seviyelere de indirilmeli ve tüm yıl boyunca devam ettirilmelidir.

Halk Ekmek yanında ürün yelpazesi de genişletilerek artık lüks gıda maddesi sınıfına giren simit ve pidenin de Halk ekmek büfelerinde satışıyla vatandaşlarımızın uygun fiyatlarla geleneksel gıdalara erişimi de sağlanmalıdır.

Açlık sınırının altında emekli maaşlarıyla geçim savaşı veren emeklilerimiz de düşünülerek Halk Ekmek satış noktaları arttırılmalı, yeni yerleşim bölgelerine de açılarak hizmet yaygınlaştırılmalıdır.

Halk Ekmek konusundaki değerlendirmelerimiz, talep ve beklentilerimizi kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
EKK’den Halk Ekmek Fiyatına Tepki

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin