Edirne’deki STÖ’lerden Beykent Rektörüne Tepki: ENGEL YETER Kİ YÜREĞİMİZDE OLMASIN

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Ferman’ın “ Herkesin ortak bir anlayışla bildiği ve idare ettiği özürlü çocuk gibi enflasyon. Ondan şikayet ediyoruz, ancak onun sayesinde ayrıcalıklarımız var” sözlerine tepkiler gelmeye devam ediyor. Edirne’deki Sivil Toplum Örgütleri de Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Ferman’ın sözlerine “Engel Yeter ki Yüreğimizde Olmasın” diyerek tepki gösterdiler.

Edirne Zihin ve Hareket Engelli Çocukları Koruma Derneği, Edirne Otizm Derneği, Edirne Çocuk Hakları Derneği, Edirne Sağırlar Spor Kültür ve Aileleri Dayanışma Derneği, Edirne Bedensel Engellileri ve Ailelerini Koruma Yardımlaşma Derneği, Dünyam Zihin Engellileri Koruma Derneği, Edirne Gençlik ve Engellileri Destekleme Derneği, Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği, Edirne Kent Konseyi Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Ferman’ın “ Herkesin ortak bir anlayışla bildiği ve idare ettiği özürlü çocuk gibi enflasyon. Ondan şikayet ediyoruz, ancak onun sayesinde ayrıcalıklarımız var” tepki gösterdi.

Edirne’deki STÖ’lerden yapılan ortak açıklamada; “Ne umutlarla, ne heyecanlarla, ne hayallerle beklenir o küçücük canın dünyaya gözünü açması. Çocuk doğduğunda ilk sorulan soru her zaman ‘’Nasıl, sağlıklı mı?’’ dır.

Bazılarımız için maalesef bu sorunun cevabı ömür boyu kaygı, sosyal yaşamdan uzak kalmak, çocuğunuza bakan her gözde acıma, korkma, uzaklaşma duygusunu görüp içinizin sızım sızım sızlaması olur. Yıllar böyle geçer gider. O akranları gibi koşup oynayamaz, karne, reşit olma, ehliyet alma, yüksek tahsil yapma, meslek sahibi olma, sosyal hayatta tercih edilen kişi olma, sevgilileri, eşi, çocukları olma gibi sevinçleri yaşayamadan gözünüzün önünde yaşlanır gider.

Sonra sırça köşklerde mi büyümüş diyelim, zamanında çok mu ezilmiş diyelim adının önünde ‘’Rektör, Proföser, Doktor ünvanları bulunan bir zat, sosyal devlet olmanın gereği olan , gelişmiş ülkelerde kıyaslandığında devede kulak kalan, ama yine de devletimizin gücü bu kadarına yetiyor deyip yetinen, yetersizliği olan bireylere yapılan yardımı, aileleri tarafından bir menfaat kapısı olduğunu savunuyor. Nerden baksan tutarsızlık denen bu olsa gerek.

Acaba bu zat, yetersizliği olan çocukların tedavi masraflarının ne kadar olduğunu, ebeveynlerden birinin çalışma imkanının çok düşük olduğunu, çocukların bir yerden bir yere gidebilmesi için özel araca ihtiyaç duyulduğunu bilmiyor mu? Bedensel engelli birinin en büyük hayalinin o tekerlekli sandalyeden ayağa kalkıp boy aynasında kendini bir kez olsun görmek olduğunu biliyor mu? Ebeveynlerin ‘’Ya ben çocuğumdan önce ölürsem çocuğum ne olur’’ endişesiyle nasıl yaşadığını biliyor mu?

Yıllarca biz çocuklarımızı o indirim kartları, en fazlası asgari ücretin yarısı kadar olan maaşlar olmadan baktık, sevdik. Çocuklarımız bize fazla değil. Onlar bizim büyümeyen bebeklerimiz. Yaradanın bizi birer lutfudur.

Bu tür söylemleri, zaman zaman, toplum olarak empati eksikliğimiz, engel ve engel grupları ile ilgili bilgisizliğimiz gibi nedenlerden dolayı duymaktayız. Ancak eğitimli ve eğitimi temsil eden biri tarafından söylenmiş olması çok büyük bir infial ve üzüntü yaratmış oldu.

Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Ferman umarız içinizde bir parça da olsa sevgi vardır. İnsanın başkalarını sevebilmesi için ön koşul kendisini seviyor olması.

Beklentimiz, Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Ferman’ın sebep olduğu infial ve üzüntü için gerekli uyarı ve işlemlerin yapılması ve toplumu yaralayan bu söyleminden dolayı istifasını sunmasıdır.” ifadelerine yer verildi. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Edirne’deki STÖ’lerden Beykent Rektörüne Tepki: ENGEL YETER Kİ YÜREĞİMİZDE OLMASIN

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin