featured

Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu’ndan Cinsel İstismarla Mücadele Vurgusu

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde özel bir hastanenin başhekiminin cinsel saldırı’ suçundan yargılandığı dava ile Edirne Barosu açıklama yayınladı.

Edirne Barosu’nca paylaşılan Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu’nun  (TÜBAKKOM) açıklamasında, Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde özel bir hastanenin başhekiminin cinsel saldırı’ suçundan yargılandığı davada sürecin takipçisi olunacağına dikkat çekildi.
TÜBAKKOM’un açıklaması ise şöyle: “Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde özel bir hastanenin başhekimi olarak görev yapan doktorun, aynı hastanede görevli kadın pratisyen hekime karşı ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan yargılandığı davada, sanığın 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına ve hüküm ile birlikte tutukluluk halinin devamına karar verilmiştir.
Dosyanın istinaf mahkemesine gönderilmesi ile yapılan değerlendirmede, atılı bulunan suçun hukuki vasfının değişme ihtimaline binaen, sanığın tahliyesine karar verilerek duruşması 03/10/2022 tarihine bırakılmıştır.
Sanığın mağdur ile arasındaki güven ve iş ilişkisini kullanarak, önceden alkol ve ilaç vererek direncini kırdığı mağdura yönelik cinsel saldırı suçunun nitelikli halini gerçekleştirdiği sübut bulunan ilk derece mahkemesinin kararına karşın istinaf mahkemesince gerekçe belirtilmeksizin tahliye edilmesi eril adaletin cezasızlık politikasının bir örneğidir.
TÜBAKKOM olarak her türlü şiddetin ve cinsel istismarın önlenmesi için kadınların yanında mücadelemizi sürdüreceğimizi vurguluyor, failin en ağır cezayı alması için yasal sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.”Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu’ndan Cinsel İstismarla Mücadele Vurgusu

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin