featured

TRAKYA’DA 7 ALANA MADEN!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın aralarında Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ın da yeraldığı 61 ilde 344 maden sahasını ihaleye açtığını açıkladı. İhale kapsamında Edirne’de 2, Kırklareli’nde 4 ve Tekirdağ’da 1 alan maden sahasına açıldı.
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı 4 Nisan’da Türkiye genelinde 61 ilde 344 maden sahasını ihaleye açtı. Kırklareli’nde yer alan 4 tanesinin orman, tarım ve mera alanı içinde yer alıyor.
Kırklareli Doku Derneği, Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi ile yaptığı ortak çalışmada yasal süre içinde Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne bilimsel ve hukuksal verilerle itiraz dilekçesini sundu. Doku Derneği yaptığı açıklamada Kırklareli sınırlarında ÇED veya ihale süreci başlatılan her projeyi, bilim ve hukuk kuralları ile değerlendirip yasal süreler içinde gereken her türlü girişimi yaptıklarını söyledi. Doku Derneği sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda; “26.03.2022 tarihinde Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü web sayfanızdan yapılan duyuruda, 223. Grup İhale İlanına ait İhalelik Sahalar Listesine ait KML bilgileri, Koordinat Bilgileri incelendiğinde İlimiz merkez ilçe sınırlarında 4 adet saha görünmektedir.
3418131 ve 3418143 erişim nolu alanlar Kırklareli Barajı kısa mesafe koruma alanında kalmaktadır. 3371317 ve 3371302 sahalar ise yeraltı işletme suyu sahasında kalmaktadır.
Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi ile Doku Derneği olarak ortak çalışma sonucunda, yasal süre içinde Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne bilimsel ve hukuksal verilerle itiraz dilekçemizi gönderdik.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı web sayfasında 29 Mart 2022 tarihinde yapılan duyuruda Kırklareli İli Merkez, İlçesi Dereköy Köyü, Mermer Ocağı projesi ile ilgili olarak Kırklareli Valiliğine sunulan P.T.D. Dosyası Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi ile Doku Derneği olarak incelenmesi sonucunda Çevre Düzeni Planlarına, BERN Sözleşmesi, mevzuata ve hukuka aykırı olduğu kanaatine varılmış olup, İtiraz dilekçesi bilimsel ve hukuksal gerekçeleri sunularak yasal süre içinde ilgili kurumlara verilmiştir.
Mermer Ocağı projesi Proje alanı Bulgaristan sınırına 3 km mesafededir. Faaliyet alanının tamamı orman alanıdır. Ruhsat Sahası: 99,76 ha. 997 Dekardır.
İlimiz sınırlarında ÇED veya İhale süreci başlatılan her projeyi, bileşeni olduğumuz Trakya Platformu bilim ve hukuk kurullarımızla değerlendirip yasal süreler içinde gereken her türlü girişimi yaptık. Yapmaya devam edeceğiz.” dedi.
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, 61 ilde 344 maden sahası iççin açılan ilanda şu ifadeler yer aldı:
“İlk defa ihalesi yapılan sahalara başvuru yapılmaması halinde sahalar yeniden ihale edilecektir.Maden Kanunu’nun 30’uncu maddesi kapsamında 344 adet maden sahası ihale edilmek üzere, ilanın Resmî Gazete yayın tarihinden itibaren en az on beş gün süre ile http://www.mapeg.gov.tr/ adresinde ilan edilecektir.
İLLER VE MADEN SAHASI SAYISI: Adana 6, Adıyaman 9, Afyonkarahisar 24, Ağrı 3, Aksaray 3, Amasya 1,Ankara 7, Antalya 12, Artvin 1, Aydın 6, Balıkesir 9, Batman 2
Bayburt 5, Bilecik 3, Bingöl 1, Bitlis 3, Bolu 4, Burdur 9, Bursa 3, Çankırı 5, Çorum 2
Denizli 5, Diyarbakır 1, Edirne 2, Elazığ 6, Erzincan 10 ,Erzurum 12, Eskişehir 11, Gaziantep 3
Giresun 1, Gümüşhane 10, Hakkari 1, Hatay 2, Isparta 7, İzmir 5
Kahramanmaraş 17, Karaman 4, Kastamonu 1, Kayseri 5, Kırıkkale 2, Kırklareli 4, Kırşehir 5
Konya 8, Kütahya 3, Malatya 2, Manisa 3, Mersin 3, Muğla 8, Nevşehir 4, Niğde 11, Ordu 4
Osmaniye 5, Sivas 26, Şanlıurfa 1, Şırnak 8, Tekirdağ 1, Tokat 2, Tunceli 6, Uşak 3, Van 4
Yozgat 7.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TRAKYA’DA 7 ALANA MADEN!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin