featured

“Tam Kapanmanın Faturası Eğitim Çalışanlarına Çıkarılmamalı”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, tam kapanma sürecinin faturasını eğitim çalışanlarına çıkarılmaması gerektiğini söyledi.

Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, yaptığı açıklamada; “Gelişmiş tüm ülkelerin aksine, yurttaşa hiçbir maddi destek açıklamadan “kapanma” ilan edilirken, milyonlarca emekçi 17 gün boyunca ne yiyecek, nasıl yaşayacak sorusu duymazdan gelinmiştir. Yani hükümet, salgının faturasını bir kez daha halka kesmektedir. ”dedi
“Tarafsız bilim insanlarının çok daha önce talep ettiği bu kapanma kararının korona her gün ortalama 350 insanımızın canını alacak kadar büyümemişken ilan edilmediğini ”söyleyen Zobar; “OECD ülkeleri arasında zaten eğitim çalışanının alımgücü açısından en düşük ücreti aldığı ülkeler arasında sıralanan Türkiye’de eğitim çalışanları, “tam kapama” esnasında çeşitli bahanelerle ücretlerinin kesilmesi endişesi taşımaktadır. Eğitim çalışanlarının bu endişelerini silmek için hükümetin yapması gerekenler açıktır:
-Hukukun, toplu sözleşmelerin ve hakkaniyetin de gereği olarak, tüm eğitimcilerin (özel ve tüm kamuda çalışan, yönetici, kadrolu, sözleşmeli, usta öğretici, diğer eğitim çalışanları) yüz yüze eğitim sürecinde üzerlerinde bulunan ders ve ek ders saatleri korunmalıdır.
– Sınıf öğretmenlerinin derslerine branş öğretmenlerinin girdiği saatlere ilişkin,
– Atölye ve laboratuvar öğretmenlerinin koordinatörlüğe ilişkin,
– Bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerinin bu görevlerine ilişkin,
– Eğitim Kurumu yöneticilerinin yöneticiliğine ilişkin,
– Öğrencilerin herhangi bir nedenle (teknik ya da imkanların da kaynaklı gerekçelerle) canlı derse katılmamaları durumuna dair,
– Yüz yüze yapılamayacak olan DYK kurslarına ilişkin,
– Hayat boyu öğrenme kapsamındaki kurumlarda görev yapan öğretmen ve usta öğreticilerin yaşayacakları kayıplara ilişkin,
– Ve benzeri durumlarla ilgili ortaya çıkabilecek sorunlar için gerekli tüm düzenlemeler yapılmalı, eğitim çalışanı ve yöneticilerin ücretlerinde kesintiye gidilmesinin önüne geçilmelidir. Derhal hazırlığına başlanması gereken bu düzenlemeler,  “tam kapanma” süreci başlamadan kamuoyuna ilan edilmelidir.”şeklinde konuştu.
“Tam kapanma sürecinde ayrım yapılmaksızın eğitim emekçilerinin aşılanmaları tamamlanmalıdır” diyen Zobar açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Aşı sırasında arkaya itilen, gönüllü icra edilmesi gereken pandemi görevlerine keyfi olarak koşulan, her fırsatta hakları biraz daha kırpılan eğitim emekçilerine tam kapanma süreci yeni mağduriyete neden olmamalıdır. Bu süreçte ayrım yapılmaksızın bütün eğitim emekçilerinin aşılanmaları tamamlanmalıdır.
Eğitim-İş olarak konunun takipçisi olacağımızın, bu süreçte eğitim emekçisine dair yaşatılacak en ufak bir hak gaspı için tüm hukuki yollara başvuracağımızın bilinmesini istiyoruz. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Tam Kapanmanın Faturası Eğitim Çalışanlarına Çıkarılmamalı”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin