featured

‘’Özgür Basın, Ülkemizde Demokrasinin ve İfade Özgürlüğünün Teminatıdır’’

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Gazeteciler Derneği Başkanı Derya Sarılarlı, demokrasinin önemli unsurlarından olan güçlü, tarafsız ve özgür basının ülkemizde demokrasinin ve ifade özgürlüğünün teminatı olduğunu belirtti.

Sarılarlı, 10 Ocak ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, basının toplumun gözü, kulağı ve sesi olduğunu ifade ederek,  şunları kaydetti:

‘’Basın yaşananları objektif şekilde topluma iletme görevini yerine getirir. Demokrasinin önemli unsurlarından olan güçlü, tarafsız ve özgür basın ülkemizde demokrasinin ve ifade özgürlüğünün teminatıdır. Toplumun herkesimi; sağcısı, solcusu, kadını, erkeği fark etmeden basından bilgi alır. Tarafsızlık ve özgürce habercilik sektörümüz için en önemli ve vazgeçilmez özelliğimiz olmalıdır. Belli akımlara, siyasi oluşumlara sırtını dayamak, tarafsızlığını yitirmek basının toplum nazarındaki değerini azaltır.

Edirne’de basın sektörünün kalitesinin artırılması, tarafsız ve özgürce yayın yapabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Son yıllarda ekonomik zorluklar dolayısıyla yerel gazetelerin büyük kısmı el değiştirdi. Gazeteci kökenli gazete sahiplerinin sayısı iyice azaldı. Yerel gazetelerin ekonomik yönden daha uygun olan işadamlarınca satın alınması gazetelerin yayın hayatını devam ettirme ve buralarda görev yapanların işsiz kalmamaları bakımından faydalı oldu. Gördüğümüz kadarıyla gazetelerimizin büyük çoğunluğu meslek ilkelerine uygun yayın yapıyor.

Tv, radyo, internet gazeteciliği ve basılı gazetelerde görev yapan meslektaşlarımızı /arkadaşlarımızı taktir etmeden geçemeyeceğim. Öz verili şekilde, gecesini gündüzüne katarak fedakarca görevini sürdüren herkesi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Çok önemli bir görevi yerine getiriyorlar.

Zor şartlar altında çalışan basın mensuplarına görevlerini yaparken tüm kişi, kurum ve kuruluşların yardımcı olmasını bekliyoruz. Bu yardım haberlerin doğru, objektif ve hızlı olarak yansıtılmasına da katkı sağlayacaktır.‘’

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedir?

Çalışan gazeteciler günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri 10 Ocak günü düzenlenen Türkiye’ye özgü bir kutlama günüdür.

1961-1971 arasında “Çalışan gazeteciler bayramı” adıyla kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, “10 Ocak Çalışan gazeteciler günü” olarak değiştirilmiştir.

4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü olmuştur.

Söz konusu düzenleme, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyordu. Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu (Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah) 212 sayılı yasanın ve Basın İlan Kurumu’nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasanın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden bir ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurmuşlardır. “Dokuz patron olayı” olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca “Basın” adlı bir gazete yayımlamaya karar vermişlerdir. Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayını sürdürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı. 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başlandı ve 1971’de “Çalışan Gazeteciler Günü” halini aldı. Habere Merkezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘’Özgür Basın, Ülkemizde Demokrasinin ve İfade Özgürlüğünün Teminatıdır’’

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin