featured

ROMANLARIN DEMOKRASİ MÜCADELESİ

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

10 Nisan öğleden sonra Ege basını;  “CHP’li Purçu ateş püskürdü: Romanları nasıl dışarıda bırakırsınız!” diye tepki haberi geldi. CHP’den 28. dönem milletvekilliği için 10 Roman vatandaş vekil olmak için aday adayı olmak için başvurmuş idi. CHP lideri, üç dönem milletvekilliği yapan Özcan Purçu’ya “vekillik buraya kadar,” deyip kendisini kenara ayırdı.  AKP’ den diğer Roman milletvekili de Cemal Bekle’nin bu dönem İzmir’de vekil seçilmesi pek mümkün görünmemektedir. Anlaşılan AKP’de “buraya kadar,” dedi.

CHP’nin milletvekili aday sıralamasında Roman adayların yer bulmaması sosyal medya da bazı romanlar, Roman STK’lar eleştiri oklarını hem Cemal Bekle’ye, hem de Özcan Purçuüzerine atmaya başladılar,  bu kısımlar ayrı bir tartışma konusudur. Eleştiriyi de hak ettiler. Sıralamada hiçbir Roman aday adayı, aday olarak yer bulamadı, kısmen de olsa küskünlük ifadeleri sosyal medya hesaplarında yazılmaya başlamıştır. “Siyasette Roman temsil gücümüz sona mı erdi?” düşünceleri yaygınlaşmaya başladı.

14 Mayıs 2023 genel seçimlerinde CHP dışında bazı partiler Romanların oylarını alabilmek için seçim strateji gereği seçilemeyecek sıraya yazılmıştır. Amaç Romanların oylarını alabilmektir. Kendileri için demokrasi mücadelesi hayırlı olsun demekten başka bir söz kalmıyor.  28. dönem milletvekili seçimlerinde CHP’ de Roman aday adayı bereketi yaşandı, hepsi erkekti. Doğal olarak umudu olanların umudu kurudu. Şimdilik kuruyan umutlarını kartvizit üzerinde taşıyacaklardır. Tüm bu olumsuzluk içinde CHP, Sıfır Ayrımcılık Derneği başkanı Elmas Arus’a baharın yeşil yapraklarını uzattı. Kendisi her ne kadar Roman kimliğinin kültürel özelliklerini üzerinde barındırmasa da, elit bir sosyal çevreye sahip bu kişiyi İstanbul 2. Bölge, 16 sırada aday olarak gösterdi. Erkek Roman adaylar, bazı Roman STK’ larsitem etmeye devam ede dursunlar, kenarından, kıyısından Roman adayın varlığından söz edebiliriz.

ROMANLARIN MİLLETVEKİLİ ELMAS ARUS

Özellikleri imrendirecek niteliktedir.  Parti kimlik tanıtımında yönetmen, aktivist yazmaktadır. Kurduğu dernek vasıtasıyla sürekli Avrupa Birliği projeleri ile fonlanan, hatta bu çalışmalar neticesinde Avrupa Delegasyonu tarafından verilen farklı ödüllere de sahiptir, daha ne olsun. Basında genellikle kendisi hakkında yoksulluk öyküleri yazılmış, örnek gösterilmiştir. Öyküler, hikayelerin hepsi şişirilmiş, cilalanmış olsa da, mağduriyet koksa da, çingene kültürünün izlerini taşımasa da adının olması yeter,  kıskanmamak gerek.

Geleyim asıl mevzuya; Roman milletvekili aday adayları bu seçim döneminde sıkça CHP genel merkezin çatısında konakladılar, siyasetin havasını kokladılar. Konaklayanların hepsi Roman dernek başkanı veya diğer bir deyişle Roman sivil toplumcuydular. Herkes kendini pazarladı, ortak bir çatı görüşü içinde bulunmadılar. Dağınık söylem diline sahiplerdi. Hepsi Roman meselesi üzerine yoğunlaşmıştı. Demokrasi, temel haklar ve özgürlük söylemlerinden yoksundular. Diğer bir yönü dernek başkanlarının yeterli donanıma sahip olmadığı fark edildi. Özetle, güçlü bir lobi gücü oluşturamadılar. Kemal Kılıçdaroğlu, kendilerine şunları ifade etmişti. “Kendi aranızda güç birliği ve Romanların oylarını kitlesel olarak CHP’ ye kazandırmaya çalışın.” söylemini iyi okuyamadılar. CHP lideri Roman derneklerinin kodlarını çözmüştü. Romanları örgütleme kapasiteleri bulunmadığı yönündeydi. Şimdilerde sitem ediyorlar. aday adaylarının hepsini tanırım, içlerinde sevdiğim kardeşlerimde bulunmaktadır. Kusura bakmasınlar hatayı kendilerinde görmeleri gerekir. Bu kadar dağınıklıkta bir arpa boyu yol almaları mümkün değildir. Roman dernek veya konfederasyon başkanı olmak vekil seçilmek için yeterli ölçüt sayılmadığını anlamaları gerekirdi. Yine de çalışmalarını önemsemek gerekir.

Eski çeribaşı merhum Mehmet Ali Körüklü bir seçim döneminde; “benim arkamda 20 bin Roman var,” demişti, bana anlattığı bir anısında. “ Ben çeribaşıyım” demiş.  Kendisine o dönemin Anavatan partisi Edirne seçim sorumlusu, “benim arkamda 20 bin Romanın oyu var dedin, oylar çıkmadı,” demesi üzerine biraz da mahcup bir şekilde “bana karımdan başka kimse oy vermez,” demiş.

Anlaşılan bu defa farklı bir gelişme yaşanacağa benziyor. Sıfır Ayrımcılık Derneği Başkanı Elmas Arus, katıldığı bir youtubekanalında “biz RODA- Romanlar için Diyalog Ağı kurduk. Türkiye’de 34 bölge, 22 ilde güçlü bir örgütlenme ağına sahibiz.” demektedir. Bunun anlamı şudur: “Ben Roman topluluklar için hem bölgesel, hem de yöresel anlamda güçlü bir aktörüm.” izlemini vermektedir. 28. Dönem Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde başarısı ortaya çıkacaktır. İstanbul 2. Bölge 16. Sıra vekil adayı, demokrasi mücadelesi hayırlı olsun. Umarım sonu Çingene çeribaşı hikayesine benzemez.

29 Mart 2011 yılında Yenişafak Gazetesi’nin başlığı şöyleydi.

Meclis’te Roman havası esecek

Sıfır Ayrımcılık Derneği Başkanı Elmas Arus, AK Parti’den aday adayı oldu. Roman Buluşması’nda Başbakan Erdoğan’ın “Elmas kızımız” dediği Arus, “Romanların sorunlarını en iyi bir roman anlatır” düşüncesiyle aday olduğunu söyledi.” Şeklindeydi.  O yıllarda AKP saflarında yer alan Elmas Arus,  o dönemde kendi iç konuşmalarında CHP’ yi eleştiriyordu. Şimdilerde CHP’ den İstanbul 2.bölge 16. sıra milletvekili adayı.  14 Mayıs 2023 tarihinde Elmas Arus, mecliste ilk Roman kadın milletvekili olma yolunu zorlayacak, Mecliste Roman havası estirmeyi başarabilecek mi? Bu defa Kemal Kılıçdaroğlu, “Elmas kızımız” diyecek mi?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ROMANLARIN DEMOKRASİ MÜCADELESİ

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin