featured

“Okullarda Vaka Haberleri Gelmeye Başladı”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Veli-Der Edirne Şubesi, Yüz yüze eğitimin ilk haftasında Edirne’de okullardan  vaka haberleri gelmeye başladığını ifade etti. 

Edirne Öğrenci Veli Derneği Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklamada,  haftalardır aşı, hijyen, havalandırma, fiziki mesafe; tüm önlemlerin bütünlüklü alınmadığı koşullarda yüz yüze eğitimin sürdürülebilir olamayacağı konusunda MEB’ i, tüm karar alıcıları uyardıklarını hatırlattı.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi; “ MEB’ i ve tüm karar alıcıları bir kez daha uyarıyoruz;

Yeterli öğretmen ataması yapılmalı, temizlik görevlileri daha fazla geciktirilmeden göreve başlatılmalı, ek dersliklersağlanmalı ve okullarda gerekli fiziki koşullar yerine getirilmelidir.

Çocuklarımızın, eğitim emekçilerinin sağlığı için bu koşullar sağlanmalıdır.

* İŞKUR—MEB protokolü çerçevesinde TYP (Toplum Yararına Program) kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’ nda ve farklı kurumlarda istihdam edilecek temizlik, güvenlik görevlilerinin görevlendirilmeleri her yıl Ekim ayı içerisinde başlıyor ve Haziran ayında işten çıkarılıyorlar.

Takvim yüz yüze eğitimden önce başlatılmadığı için okulların büyük çoğunluğunda yeterli temizlik görevlisi hala yok.Örneğin; Keşan’ da 56 tane okul var. Sadece 35 okulda TYP’ li personel görevlendirilecek. 21 okulda temizlik, güvenlik görevlisi sorunu devam edecek. İlimizde ilçelerle birlikte isebu sene toplam 188 kişi TYP çerçevesinde geçici görevlendirilecek.

Kadrolu personel olarak atamalarının yapılmamakta neden ısrar edildiğini, her sene başında okullarımızın temizlik problemleriyle neden baş başa bırakıldığını bilmek istiyoruz.

*Yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte okullardan gelen bilgiler ve açıklanan raporlarla okul terkinin ciddi bir risk olduğunu görüyoruz. Yoksul mahallelerin olduğu okullarda, meslek liselerinde, dezavantajlı kesimlerin olduğu her yerde çocuklarımızın örgün eğitimden kopuşu hızlanıyor.

MEB; bir an önce okul terki ile ilgili verileri açıklamalı,yoksul ailelerin çocukları için acilen maddi destek sağlanmalıdır.

Telafi programı için yeterli bütçe ayrılmalı, hazırlıklar yapılmalı, örgün eğitimden kopuşla ilgili önlemler bir an önce alınmalıdır.

Destekleme Yetiştirme Kursları (DYK) her sınıf düzeyinde açılmalı bunun aynı zamanda telafi eğitiminde bir basamak olarak kullanılabileceği unutulmamalıdır.

*İlimizde kalabalık okullar, sınıflar sorunu devam ediyor.MEB hiçbir önlem almadan tam zamanlı tüm kademelerde yüz yüze eğitimi başlattı. Örneğin K.A Alper YazoğluOrtaokulunda mevcutları 36 olan sınıflarımız var ya da aynı okul içerisinde (liseler)  bir şube 18 kişiyken diğer sınıf 35 mevcuduyla eğitime devam ediyor. Tenefüs zamanları farklı şubelere göre düzenlenmediği için tuvaletlerde kantinde koridorlardaki yığılmalar devam etmekte fiziki mesafe sağlanması mümkün olmamaktadır. Bu koşullar devam ederse önümüzdeki haftalarda salgın yayılımının okullarımızdaartacağı açıktır.

MEB; ülke genelinde bağlayıcı kararlar almalıdır. 13 Eylül Pazartesi gününden itibaren mutlaka ders süreleriazaltılmalı, sınıflar seyreltilmeli, okulda bulunan süre azaltılmalıdır.

Farklı illerde ders sürelerinin kısaltılmasıyla ilgili Valilik kararıyla düzenlemeler yapılmıştır. Aynı düzenlemenin en kısa sürede ilimizde de uygulamaya geçmesini öğrencilerimiz velilerimiz ve öğretmenlerimiz beklemektedir.

*Ulaşımla ilgili sağlık, güvenlik sorunları devam ediyor.

Ulaşım kamusal bir haktır. Yüz yüze eğitim süresince toplu ulaşım öğrenciler ve öğretmenler için ücretsiz sağlanmalıdır.

*Aşı, hijyen, havalandırma, fiziki mesafe tüm önlemler bir an önce hayata geçirilmelidir.

Edirne Okullarındaki aşısını yaptırmış öğrenci sayısının arttırılması için İl Sağlık Müdürlüğü’nü liselerde bilgilendirme ve farkındalık çalışmalarına başlamaya, Veli izni olan öğrencilerimizin aşılarının okullarda yapılması için düzenlemeler yapmaya davet ediyoruz.

Havalandırma sorunu bir an önce çözülmelidir. Pandemiönlemleri kapsamında sınıflarda kapı ve pencereleri aynı anda açılıp doğal hava sirkülasyonu sağlanmaktadır. Daha kış gelmeden bu işlem nedeniyle çocuklarımızda ve öğretmenlerimizde üşütmeden kaynaklı çeşitli yan etkiler görülmeye başlanmıştır.

Okullara standart maske dağıtımı yapılmıştır oysa bunlar İlkokul ve ortaokuldaki öğrencilerimizin yüzüne uygun değildir. Bütün okullarımıza dağıtılan maskelerin kalitesi ve güvenilirliği ise gerek velilerimiz gerekse öğretmenlerimiz tarafından sorgulanmaktadır.

Salgının birinci haftasında ve her hafta çocuklarımızın kamusal eğitim hakkı, çocuklarımızın, biz velilerin, eğitim emekçilerinin sağlık hakkı için yaşanılan sorunları kayıt altına almaya, demokratik tüm haklarımızı alınması gereken önlemler için kullanmaya devam edeceğiz.

MEB ve siyasi iktidar çocuklarımızın kamusal eğitim hakkından, çocuklarımızın, biz velileri, eğitim emekçilerinin sağlık hakkından ve yaşanılan, yaşanılacak her türlü olumsuzluktan sorumludur.” Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Okullarda Vaka Haberleri Gelmeye Başladı”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin