featured

CHP’den Enflasyon ve Maaş Zammı Açıklaması

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Edirne İl Başkanlığı, enflasyon ve memur maaşlarıyla ilgili açıklamada bulunarak, “Saray rejimi son haftalarda sürekli “Enflasyonun belini kırdıklarından” bahsediyor. Ama gelin görün ki kırılan enflasyonun beli değil emeklilerimizin ve memurlarımızın hayalleri oldu.” ifadelerine yer verdi.

CHP Edirne İl Başkanlığı tarafından konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada; “TÜİK’in makyajlı verileriyle 2023 yılının ilk 6 ayı için memurlarımızın ve emeklilerimizin maaşlarında yapılacak artış önce yüzde 16,4 oldu. Ardından 3 Ocak Salı günü, memurun ve emeklinin hakkı değilmiş de de AKP Genel Başkanının lütfuymuş gibi artış oranı yüzde 25 olarak açıklandı.
Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu “Siz sadaka mi veriyorsunuz, bu yetmez, bu rezil artışın hesabını vereceksiniz” diye tepki gösterince Saray 4 Ocak Çarşamba günü artış oranının yüzde 30‘a yükseltmek zorunda kaldı. Genel Başkanımızın çağrısıyla artış oranı yüzde 30’a yükseltildi memur ve emeklilerimiz “Ya Kemal Bey olmasaydı ” dedi.
Peki, Saray yapımı yüksek enflasyon ve pahalılık ortamında yüzde 30 artış yeter mi? Elbette yetmez!
⦁ İktidara yakın ITO’nun dahi yıllık enflasyon verisi yüzde 93,
⦁ Bağımsız ENAG’in yıllık enflasyon verisi yüzde 137,
⦁ İktidarın manipülasyon kurumu olan TÜİK ’in yıllık enflasyon verisi ise yüzde 64,27.

Bir yanda halkın hissettiği gerçek enflasyon ve pahalılık var, diğer yanda Saray’ın açıkladığı sahte enflasyon verileri var. Saray, milyonlarca memuru ve emekliyi işte bu sahte TUIK enflasyonu oranında artışa mahkum etmiştir. Saray, talimatıyla yönettiği TUIK’in verileriyle memurumuzun ve emeklimizin sofrasındaki her bir lokmayı adeta gasp etmiştir.
Yüzde 30’Iuk sefalet artışının 15,40 puanı, yani yarısından fazlası TUIK’in makyajlı 6 aylık enflasyon verisinden oluşmaktadır.. Erdoğan’ın sadaka verircesine yaptığı ve müjde olarak sunmaya çalıştığı artış ise bu oranı ikiye dahi katIamamıştır. Tüm çalışanlarımız ve emeklilerimiz tarafından bir kez daha bilinmesini istiyoruz: Ülkenin hazinesinden faizcilere, tefecilere her ay on milyarlarca lira aktaran Saray iktidarının çalışanlarımız ve emeklilerimize reva gördüğü artış oranı yüzde 14,6’dan ibarettir.
Saray, apartı haline getirdiği TUIK’i de kullanarak adım adım tüm ücretleri asgari ücret seviyesine getirmiştir. Saray düzeni tüm toplumu yoksullukta buluşturmaktır. . 2015 yılında ortalama memur aylığı asgari ücretin 2,44 kati iken 2023 yılı için ortalama memur aylığı yüzde 30 zamla asgari ücretin 1,43 katına kadar geriIemiştir.
Oysa ağır bir tablo söz konusu ki, Türkiye’de 13,9 milyon emekli ve dul yetimin 8 milyonuna yakını asgari ücretin altında aylık almaktadır. SGK‘nin son verilerine göre ülkemizde 4 milyon 84 bin dul yetim aylığı alan vatandaşımız bulunuyor. Dul ve yetimlerimizin kimisi aylık 800 TL ile, kimisi 1000 ile, kimisi ise 1500 TL ile geçinmek zorunda bırakılmaktadır.

İşte bu sefalet düzeninde Erdoğan utanmadan en düşük emekli aylığının 5500 TL olacağını açıkladı.. Sayın Genel Başkanımızın çağrıları olmasa bu artış dahi gerçekleşmeyecekti En düşük emekli aylığı alanlar yine haklı olarak “Ya Kemal bey olmasaydı” ne olurdu diye sordu.
5500 TL ile bir ayda kim geçinebilir? Hiç kimse!
AKP Genel Başkanı açlık sınırının Aralık itibariyle 8 bin 130 TL olduğu ülkemizde, 5500 TL emekli aylığı vermekle övünüyor.. Partimizin en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine
çekilmesi teklifini ise reddediyor.

Neden? Çünkü Saray ülkenin kaynaklarını, hazinesini; kimi üç, kimi dört, kimi ise beş yerden maaş alan danışmanlarına, faiz lobilerine, 5’li çeteye, baIIı müteahhitlere aktarıyor.
Tercihini emekliden, memurdan, işçiden yana değil, bir avuç yandaştan yana kullanıyor. Milyonlarca memura, emekliye, dul yetime ve işçiye ise açlığı ve yoksulluğu reva görüyor.. Emeklinin, memurun, iççinin sofrasından kepçeyle alan iktidar, söz konusu ücret zammı olduğunda kaşıkla veriyor. Emeklilerimiz, memurlarımız, işçiIerimiz iktidarın asgari sefalet ücretine, zam adı altında verdiği sadakaya muhtaç bırakılamaz.
Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha soyluyoruz! Kendi emeklisine ve çalışanına “fakir fukara” gözü ile bakan bu Saray düzenini değiştireceğiz Ülkede adaletsiz bir soygun düzeni kuran bu Saray düzenini de değiştireceğiz.
Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrı ve mücadelesiyle,

⦁ EYT mağduriyeti son bulan milyonlarca yurttaşımız.,
⦁ 3600 EN gösterge hakkına kavuşan memurlarımız,
⦁ Taşerondan kadroya geçen işçilerimiz,
⦁ Yıllardır bekledikleri kadroyu alan sözleşmeli personellerimiz, Bu gün “ya Kemal bey olmasaydı” diyorsa,
Kemal Bey milyonlarca emeklimize ve memurumuza söz veriyor;
⦁ Hile ve hurda ile cebinizden çalınan her bir kuruşun hesabını soracağız,
⦁ İktidara gelir gelmez en düşük emekli aylığını asgari ücret seviyesine getireceğiz,
⦁ Asgari ücreti hem çalışanlarımız hem de emeklilerimiz için Türkiye gerçeği olmaktan çıkaracağız,
⦁ Emeklilerimiz arasındaki maaş adaletsizliğine son verecek ve intibak yasasını hemen çıkartacağız,
⦁ Emekçinin, emeklinin yüksek enflasyon ve makyajlı veri kaynaklı kayıplarını telafi edeceğiz.
Ekonomik buhrana, enflasyon a, pahalılığa, işsizIiğe, emekli yoksulluğuna son vereceğimiz,

Hep birlikte zenginIeşip hep birlikte kalkınacağımız düzeni gelecek sandıktan sonra mutlaka kuracağız!”denildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CHP’den Enflasyon ve Maaş Zammı Açıklaması

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin