featured

Üç Nehir Bir Şehir Projesi’nin Geliri Şehir Gönüllüleri Vakfı’na

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Batman Valiliği’ne atanan Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne’ye veda etmeden önce 3.5 yıl boyunca yaptığı çalışmaları basın mensuplarıyla paylaştı. Edirne’nin ilk valilik yeri olduğunu ifade eden Vali Canalp, bunun kendisi için çok özel olduğunu belirtti. Görev süresi boyunca yaptığı projeleri anlatan Vali Canalp, şu anda devam eden üç nehir bir şehir projesinin Edirne’nin vizyon projesi olacağını ve elde edilen gelirin ise Şehir Gönüllüleri Vakfı’na transfer edeceklerini söyledi.

“GELİRLER SEHİR GÖNÜLLÜLERİ VAKFI’NA TRANSFER EDİLECEK”

Canalp konuşmasında şunları kaydetti: “Kanaatimce Edirne’nin vizyon projesi olacak. Biz bu projeyi bitirdiğimiz zaman Türkiye’ye model olacak. Nehirlerin çayların derelerin geçtiği her şehirde uygulanabilir bir proje olarak lanse edilebilecek bir proje olacak. Bu proje üç nehir bir şehir projesidir. Bu proje dünyanın en büyük lastik savaklı barajını Meriç nehri üzerine kuracağız. Kendi sınıfında dünyanın en büyük arşiment sistemi ile elektrik üretim santralini de nehrimin kenarında kurmuş olacağız. Bununla ilgili baraj çalışmaları devam ediyor. Proje bittiği zaman bir taraftan elektrik üreteceğiz, bu da 4 bin 800 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek bir elektrik olacak. Yıllık 38,5 milyon liralık da elektrik geliri elde edilecek. Elde edilecek gelir de Şehir Gönüllüleri Vakfı’na transfer edilecek. Bu 6 yıl içinde kendi borcunu tamamen ödemiş olan bir proje olacak. Kendi geliriyle borcunu finanse etmiş olacak. Projenin toplam maliyeti 600 milyon lirayı aşıyor. Ancak biz bunu 190 milyon lira gibi bir maliyetle başarmış olacağız.

52 hafta boyunca, insanlar şehri ziyarete geldiğinde, kesintisiz şekilde gelen turistlerin hafızalarında ilk baş Kırkpınar canlanır ama onlara Kırkpınar’a ilişkin götürebileceğimiz bir yer yok. Biz bu stadyumu yenilediğimiz zaman aynı zamanda stadyumun içerisinde bir Kırkpınar Müzesi de kuracağız. Edirne’ye gelen herkes Kırkpınar dediği anda hem stadyumu hem de müzemizi görme imkanı olacak. Bu alanı 12 ay, 52 hafta kesintisiz şekilde gelen gruplara, görmek isteyen insanlara müze ile beraber göstereceğiz. Bütün başpehlivanların silikon heykelleri olacak, isteyen turistlerimiz pehlivanların yanında hatıra fotoğrafı çektirme imkanına kavuşacaklar.

Enez’de 25 metre genişliğinde 8 metre derinliğinde, 50 bin ton taş dolgu üzerine şu anda limanın inşaatı bitti. Bundan sonraki aşamada, üst yapı ihalesi yapılacak. Üst yapı ile ilgili de Ulaştırma Bakanlığı’ndan proje onayında kısmi bir gecikme yaşadık, iyi ki de yaşadık. Çünkü biz burayı tasarlarken ilk yaptığımız düşünce yolculara yönelik bir liman şeklindeydi. Şu anda projeyi yeniledik, sadece yolcu değil, hem küçük araçları, hem de TIR’ları feribotlara yükleyebileceğimiz bir liman haline getirdik. İşin rengi değişti, iş büyüdü. Ama bu uzun vadede hem işletmeciliği anlamında hem de ekonomik itibariyle sadece Enez’e değil, bölgesel olarak tamamını kapsayacak geniş bir alana hizmet edecek bir proje haline gelecek.
‘SINIR GÜVENLİK SİSTEMİ TEPEDEN TIRNAĞA YENİLENİYOR’
Sınır güvenlik sistemimiz var, Edirne’nin tüm karasal sınırlarının hem Yunanistan hem de Bulgaristan’la güvenlik sistemlerini tepeden tırnağa yeniliyoruz. Gözetleme kulelerimiz var bunun içerisinde. Bir kısımda inşaatlar var. Gözetleme kuleleri bunun içerisinde, yeni araçlar takviyesi, aydınlatma sistemleri bunun içerisinde, böylelikle sınır güvenliğimizi arttırıyoruz. Sınır güvenliğimizi arttırırken yaptığımız uygulamaların bir tanesi de sınır güvenlik yolu. Bizim sınıra paralel hatta uzanan bir yolumuz yok. Bazı yerlerde yol var ama yağmurdan, bataklık arazi olduğu için kullanılmaz durumda. Bütün Edirne’nin sınırlarının tamamını kapsayacak şekilde proje hayata geçirildi. Dolayısıyla 180 kilometrelik sınır hattının tamamını kapsayacak. Bu projede 30 kilometresi bitti, 150 kilometrelik bir bölüm var. 100 yıldan beri yapılması gereken bir projeydi.

Türkiye’de göçmen hareketliliği açısından en fazla hareketliliğin olduğu 1 veya 2’nci il Edirne’dir. Ama yerleşik göçmen, ikamet eden göçmen açısından Türkiye’de nüfusa oranla en az göçmenin olduğu il de yine Edirne’dir. Bu da çok özellikli bir konudur
‘EDİRNESPOR’A YER BULSALAR ORAYI YIKARDIM’ 
Yapmak isteyip de yapamadığı projelerden de bahseden Canalp, “Eğer Edirnespor’un maç yapabileceği bir yer bulabilseydik yıkacaktım o stadyumu. Orayı da aynı Gazi İlkokulu örneğinde olduğu gibi bir kısmını otopark yapacaktım. Orada ihtiyaç var. Bulgarlar geliyor bütün yollar tıkanıyor, bardak doluyor. Sonrasında bardağın boş olduğu yerlere gidiyorlar. Gitmemeleri için orayı yapmamız lazım. Projeyi çizdim, proje hazır hatta yıkım kararı bile çıkarttım. Şu anda Edirnespor’a maç yapacak bir yer bulundu deseler hemen hızlı şekilde faaliyete geçip, orayı yıkıp 1-2 ay içerisinde düzene kavuşturulacak bir zemin var.

‘EDİWOOD’U YAPMAK İSTEDİM AMA OLMADI’
Bu benim yapmak istediğim fakat başlayamadığım bir proje. Bir film platosu projesi. Adını da Hollywood’dan esinlenerek Ediwood Dizi ve Film Platosu Projesi. Bunun için de şu anda hali hazırda Edirne İl Özel İdaresi’ne 200 dönümlük bir arazinin tahsisi gerçekleştirildi. Bu arazideki dizi ve film platosu projeleri hazırlanıyor şu anda, tahsisi tamam. Sırada yapılması gereken şey projeyi hazırlamak ve sonrasında uygulamaya geçmek. Eğer bu proje Edirne’de uygulanırsa Edirne’de aynı anda 4 tane dizi çekildiğini hayal edin. Bir kaç tane film yapılıyor olsa ne kadar kıymetli olur değil mi? Bunun yapılması gerekiyor, Edirne için de harikulade bir proje olacaktır bu proje. Bu projenin hayata geçirilmesi Edirne’nin tanıtımı için muazzam katkı sağlar, iki her dizi ve film en az 250-300 kişi ile çekim yapılıyor, bu da ekonomiye katkı demek” dedi. Makbule TUNÇ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Üç Nehir Bir Şehir Projesi’nin Geliri Şehir Gönüllüleri Vakfı’na

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin