featured

“Lise Sınavları Ertelensin”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Liseli gençlerin haklı taleplerine duyarsız kalmamasını Lise sınavlarının iptal edilmesini  yada ileri bir tarihe ertelenmesi gerektiğini söyledi.

Pekcanlı, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Liseli gençlerimizin isteklerine duyarsız kalmaması gerektiğine dikkat çekerek yaptığı açıklamada, “ Sayın Selçuk 1 Mart 2021 tarihinden itibaren yapılacağını açıkladığınız yüz yüze sınavların iptal edilmesi için ya da ileri bir tarihe ertelenmesi için liseli gençlerimiz günlerdir  kampanya yürütmektedir.

Son olarak lise öğrencilerine “ sınavlarınızda bu gün yapılacak bir erteleme, yakın zamanda çalışma yükünüzü daha fazla arttıracaktırBizim de durumunuzu tespit edip ihtiyaçlarınıza uygun destekleme programları tasarlamamızı engelleyecektir. Gelecek yıllara sorun biriktirmemek için zamanında çalışmak bu yüzden çok kritik” açıklamasını yaptınız.

Yüz Yüze sınavları yapma gerekçisi olarak, öğrencilerin çalışma yükünün artacağını ve gelecek yıllara sorunların birikeceğini söylüyorsunuz.

Oysaki öğrencilerin sınavları iptal ya da erteletme taleplerinin gerekçeleri çok hayatidir.

Pandemiden kaynaklı sağlık sorunları ve uzaktan eğitimle daha da derinleşen eğitimde fırsat eşitsizliği temel gerekçeleridir.

Milli Eğitim Bakanlığımızı sınav yapma gerekçeleri, lise öğrencilerinin sınavları iptal ya da erteletme gerekçelerinin yanında dayanaksız kalmaktadır.

Lise öğrencilerinin yüz yüze sınavlar iptal edilsin ya da ertelensin talebi, yaşanacak mağduriyetleri de gözler önüne sermektedir.

İnterneti, bilgisayarı, televizyonu olmayan milyonlarca öğrenci;” Eğitimde fırsat eşitsizliğinin mağduruyuz” diyorlar.
“ Yüz yüze sınav, yüz yüze eğitime erişemeyen öğrencilerin başarı ortalamasını düşürerek daha da mağdur edecek” diyorlar.
“ Özel ders alanla, dağ başında uzaktan eğitime erişmeye çalışan öğrencinin aynı sınava girmesi hakkaniyetli mi? “ diyorlar
Mutasyona uğrayan Covid- 19 şimdi daha bulaşıcı ve daha da öldürücüdür.Ailelerimize virüs taşımak istemiyoruz “ diyorlar.
Öğretmenlerimiz ve okul çalışanları aşılanmadı, herkes risk altında olacak” diyorlar.
“ Derslik ihtiyacı giderilmediği için Bilim Kurulunun açıkladığı 15 kişilik sınıf mevcutları da sağlanamadı” diyorlar.

Ortada duran can yakıcı bir gerçek daha var ki o da sosyal devletin, uzaktan eğitime erişemeyen öğrencilere anayasal hakları olan eğitim desteğini vermemiş olmasıdır.

Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve uzaktan eğitimin yükü altında hem maddi hem de psikolojik olarak ezilmiştir.

Yaşanan olumsuzlukların üstüne, yüz yüze sınav yapmak sorunları çözmeyecek; aksine ömür boyu sürecek mağduriyetlerin sebebi olacaktır.

Sayın Bakan siz bir eğitim bilimcisiniz, siz bir öğrenmensiniz…

Liseli gençlerimizin haklı taleplerine duyarsız kalmamalısınız.

Lise sınavları iptal edilmeli ya da uygun bir tarihe ertelenmelidir.

Gençlerimizin hayallerini diri tutalım.” Haber Merkezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Lise Sınavları Ertelensin”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin