“Kent Hakkı ve Yerel Politik Yaşamın Örgütlenmesi”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trakya Üniversitesi, “Kent Hakkı ve Yerel Politik Yaşamın Örgütlenmesi” seminerini online olarak gerçekleştirdi.

Trakya Üniversitesi Edirne Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Kent Hakkı ve Yerel Politik Yaşamın Örgütlenmesi” semineri, Merkez Müdür Yardımcısı Dr. Gökben Demirbaş moderatörlüğünde T.Ü. Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü, Kentleşme ve Çevre Sorunları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mahmut Güler’in anlatımıyla gerçekleştirildi.

Farklı üniversitelerden akademisyenler ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen çevrimiçi seminerde, Prof. Dr. Mahmut Güler kentin tanımlanmasında kullanılan ölçütleri yönetsel, nüfus, ekonomik, sosyolojik olmak üzere dört grupta toplamanın mümkün olduğunu belirterek, kentlerin karmaşık bir toplum yapısını temsil ettiğini ve kentleri kent halkının ekonomik ve sosyal faaliyetlerinin çeşitliliğinin karakterize ettiğini vurguladı. Kentlerin toplumları, toplumların kültürlerini, yaşam tarzını dönüştürücü güce sahip olduğunun altını çizen Prof. Dr. Güler, bu özellikleriyle kentlerin içinde barındırdığı toplum tarafından şekillenen, değişime ve gelişmeye açık yapılar olduğunu ve kent sakinlerinin kente dair birtakım haklara sahip olduğunu belirterek “Kentsel hakların üç önemli konusu kentsel hizmetler, kentsel yaşam kalitesi ve kent demokrasisidir. Yaşanabilir kentler için kamu hizmetlerinin kentsel yaşam kalitesini ve kent sakinlerinin refah düzeyini yükseltmek amacıyla kamu yararına gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu anlamda kentsel haklar yerel hizmetlerin kalite ve etkinliğinin artırılmasını, yerel topluluklarda ekonomik, sosyal ve kültürel olanaklar yaratmayı, yerel topluluğun ve topluluk duygusunun geliştirilmesini ve yerel yönetimde etkin yurttaş katılımını içermektedir.” dedi.

Kentsel haklar üzerinde kuramsal yaklaşımları değerlendiren Prof. Dr. Mahmut Güler, farklı yaklaşımlar arasında kent sakinlerinin kente dair ‘biçimsel’ ve ‘gerçek’ özgürlükleri tartışmasını ortaya koydu. Henri Lefebvre, David Harvey, Manuel Castells gibi kent çalışmaları alanında önemli yere sahip düşünürlerin kent hakkı anlayışlarını ortaya koyan Prof. Dr. Güler, geçmişte verilen kent hakkı mücadelelerinin günümüz insan hakları anlayışına ve belediyelerin kurulması ve belediye hizmetlerinin gelişmesine yansımalarını değerlendirdi. Kente hak temelli yaklaşmanın kenti ekonomik piyasada değişim değeri üzerinden değil, kentsel mekânın ve hizmetlerin toplumsal kullanım değeri üzerinden yeniden üretiminin önemini vurgulayan Prof. Dr. Gülen, uluslararası arenada kentsel haklar konusunda yaşanan gelişmeleri/belgeleri değerlendirdikten sonra, kent hakkı mücadelelerinin verildiği örnekleri ve Madrid ile Barcelona’daki Yeni Belediyecilik örneklerini değerlendirdi.

Prof. Dr. Mahmut Güler konuşmasını, kent sakinlerinin kente ait haklarının neler olduğunu bilme ve karar sahibi olma hakkının olduğunu vurgulayarak sonlandırdı. Haber Merkezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Kent Hakkı ve Yerel Politik Yaşamın Örgütlenmesi”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin