featured

“Eğitim-İş’in Olduğu Her Okulda Andımız Okutulacak”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim-İş Edirne Şubesi, Danıştay’ın okullarda andımızın okunmasını engelleyen kararına tepki göstererek; “Andımız’ı Eğitim-İş’e üye eğitim emekçilerinin mesai harcadığı her ilkokul sınıfında okutacağız” dedi.

Eğitim İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, yaptığı yazılı açıklamada, Eğitim İş üyelerinin bulunduğu okullarda öğrenci andının okunacağını belirtti. Zobar açıklamasının devamında; “Her iki lafından birisi “milli” olan AKP’nin, milli duyguları pekiştirmesi, ulus olmanın değerini hatırlatması için okullarda okutulan Öğrenci Andı’nı siyasallaştırdığı yargı aracılığıyla kaldırması, Başöğretmen Atatürk’ün izinde olan biz Eğitim-İş’lileri durduramayacaktır.
Eğitim-İş sendikası genel merkezi; tarihinden, öğretmenlik mesleğinin özünden, ilkelerinden ve en önemlisi Cumhuriyet’in değerlerinden aldığı güçle bir karar almıştır.
Bilindiği üzere MEB’in 2013’te bir yönetmelik değişikliğiyle okullardan Öğrenci Andı’nı kaldırmasının ardından sendika olarak başlattığımız hukuk mücadelesi, 8 yıllık bir hukuki sürecin ve birbirini takip eden hukuksuzlukların ardından ne yazık ki Türk Ulusu aleyhine sonuçlanmıştır.

Sendikamızın açtığı dava sonucunda Danıştay 8.Dairesi 2018’de, tam da sendikamızın gerekçelerini sıralayarak Andımız’ın okutulmama kararını bozmuş, ancak bu karar MEB tarafından uygulanmamıştır. Temyize götürülse de bozulana dek bir Danıştay kararına uyma zorunluluğu olduğu halde, MEB Andımız’ı yine okutmamış ve sendikamız bu yolla yasayı çiğneyen MEB yöneticileri hakkında da dava açmıştır. Ne acıdır ki yaşanan hukuki süreç, son olarak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun Andımız’ın kaldırılmasını onaylayan kararıyla son bulmuştur.
Birkaç gün önce alınan ve daha davacı taraf olan Eğitim-İş’e bile ulaştırılmadan havuz medyada müjde gibi sergilenen bu kararın bizim nezdimizde yasal, ancak meşru olmadığını ilan etmiştik.
Eğitim-İş olarak daha ilk gün “Andımız’ı siyasallaşmış yargıya kurban etmeyeceğiz” demiştik. İşte bugün bu sözümüzün gereğini yapacağımızı açıklıyoruz!
Eğitim-İş genel merkezinin aldığı karar doğrultusunda ilkokul ders kitaplarında da yer alan Andımız’ı, bütün yurtta Eğitim-İş’e üye eğitim emekçilerinin mesai harcadığı her ilkokul sınıfında okutacağız.
Andımız’ı da, Cumhuriyet’in değerlerini de, ilkelerini de , kurucularını da hatırlatacak, aşılayacak, öğreteceğiz! Atatürk’ün her zaman güvendiği Türk gencinin, O’nun “açtığı yolda, gösterdiği hedefe, hiç durmadan yürüyeceğine” emin olacak, bu yürüyüşe eşlik edeceğiz!”Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Eğitim-İş’in Olduğu Her Okulda Andımız Okutulacak”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin