featured

Kamu Avukatlarının Sabrı Kalmadı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Barosu Kamu Avukatları Komisyonu, hükümetin2019 yılında açıkladığı ‘Yargı Reformu Strateji Belgesinde’ kamu avukatlarının çalışma esaslarına ve özlük haklarına yönelik iyileştirme yapılacağı sözünü tutmasını istedi.
Komisyon Başkanı Avukat Özden İpçi, “Devletimizi verdiği sözü tutmaya ve taleplerimizi yerine getirmeye çağırıyoruz” dedi.

Kamu avukatları, ücretlerinin düşüklüğü ve özlük haklarının iyileştirilmesi için 5 Nisan Avukatlar Gününde Edirne Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yaptı.
Edirne Barosu Kamu Avukatları Komisyonu tarafından gerçekleştirilen açıklamaya Edirne Barosu Başkanı Tacettin Sivrikaya ve çok sayıda avukat da destek verdi.
Edirne Barosu Kamu Avukatları Komisyonu Başkanı Özden İpçi, “Ne yazık ki bu haklı talep, bu güne kadar muhataplarında karşılık bulmamış, kamu avukatlığı, hak etmiş olduğu statüye kavuşturulmamış, özlük ve mali haklarında herhangi bir iyileştirme yapılmadığı gibi kamu avukatlarının durumu günden güne kötüye gitmiştir. Bu nedenledir ki; göreve yeni başlayan kamu avukatları hakim/savcı/müfettiş kadrolarına, emeklilikleri yaklaşanlar ise noterliğe başvurup işlerinden ayrılmaktadırlar. Bu gidişatın durdurulmaması halinde; idarelerdeki kamu avukatı sirkülasyonu nedeniyle kamu adına yürütülen hukuk hizmetinin zaafa uğrayacağı ve kamu zararına neden olunacağı açıktır.
Uyarıyoruz! Artık sabrımız tükendi. 2019 yılında açıklanan Yargı Reformu Strateji Belgesinde ve bu kapsamda yayımlanan İnsan Hakları Eylem Planının Uygulama Takviminde, “Savunmanın Güçlendirilmesi ve Avukatlık Hizmetlerinde Kalitenin Artırılması” başlığı altında, Kamu avukatlarının çalışma esaslarına ve özlük haklarına yönelik iyileştirme yapılacağı, sorumlu kurumun Hazine ve Maliye Bakanlığı olduğu ve 2 yıllık süre öngörüldüğü belirtilmiştir. Devletimizi verdiği sözü tutmaya ve taleplerimizi yerine getirmeye çağırıyoruz. Aksi takdirde, haklarımızdan vazgeçmeyeceğimizin, demokratik ve meşru eylemlerle mücadelemizi sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz” dedi.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kamu Avukatlarının Sabrı Kalmadı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin