featured

“Bilim ve Aydınlanmaya Karşı Durulamaz”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edine Kent Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük, Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Cevdet Kılıç’ın Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve hocalarına yönelik söylemlerine tepki göstererek; “Bilim ve aydınlanmaya karşı durulamaz” dedi.

“Edirne Kent Konseyi olarak bu cümleleri yazan kişiyi kınıyor ve gereğinin bekliyoruz. Dahası Trakya Üniversitesi yetkilileri ve akademisyenlerinin de Cevdet Kılıç gibi düşünmediklerini kentliler ile paylaşması yararlı olacaktır.” diyen EKK Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük yaptığı yazılı açıklamada; “Bir ayı geçen bir süredir Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciler ve akademisyenler siyasi hedeflerle üniversitelerine atanan, dayatılan rektörü kabul etmeyerek demokratik ve barışçıl tepkilerine devam ediyorlar.

Her üniversite bilim ve aydınlanma yuvasıdır, böyle olmak zorundadır. Boğaziçi Üniversitesi, ülkemizin ilk üniversitelerinden olması, uluslararası alanda ülkemize saygınlık kazandıran bir kurum olması nedeniyle de önemlidir. Burada öğrenci ve akademisyenler tarafından sürdürülen demokratik tavrı elbette destekliyoruz.

Bu süreçte farklı düşünenler de vardır ve bu da normaldir. Çünkü toplum farklılıkların bir arada olması ile toplum olur. Farklı düşünenlerin bir arada olması kadar doğal bir durum olamaz. Yeter ki suçlayıcı, ayrıştırıcı, kırıcı söz ve davranışlar olmasın.

Kentleri öne çıkaran birçok etmen vardır ve bunlardan en önemlisi de üniversiteleridir. Edirne’mizde Trakya Üniversitesi, bölgenin en eski ve en üretken bilim kurumudur. Sadece Trakya’da değil bölge olarak tüm Balkanları da kapsayan bir coğrafyada saygın olmasını beklemek Edirneliler olarak hakkımızdır.

Tüm bunlara rağmen, böyle olması gerekirken Boğaziçi Üniversitesi’ndeki bu antidemokratik uygulamaya karşı demokratik tepki verenlere Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Kılıç’ın anlaşılması zor, değişik yönlere çekilebilen sözleri kentimize ve üniversitemize zarar vermiştir. Tepkiler üzerine yaptığı açıklamada da özrü kabahatinden büyük bir açıklamadır ve paylaşımının ne kadar vahim ve anlaşılmaz olduğunun kanıtıdır.

Bilimsel unvanlara sahip bir kişinin; “Boğaziçili misiniz Boğazdışılı mısınız bunu bilmem. Aklınızın ucundan bile geçirmeyin. Biz abdest alır dışarı çıkmayız. Bizim zaten abdestimiz var. Bilin istedik de. Şöyle söyleyeyim. Siz hani bir ayı geçti eylem yapıyorsunuz ya. Biz eylem falan yapmayız. Bir gece vakti işi bitirir ertesi gün işe gideriz” paylaşımı, değil bilimle bulunduğu makamla da bağdaşmaz.

Bu nedenle bu kişinin Trakya Üniversitesi ile ilişkisinin kesilmesi, bilimsel unvanlarının alınması, Cumhuriyet Savcılarımızın soruşturma açması gibi yaptırımlardan gerekenin yapılacağını sanıyoruz. Edirne Kent Konseyi olarak bu cümleleri yazan kişiyi kınıyor ve gereğinin bekliyoruz. Dahası Trakya Üniversitesi yetkilileri ve akademisyenlerinin de Cevdet Kılıç gibi düşünmediklerini kentliler ile paylaşması yararlı olacaktır.

Çünkü bu tür “acayip” düşünceler bilimsel kurumlarda barınmamalıdır. Bilim ve aydınlanma karşıtı bu tür cümleleri kullanabilenlerin olması gereken yer üniversiteler, bilim kurumları olamaz. Ne anlatıldığı belirsiz, kin, öfke ve ayrımcılık belirten söz ve düşünceler karanlığın kuyularında debelense de bilimin ve aydınlanmanın önüne geçemez, geçemeyecektir.” ifadelerini kullandı. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Bilim ve Aydınlanmaya Karşı Durulamaz”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin