featured

‘İstanbul Sözleşmesi’nin Fesih Kararından Dönülsün’

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Gamze Kesermiş, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile feshedilen İstanbul Sözleşmesi ile ilgili açıklama yaparak; “Uluslararası bir sözleşmenin meclis kararı olmadan yok sayılması hukuki tartışmalarının yanında siyasi iktidara yönelik güveni sarsmaktadır.” dedi.

” İstanbul sözleşmesi ‘Namus’ kavramına atıfta bulunarak, taraftar kültür, töre, din gelenek veya sözde namus gibi kavramların herhangi bir şiddet eylemine gerekçe sayılmama koşulu getirmiştir. Uygulamadaki yeterlikler giderilmemiştir.” ifadelerine yer veren Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Gamze Kesermiş yaptığı açıklamada; “İnsan hakları eşitlik kavramına uymayan, kadını yok sayan  anlayışlara bakıldığında ölen kocasının yerine kardeşiyle evlendirme geleneği mi? Tercihine değil başlık parasına göre evlendirme geleneği mi? Karşılıklı kardeşlerin evlendirilmesini sağlayan ‘Berdel’ geleneği mi? Karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik bırakmayacaksın  geleneği mi? Namus cinayeti geleneği mi? gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür. Tüm bu anlayışlarının tamamı kadını ikinci sınıf düzeyde tutmak, insan hakları temel haklardan  yoksun bırakmaktır. Kadının toplumdaki statüsünü yok saymak, 8 Nisan Dünya Çalışan Kadınlar Günü’nü anlamsız ve değersiz kılmaya yönelik çabalardır.

Kadına yönelik şiddet eylemlerinde artışın gözlemlendiği bir günlerde yeni kadın cinayetlerine, çocuk istismarlarının genişlemesi ve ‘namus’ kavramı altında yeni kadın cinayetlerine davetiye çıkaracaktır. Feshi kararı kadının toplumdaki statüsünü koruma ve kadına yönelik her türlü şiddetle mücadele edilmesinin önü kapanmıştır.

14 Mart 2012 tarihinde onaylanan ve yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi, 20 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığınca tek taraflı fesih kararı, belirli kesimlerin talebini giderilmesine yönelik alınmış siyasi bir karar olduğu anlaşılmaktadır. Uluslararası bir sözleşmenin meclis kararı olmadan yok sayılması hukuki tartışmalarının yanında siyasi iktidara yönelik güveni sarsmaktadır. Türkiye güven bunalımından suretle kurtulmak zorundadır. Toplumsal kutuplaşmayı daha da derinleştiren İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararından dönülmesi, toplumsal huzura fayda sağlayacaktır. Kadınlarımız aile içi şiddete maruz kalmamalı, yakınlarının gözleri önünde katledilmemelidir. Çocuk istismarlarının önünün açılmaması gerekir. Kamu vicdanı derin yaralar almadan fesih kararından vazgeçilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Açıklamaya destek veren Edirne Kadın Merkezi Dayanışma Derneği (EKAMEDER) Edirne Temsilcisi Şahide Ağaoğlu, “İstanbul sözleşmesinin feshi sözünü acı olduğunu ifade ederek; “Hiçbir yasaya, hiçbir insan haklarına uymayan sadece kadının yaşam hakkı anayasası dediğimiz İstanbul Sözleşmesi kaldırılamaz, düşünülemez bunu hep birlikte Türkiye’nin her yerinde söyleyeceğiz, sonuçlarını da göreceğiz.” ifadelerini kullandı Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘İstanbul Sözleşmesi’nin Fesih Kararından Dönülsün’

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin