“Özel İdare ‘Özel Plan’ Yapmamalı”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Kent Konseyi (EKK) ve TMMOB Edirne İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Edirne İl Özel İdaresi’nin DSİ Bölge Müdürlüğü yanındaki 13 bin m2 alana dair ‘özel plan’ı n kabul edilemez olduğunu belirterek; ” Edirne İl Özel İdaresi’nin DSİ Bölge Müdürlüğü yanındaki 13.000m2 alana dair ‘özel plan’ı kabul edilemez. Bu nedenle TMMOB İl Koordinasyon Kurulu ve Kent Konseyi olarak kentlilerle görüşmelere devam ediyoruz.”ifadeleri kullanıldı.

EKK Başkanı Ziya Gökerküçük ve TMMOB Edirne İKK Sekreteri Aziz Avukatoğlu tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:”Kentin sivil kurumları ve konu uzmanları ile yapılan görüşmeler ile birlikte ortak akıl ile neler yapılabileceğini, “özel” planın kente olası zararlarının neler olduğunu, 1/25.000 ve 1/100.000’lik planlarla çelişkilerini her kurumun bakış açısıyla değerlendirmeye çalışıyoruz. Bu amaçla Ergene Havzası Çevre Düzeni Planları’nı Trakya Üniversitesi olarak yapan dönemin Rektörü Prof. Dr. Osman İnci ile görüşüldü. Bu planlarda yapılan değişikliklere iptal davası açılması ve benzeri plan değişikliklerinde itiraz yapanların avukatlığını yapan, planlama süreçlerinde de aktif rol alan Avukat Coşkun Molla ile de görüşüldü.

Bir kamu kurumu olan İl Özel İdaresi’nin kamusal alanını özel sektöre devretmesinin yanlış olduğu belirtilen görüşmede kamusal alanların geleceğine dair kuşkularda ortaklaşıldı. Özel İdare alanının parsel olduğu, parsel bazında planlamaların önünün açılmasının kamu idaresi ile bağdaşmadığı vurgulandı.

Bu alanın bütün olarak düşünülmesi ve bölgenin ada bazında kentin geleceğine dair ön açıcı bir şekilde yapılmasının gerektiği dile getirildi. Bölgenin; DSİ Bölge Müdürlüğü’nden başlayarak Helvacıdere’ye kadar olan Talatpaşa Caddesi ve Güney Yolu arasının bütünlüklü bir plan ile planlanmasının anlamlı olduğu belirtildi.

İl Özel İdaresi tarafından trafik yoğunluğu ve turizme hizmet gibi dayanaksız ve temelsiz bir nedene dayanarak kamusal alanı özel sektöre devredilmesinin bu bölgenin gelecekte plansız çarpık bir yapılaşmaya da sebep olacağı konusunda ortak görüşte birleşildi.

Kent içindeki kamusal binaların, il müdürlüklerinin bu bölgeye taşındığı, bu alanın kalıcı bir plan ile düzenlenmesinin önemi vurgulandı. Böyle bir bütünlüklü planlama sonrasında Özel İdare alanının da işlevine uygun bir statü ile kararının verilmesinin kent için önemine değinildi.

Edirne Kent Konseyi ve TMMOB İKK olarak kentin diğer kurum, kuruluş ve uzmanları ile görüşmelere devam edilecektir. Bu görüşmeler sonrasında da hukuki sürece uygun olarak gerekli itirazlarımızı yapacağız.” Haber Merkezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Özel İdare ‘Özel Plan’ Yapmamalı”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin