featured

“ Engelli Çocuklarımız Parklarda, Okullarda Olmalı”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Çocuk Hakları Komisyonu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde engelli çocukların haklarını tekrar gündeme getirmek zorunda olduklarını dile getirerek, “ Engelli çocuklarımız parklarda ve okullarda olmalı” ifadelerine yer verildi. 

Edirne Çoçuk Hakları Komisyonu adına açıklama yapan Dr. Ertuğrul Tanrıkulu,  Engelli çocukların eşit eğitim görme, oyun hakkı ve yaşam alanlarının buna göre düzenlenmesinin son derece önemli olduğunu söyledi.

“Toplumsal eşitliği sağlamak için 3 Aralık Dünya Engelliler Günü anlamlı bir başlangıç olsun” diyen Dr. Tanrıkulu şunları kaydetti: “Çocuk haklarının tümünü öncelerken ve tüm çocukların hakları için hep birlikte uğraş verirken, engelli çocukların hakları için ayrıca sesimizi yükseltmemiz, Engelliler Gününde bir daha dile getirmemiz gerekiyor.Çocukların yüksek yararı düşünülürken, özellikle engelli çocukların, diğer akranlarıyla beraber olması, eğitimi, oyun alanlarını, dahası hayatı paylaşması çok önemli. Bunun için de, yaşam alanlarının engelli ve engelsiz çocuklar için birlikte düzenlenmesi gerekiyor. Bu koşullar sağlandığında çocuklarda gelişecek empati yeteneği gün gelecek ülkemizdeki engelli hakları açısından ortalama bir eşitliği de sağlayacak. Zira, bir şehri engelliye göre dizayn edersek bütün toplum için dizayn etmiş olacağız. Bu nedenle bir okulu, bir sokağı, bir oyun parkını, çocukların olması gereken her yeri engelli çocukları da düşünerek düzenlememiz ve uygun alanlar açmamız gerek. Bu anlamda Çocuk Hakları Derneği, çocukların üstün yararını gözeten çalışmalar yaparken, engelli çocukların tümihtiyaçlarının karşılanması konusunda devlet kurumlarından gerekli özeni ve dikkati göstermelerini beklemektedir. Ayrıca, pandemi döneminde, sağlık ve eğitim hakkına ulaşmada en çok zorlanan çocuklar engelli çocuklar olmuştur. İçinde yaşadığımız toplumun, engelli çocuklara karşı daha duyarlı olması gerekmektedir.

Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde engelli çocuklarımızın da parklarda,bahçelerde, okullarda ve okul bahçelerinde rahatça yaşamlarını sürdürmeleri ve dolayısıyla eğitim, sağlık ve oyun haklarını kullanabilmeleri için ilgili ve yetkililerden, gerekli düzenlemelerin hayata geçirilmesini talep ediyoruz.” Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“ Engelli Çocuklarımız Parklarda, Okullarda Olmalı”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin