service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu, Edirne’ye yaptığı ziyaretinde 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan seçimlerle ilgili konuştu.BB Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, Fatih Sultan Mehmet’in 591’nci doğum gününde, doğduğu kent Edirne’de yurttaşlarla buluştu.

İmamoğlu, Saraçlar Caddesi üzerinde bulunan esnafları ziyaret ettikten sonra burada açıklamalarda bulundu.

Edirne’de yoğun ilgiyle karşılanan İmamoğlu burada yaptığı konuşmasında; “Sevgili Edirneliler, hanımefendiler, beyefendiler, pırıl pırıl gençler, sevgili çocuklar aslında Fatih Sultan Mehmet entelektüel bir insan, Fatih Sultan Mehmet hiçbir inançtan dolayı insanını ayırt etmemiş, bundan yüz yıllar önce belki de dünyada laikliği kendi hükmettiği topraklarda yaşatan entelektüel bir padişah… O çağda diller bilen, sanata önem veren, dünyanın farklı ülkeleriyle ilişki kuran muazzam bir insan, padişah… Şimdi eğer Fatih’i anlarsak bugünü anlarız dedim ya, bugün kıymetli başkanım buraya gelmeden önce yaptığı bir konuşmada, o hoca kimliğiyle çok güzel bir anımsatma yaptı, ‘Fatih Sultan Mehmet dedi ki o çağda yaşayanlara, ülkeyi yöneten insanlarına, ‘bir insanın dinini, inancını, namaz kıldı mı, oruç tuttu mu onu sorma, o insana aç mısın, tok musun onu sor’ bu güne ne kadar yakışıyor değil mi? Herkesin inancı kendine, yani demek istiyor ki, ‘o sorular yaratanın soruları’ bakın ramazan ayındayız. Ramazan ayı, arınma ayı, arınma ayı demek aslında bütün kötülüklerden uzaklaşma, ruhunu temizleme, insana güzel bakmak, insanlar için güzel şeyler istemek, doğa için, yaşam için, çocuklar için, gençler için ben bu memleketin çocukları için ne istiyorsam dünyanın bütün çocukları için aynı şeyi istiyorum. Siz de öyle istemiyor musunuz? Evet hepimiz öyle istiyoruz. Bu memleketin neresinde doğarsa doğsun; Doğusunda, batısında, güneyinde, kuzeyinde ben bütün gençlerimizin çok iyi bir yaşama sahip olmasını istiyorum. Sizler de öyle istemiyor musunuz? İşte ramazan ayında hep güzel şeyler isteyelim. Ramazan ayında ben şunu istiyorum örneğin; Bağıran, çağıran, insanlara suratı asık bir şekilde ifadede bulunan, insanlarını üzen, kıran, ortadan ayıran, sağa, sola ayıran benden senden diyen yönetici varsa Allah onları memleketimizden uzak tutsun. Ben yüreği geniş insanını kucaklayan, siyasi görüşü ne olursa olsun, insanına eşit bakan, ben insanı nasıl ayırt edebilirim?

Ben insanı seviyorum. İnsanı yaratandan ötürü seviyorum. Bu memleketin bu dünyanın her insanını sevmektir bizim inancımızın bize emrettiği, işte ramazan ayında bu duaları ediyorum ve bu dualarım kabul olsun diyorum. Bunların olması için çok çalışmamız lazım. Bunların olması için bu ülkede görevini iyi yapmayan insanların değişmesi lazım. Bu ülkede birinin dediği oluyorsa orada bir hata var. Bir kişi, ‘her şeyi ben bilirim’ diyorsa ondan korkacaksınız. Ben ne diyorum biliyor musunuz? İstanbul’da söylüyorum mesela, çok zenginim çünkü ben 16 milyon insanımın aklından, fikrinden, bilgisinden yararlanmak istiyorum. Ben ülkemin 86 milyon insanımın varlığını zenginlik kabul ediyorum. Umut nerede biliyor musunuz? Aslında umut burada derken, her birinizin kendinizi işaret etmesini istiyorum. Umudun kendiniz olduğunuzu unutmayın. Bu ülkenin umudu 86 milyon insanı.Gençler tam da Edirne’deyiz. Bu ülkenin gençleri, Edirne’nin ötesine hayallerini taşısın istemiyorum. Bu ülkenin gençleri hayallerini bu ülkede var etsin istiyorum. Evet benim ülkemin gençleri Edirne’nin ötesine, dünyanın her yerine gitsin, benim Cumhurbaşkanı adayım, 13’üncü Cumhurbaşkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu ne diyor? ‘Gençlere ücretsiz pasaport vereceğiz. Gençlerden hiçbir para almayacağız. Hatta onların daha kolay seyahat edebilmeleri, dünyayı deneyimlemeleri için farklı imkanlar da sunmalıyız.’ Bizim gençlerimiz dünyadan çok şey alacaklar, beslenecekler ama hayallerini bu ülkede gerçek yapacaklar. Hayallerini bu ülke için kursunlar istiyoruz. Mesela, özellikle örnekliyorum, 15-30 yaş arası ülkemizdeki genç nüfusun rakamı 21 milyon.Yani Avrupa’da ilk 10’a giren nüfusa sahip olur. Sadece 15-30 yaş arası… 21 milyon o parmağını, elini kaldıran sevgili gençler, ben niye rahatım biliyor musunuz ülkemin geleceği adına? Ben sırtımı size yasladım sevgili gençler. Bizim sağımızda, solumuzda sizin gibi pırlanta gibi gençler var. Çocuklarımız var, onlara çok güzel bir gelecek sunacağız. Akıldan, bilimden yana kibirden uzak. İnsanını dinlemeyen, azarlayan değil, milletin değerini bilen, torpile uzak liyakate yakın, çalışan herkesin hakkını aldığı bir ortamı var etmek demokrasiyi en güçlü hale getirmek, hak ve özgürlükler, üniversitelerimizde bilimin, sanatın, kültürün, gelişmenin, teknolojinin konuşulduğu.Üniversitelerin kapısında tomaların beklediği değil, üniversitedeki hocaların baskı altında tutulduğu bir eğitim ortamı değil, herkesin fikrini özgürce söylediği, 86 milyon insanımızın bu ülkenin yurttaşı olduğu için onur duyduğu, gurur duyduğu bir memleket var etmek. Bunların hepsi mümkün. Şu andaki ortam bize yakışmıyor kardeşim yakışmıyor.” dedi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İmamoğlu’na Edirne’de Büyük İlgi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin