featured

“AKP’yi Eleştirmek Zor da, CHP’ yi Eleştirmek Çok mu Kolay!”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı, Demokraside herkes eleştiriye açık olmak zorunda olduğunu dile getirerek; “AKP’yi eleştirmek zor da, CHP’ yi eleştirmek çok mu kolay!”dedi.

“Türkiye’de gerçek anlamda Roman sivil toplum bilinci gelişememiş olsa da dilimin döndüğü kadar konuşmaya, hatta yazmaya gayret ediyorum. ” diyen Şallı konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “AB proje toplantıları, bakanlık toplantıları, parti toplantıları uzayıp gitti. Benim de artık takatim bitti!
Türkiye’de ilk defa bir Roman açılımı yapıldı. Bunca yıldır hiçbir siyasi parti Romanların durumuna hiç ilgi duymadılar mı diye düşündüm.
Bu konuda internet üzerinden araştırmalar yaparken karşıma 1993 yılında Edirne eski milletvekili Erdal Keseber’in 1934 İskan Yasası’ndaki göçebe Çingeneler ile yasa metninin kaldırılmasına yönelik meclise verdiği değişiklik önergesini fark ettim.
Uzun bir uğraştan sonra sayın vekile telefonla ulaşabildim. Konu ile kendisinden bilgi aldım.
1993 yılında meclise bu konu hakkında değişiklik talebinde bulunmuş olduğunu, zamanın siyasi gelişmelerin buna imkan tanımadığını söylemişti. Meclise verdiği değişiklik önergesinin kabul görmemesinden üzüldüğü söylemişti.
“Merhum Bülent Ecevit benim bu değişiklik talebimi öğrendiğinde çok mutlu olmuştu. Kendisine teşekkür ederek bunlar bizim insanlarımız onları çok ihmal ettik, onlara bizim vefa borcumuz var” dediğini anlatmıştı.
Kendisine bu yasanın değiştirilmesine yönelik AB’nin talebi olduğunu da söylemiştim. Sayın vekilimiz o günlere yönelik değişiklik önergesine CHP Tekirdağ Milletvekili Enis Tütüncü ile Refah Partisi Van Milletvekili Fethullah Erbaş’ın ve şu anda aklında olmayan başka milletvekilleri de  “eşitsizliğin düzeltilmesi” anlamında katkıları olduğunu, siyasal koşullar gereği milletvekili olduğu dönemlerde yasanın değiştirilmesi uygun yıllar olmadığını ifade etmişti.
Kendisine  “Bu yasanın eşitlik ilkesine uymadığına yönelik AB’nin de bu konuda ifadeleri var. Bu yasanın değişikliğini daha çok AB istemişti” dediğimde sözümü onaylamıştı.
Demem şudur ki, CHP Trakya bölgesinde en çok oy Romanlardan almasına rağmen sosyal sorunlarına gereken ilgiden uzak kaldılar.
Roman açılımını CHP çok önceleri yapabilmiş olmalıydı.  Romanların kırılgan yapılarına yönelik toplumsal çalışma göstermediler. Şimdilerde yerel anlamda küçük kıpırdanmaları iyi bir gelişme olarak görmek mümkündür.
CHP halen yerel anlamda halkla bütünleşemeyen kadrolara sahiptir. Bu gelişmeler Edirne için de geçerlidir.
Yasal tüzel kişiliğim ile yazıyorum. Doğrunun tek adresi doğrudur. Demokraside herkes eleştiriye açık olmak zorundadır.
AKP’yi eleştirmek zor da, CHP’ yi eleştirmek çok mu kolay!
Korkak demokrasi karanlığın habercisidir. “ifadelerine yer verdi. Haber Merkezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“AKP’yi Eleştirmek Zor da, CHP’ yi Eleştirmek Çok mu Kolay!”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin