featured

“Dünya Su Gününde Böyle Anlaşma İmzalanmaz”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
CHP Edirne Milletvekili Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu, 22 Mart Dünya Su Günü kapsamında açıklama yayınlayarak; Dün, Resmi Gazetede Cumhurbaşkanlığı kararları olarak, İstanbul Sözleşmesinden çıktığımız ve Merkez Bankası Başkanının değiştirildiği konuşuldu. Ama hiç konuşulmayan bir kararname daha vardı o da Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Katar Devleti Hükümeti Arasında Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı” yayımlandı. Bu anlaşma nedense kamuoyunda hiç tartışılmadı.”dedi
Gaytancıoğlu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; “Birleşmiş Milletler örgütü 22 Mart’ı Dünya Su Günü olarak kabul etmiştir. 22 Mart tüm Dünyada ‘Su Günü’ olarak kutlanır. Biz ülke olarak su kaynaklarımızı korumak için ne yapıyoruz?” sorusunu yönelterek şunları kaydetti: “Dün, Resmi Gazetede Cumhurbaşkanlığı kararları olarak, İstanbul Sözleşmesinden çıktığımız ve Merkez Bankası Başkanının değiştirildiği konuşuldu. Ama hiç konuşulmayan bir kararname daha vardı o da Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Katar Devleti Hükümeti Arasında Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı” yayımlandı. Bu anlaşma nedense kamuoyunda hiç tartışılmadı.
Kararı okuduğumda; su yönetimi konusunda yapılacak işbirliğinin detayları konusunda detay bulamadım. Katar’ın bize karşı ilgisi çok fazla, ama daha çok bizi sömürmek için ilgilendiğini biliyoruz. Su Yönetimi konusunda deneyim, bilgi birikimi, teknoloji transferi gibi alanlarda elbette Katar’a yardımcı olabiliriz ancak sanırım tersi olası değildir. “İşbirliği” tek yönlü olmaz diye düşündüğümde de , bu durumda Katar acaba bize Su Yönetimi için finansman mı sağlayacak sorusu akla geliyor. Su Yönetiminde de ilk el atılması gereken konu, suyun %77 sini kullandığımız tarımsal sulama.. Mevcut hızla devam edilirse modern basınçlı sulama sistemlerinin yaygınlaşması ve böylelikle su tasarrufu sağlayabilmemiz için en az yirmi seneye ihtiyaç duyulduğunu düşünürsek bunu hızlandırack bir finansman sağlanması elbette iyi olur..
Ancak beni kaygılandıran su ve sulama yönetimi için nasıl bir model planlandığı konusundaki belirsizliktir. İmzalanan mutabakat zaptı ile neyin amaçlandığının açıklığa kavuşturulması ve eğer yeni bir su ve sulama yönetim modeli planlanıyorsa bu modelin kamuoyu önünde tartışılmadan, ilgili kurumların görüşleri alınmadan yürürlüğe girmemesinin ülke yararına olacağına inanıyorum.” Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Dünya Su Gününde Böyle Anlaşma İmzalanmaz”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin