featured

“İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre Türkiye’nin çekildiği İstanbul Sözleşmesi için Edirne Kadın Platformu eylem yaptı.

Eski Cami yanında bir araya gelen kadınlar adına açıklamayı okuyan Veli-Der Başkanı Benay Gürsel, “2011 yılında imzalanan ve 2014 yılında TBMM onayıyla yürürlüğe giren ‘İstanbul Sözleşmesi’ ismiyle anılan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin bir gece Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile feshedildiği açıklandı.  Bir uluslararası sözleşme hangi usulle yürürlüğe girdiyse aynı biçimde yürürlükten kaldırılabilir. TBMM devre dışı bırakılarak, anayasa hiçe sayılarak oluşturulan kararname ile iktidarın kadın düşmanlığı ve sivil darbe uygulamaları devam ediyor. İstanbul Sözleşmesi kadınların ve LGBTİ+ların her türlü şiddet ve ayrımcılıktan korunması, kadınlarla erkekler arasında eşitliğin yaygınlaştırılması, bu amaçlar için kapsamlı bir çerçeve, politika ve tedbirler tasarlanması ve uluslararası iş birliğinin yaygınlaştırılmasını sağladığı için uzun süredir iktidarın hedefindedir” şeklinde konuştu

 

Edirne Kadın Platformu adına açıklama yapan Gürsel, kadınların yaşamı üzerinden gerici ideolojinin kendisini üretmeye çalıştığını ifade ederek şunları kaydetti: “Kadın cinayetlerinin artarak devam ettiği bu süreçte iptal edilen İstanbul Sözleşmesi yürürlükte olduğu 2014 yılından bu yana etkili bir biçimde uygulanabilseydi eğer katledilmiş pek çok kadın LGBTİ+, çocuk, yani insan bugün yaşıyor olacaktı. Bu koşullarda sözleşmesinin iptali daha çok kadının erkekler tarafından korkusuzca katledilmesi anlamına geliyor. İstanbul Sözleşmesi’nin siyasal iktidar ve iktidarla aynı ideolojiden beslenen gerici çevrelerce hedef alınmasının nedeni sözleşmenin toplumsal cinsiyet eşitliğini temel almasıdır. Kadınları değil erkek egemen aileyi korumayı önceleyen, şiddeti değil boşanmayı engellemeyi amaç edinen iktidarın cinsiyetçi saldırılarının hedefi, kadınları kamusal alanlardan çekip eve hapsetmek, ‘tek’çi, gerici ideolojisini kadınların yaşamı üzerinde kurduğu denetimle tüm topluma yaymaktır.

“Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”

Bahsedildiği gibi erkek egemen aileyi parçalayan İstanbul Sözleşmesi ve sözleşmeyi savunanalar değil, erkek şiddeti ve bu şiddeti önlemek için oluşturulan sözleşmenin gereklerini yerine getirmeyenlerdir. İstanbul Sözleşmesi’nin nefret diliyle beslenen ırkçı, gerici kesimlerce hedef alınmasının nedeni sözleşmenin ırk, renk, dil, din, siyasi veya başka tür görüş, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği, medeni hal, göçmenlik statüsü gibi nedenlerle hiçbir kesimin ayrımcılığa uğramamasını temin etmesidir. Biz kadınlar ve LGBTİ+lar olarak yaşamlarımızdan, haklarımızdan eşit ve özgür yaşam mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi buradan bir kez daha haykırıyoruz. Herkesi evde, işte, sokakta yaşamlarımızı kuşatan şiddete karşı yükselen kadın isyanını sahiplenmeye, iktidarı ise İstanbul Sözleşmesi’ni iptal etmek yerine gereklerini yerine getirmeye çağırıyoruz. Bugüne kadar sözleşmeyi uygulamadığı için binlerce kadının katledilmesine neden olan siyasi iktidar, sözleşmeyi kendisi için bir tehdit olarak görmüştür. Üstüne basa basa bir kez daha haykırıyoruz: Mevcut iktidar kadınların yaşamı üzerinde en büyük tehdittir. Bizler erkek-devlet şiddetine karşı yaşam güvencemiz olan İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmak için bugün tüm illerde alanlardayız. Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz. Haklarımızdan da hayatlarımızdan da vazgeçmiyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. Tüm kadınları ve LGBTİ+ları yaşamımızı ve haklarımızı korumak için alanlara çağırıyoruz”Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin