featured

Kadınlar Edirne’den Haykırdı: “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz”-VİDEO HABER

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamuoyunda ‘İstanbul Sözleşmesi’ adıyla bilinen ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile feshedilmesine karşı kadınlar Türkiye geneli alanlara çıkarak; “Haklarımızdan, hayatlarımızdan, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!” diye haykırarak kararı protesto etti.

Edirne Kadın Meclisi, Kadın Platformu ve Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) üyesi kadınlar, Edirne’nin araç trafiğine kapalı olan Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelerek yoğun güvenlik altında “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” diyerek haykırdı. Saraçlar Caddesi üst ve alt kısımdan giriş çıkış sağlanırken Saraçlar Caddesi’ne çıkan tüm ara sokaklar barikatlarla kapatılarak, jandarma ve polis noktalarda yer aldı. Bu arada Alipaşa Çarşısı’nın Saraçlar Caddesi’ne açılan tüm kapıları kapatıldı ve jandarmalar her bir kapıya konuşlandırıldı.

“MİLYONLARCA KADINI SUSTURAMAZSINIZ”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Edirne Kadın Meclisi olarak ‘Bu ülkenin tüm kadınları adına’ basın açıklaması yaptığını söyleyen Nazlıcan Güzel; “İstanbul Sözleşmesi kadına karşı yönelmiş her türlü şiddeti önlemeyi, şiddete maruz kalmış kadınlara yönelik etkin soruşturma ve kovuşturma süreçlerinin yürütülmesini ve mevcut şiddetin ortadan kaldırılmasını amaçlayan çerçeve bir sözleşmedir. Siz milyonlarca kadını yok sayamazsınız, milyonlarca kadını evlere kapatamaz, sokaklardan ve meydanlardan silemezsiniz. Milyonlarca kadını susturamazsınız! Biz dünyanın yarısıyız. Sözleşmenin hazırlanmasına dahil olan kadınlar olarak biz sözleşmenin fesih kararını kabul etmiyoruz” dedi.

“HAKLARIMIZDAN, HAYATLARIMIZDA VAZGEÇMİYORUZ”

Edirne Kadın Platformu adına basın açıklamasını okuyan Firdevs Selvili; “Gece yarısı yayınlanan bu üç beş satırlık kararnamelerle halk iradesinin oluşturduğu meclis görmezden gelinerek fiili bir monarşi oluşturulmuştur. Oysa aynı iktidar tarafından imzalanmış, yürürlüğe konulmuş bir sözleşmedir. Âmâ gözden kaça önemli nokta bu kararnamenin yasalar önünde de kadınların gözünde de hiçbir anlamının olmayışıdır. Bu açıkça hukuka aykırı bir kararnamedir acilen iptal edilmelidir. Bu Uluslararası sözleşme imzalandıktan sonra kanun hükmündedir ve ancak meclis tarafından feshedilebilir. Cumhurbaşkanının tek taraflı kararı ile sözleşmenin tek taraflı feshedilmesi mümkün değildir…Halk istiyorsa sözleşmeden çekiliriz” diyen iktidara karşı halk ‘İstanbul sözleşmesi Yaşatır!” dedi. Kadınlar” İstanbul Sözleşmesini uygula” dedi. “Haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz” dedi. Hayatlarımıza dair kararları biz alırız! Hayatlarımızın ve haklarımızın tek bir adamın kararına, kararnamesine bağlı olmasına izin vermiyoruz. Bu sözleşmeyi biz kadınlar dişimizle, tırnağımızla, mücadelemiz ile kazandık. Haklarımızı elimizden almanıza, bizleri şiddete ve öldürülmeye mahkûm etmenize izin vermeyeceğiz. Sözleşmeden vazgeçmiyoruz. Haklarımızın ve hayatlarımızın teminatı olan İstanbul Sözleşmesini savunacağız” şeklinde konuştu.

KARAR GEÇERSİZDİR”

EŞİK Platformu adına açıklama yapan Şahide Ağaoğlu; “EŞİK olarak tüm siyasi partileri toplumsal cinsiyete dayalı şiddete ve ayrımcılığa karşı mücadele etmeye çağırıyor, bu konuda gerekli her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyoruz. Temel hak ve özgürlüklerini kullanmak, demokratik bir hukuk devletinde eşit, özgür ve şiddetten uzak bir yaşam sürmek isteyen herkesi İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya çağırıyoruz. 

Çok taraflı bir uluslararası anlaşma iç hukukta nasıl yürürlüğe girdiyse aynı usül ile geri alınabilir. İç hukuk sürecinin ardından uluslararası hukuk bakımından öngörülen İstanbul Sözleşmesi’nin 80. maddesinde yer alan geri çekilme usülleri de tamamlanmalıdır. Meclis’te oybirliği ile kabul edilen İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı Kararı ile çıkılamaz. Bu nedenle, Karar geçersizdir ve Türkiye İstanbul Sözleşmesi’ne taraf olmaya devam etmektedir ve Sözleşme’deki yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadır.

İktidar bu Kararıyla, seçim pazarlıklarında elini güçlendirmek için kadınların kazanılmış haklarını ortadan kaldırmak istemektedir. Bu karar ayrıca Türkiye’nin evrensel insan hakları standartlarından kopması, demokrasiyi yadsıması ve eşitlik ilkesi, ayrımcılık yasağı gibi temel ilkelerden vazgeçmesi anlamına gelmektedir. Anayasa’nın parça parça askıya alınarak ortadan kaldırılmasına yönelik olarak bugüne dek atılan en büyük adımlardan biridir. Tüm toplumun temel hak ve özgürlüklerine yöneliktir ve Türkiye’de yaşayan herkesin uluslararası insan hakları sisteminin dışında kalacağı bir sürecin önünü açmıştır.” dedi.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kadınlar Edirne’den Haykırdı: “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz”-VİDEO HABER

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin