featured

Hekimler, Greve Çıkıyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof Dr. Gürcan Altun, 14-15 Mart tarihlerinde ülkenin her yerinde olduğu gibi Edirne’de de aile sağlığı merkezleri ve tüm hastanelerde acil sağlık hizmeti dışında hizmet verilmeyeceğini söyledi.Edirne Tabip Odası Başkanı Prof Dr. Altun . yaptığı açıklamada hekimlerin taleplerini anlatırken, şöyle konuştu: “TTB ve Tabip Odaları sağlık alanındaki yaşanan sorunlara ve hekimlerin özlük hak kayıplarına dikkat çekmek için 11 Ekim 2021 tarihinde başlatmış olduğu eylemlilik sürecine 14 ve 15 Mart tarihlerinde iki günlük G(ö)REV etkinliği ile devam edecek.
Acilen yerine getirilmesini istediğimiz talepler:
* “Sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik etkin bir yasa” derhal çıkartılmalıdır.
* Hekimler için en düşük temel ücret, yoksulluk sınırının en az iki katı olmalıdır.
* Çalışma ortamlarımız ve koşulları iyileştirilmelidir, güvenli çalışma ortamları oluşturulmalıdır.
* COVID-19 “illiyet bağı” aranmaksızın meslek hastalığı sayılmalıdır.
* Hekimleri de hastaları da mağdur eden, hekimlere karşı şiddet kaynağı olan, halkın sağlığını tehlikeye atan 5 dakikada muayene dayatmasından vazgeçilmeli, hasta randevuları her hastaya en az 20 dakika ayrılacak şekilde düzenlenmelidir.
* Sağlık sistemi ve kurumsal sorunlar kaynaklı malpraktis davaları ile hekimleri ödeyemeyecekleri tazminatlara mahkûm eden uygulamaların önlenmesi için yasal düzenlemeler yapılmalıdır.
* Emekli hekim maaşları insanca yaşayabilecek bir düzeye getirilmelidir.
* Koruyucu sağlık hizmetleri güçlendirilmeli, Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği geri çekilmelidir.
14-15 Mart Pazartesi ve Salı günü ülkemizin her yerinde olduğu gibi Edirne’de de aile sağlığı merkezleri ve tüm hastanelerde acil sağlık hizmeti dışında hizmet verilmeyecektir. Bu süreçte sadece acil hastalar (çocuk ve erişkin), acil gebeler, kanser ve diyaliz hastaları, Covid-19 şüphesi olan bireyler ile yatan hastaların tedavileri aksatılmadan devam edecektir. Ancak rutin poliklinik hizmetleri yerine getirilmeyecektir.
Bizler Oyalama değil, hakkımız olanı istiyoruz. Yaşama adanmış bir mesleğin mensupları olarak hakkımızın gasp edilmesine, kötü çalışma koşullarına, sefalet ücretlerine karşı “Sağlıklı Bir Gelecek Ellerimizde, Emek Bizim Söz Bizim” diyerek mücadelemize devam ediyoruz, devam edeceğiz. Halkımızı bu mücadele de yanımızda olmaya, bizlere destek olmaya çağırıyoruz.” Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hekimler, Greve Çıkıyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin