featured

Emeklilerden TÜİK’e ‘Enflasyon’ Çağrısı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DİSK’e bağlı Emekli-Sen Edirne Şubesi yönetimi, milyonlarca emeklinin beklediği maaş artışlarını belirleyecek olan, TÜİK’in 3 Ocak’ta açıklayacağı Aralık enflasyonu rakamları hakkında açıklama yaptı. TÜİK’e çağrıda bulunan Emekli-Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu, geçen Temmuz ayında yapılan yüzde 42.35’lik zammın daha emeklinin cebine girmeden, yapılan zamlarla misliyle geri alındığını söyledi.
Şubenin olağan aylık toplantısında gerçekleştirilen basın açıklamasında dernek üyesi emeklileri, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da yalnız bırakmadı.
3 Ocak’ta TÜİK’in resmi enflasyon oranını açıklayacağını hatırlatan Şube Başkanı Dayıoğlu, “Bizler biliyoruz ki; TÜİK yine gerçeklerden çok uzak enflasyon rakamları açıklayacak ve buna bağlı olarak aynı oranda emeklilerin aylıkları artırılacaktır. Zira TÜİK 11 aylık enflasyon oranını 84,39 açıklarken, uluslararası bağımsız akademik kuruluş olan ENAK bu oranı 125.43 olarak açıklamıştır. Devletin diğer kurumu olan Maliye Bakanlığının 2023 yılı yeniden değerleme oranını 122,9 olarak açıklaması TÜİK’in açıkladığı oranın gerçekçi olmadığı gibi ENAK’ın açıkladığı oranı teyit ettiği görülmektedir. Ülkemizde 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 7786 lira ve yoksulluk sınırı 25364 lira iken emekli aylıklarına enflasyon oranına göre yapılacak artışlar ile emekliler ve emekçilerin sefalete itileceği aşikardır” dedi.
Dayıoğlu, “2002 yılına ortalama emekli aylığı asgari ücretin % 40 fazlası iken bu gün ise % 54 eksiği olduğunu görmekteyiz. Bu haliyle emekli aylıklarına % 100 zam yapılsa bile yine en düşük emekli aylığı açlık sınırının altında kalmaya devam edecektir. Biz emekliler en zor koşullarda yaşam mücadelesi verirken, bizleri enflasyona ezdiren siyasi iradeye boğun eğmeyeceğiz. Emek mücadelesinden emekli olmayacağız, susmayacağız, taleplerimiz karşılanıncaya dek haykırmaya devam edeceğiz, her geçen gün sesimiz daha da gür çıkmaya devam edecek. Bizlere reva görülecek insanlık dışı zamlar karşısında yılgınlığa kapılmayacağız, meşru ve demokratik hak mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Disk/Emekli-Sen’e gönül vermiş olan bizler nefes aldıkça insan onuruna yaraşır bir yaşam mücadelesi vermeye devam edeceğiz ve kazanacağız” dedi.
TÜİK’i, ülke gerçeklerine uygun enflasyon roanlarını açıklamaya davet eden Dayıoğlu, “Emekçilerin ve emeklilerin vebaline giren TÜİK yetkililerine haklarımızı helal etmiyoruz.14 milyon emekli adına TÜİK yetkililerini bir kez daha uyarıyoruz ve ülke gerçeklerine uygun enflasyon oranlarını açıklamaya davet ediyoruz” diyerek taleplerini sıraladı: “Emekli ve hak sahiplerinin emekli aylıkları insan onuruna yaraşır, uluslarararası standartlara uygun yaşam koşulları haline getirilmeli,
Asgari ücret uluslararası standart ve normlara uygun hale getirilmeli,

Emekli aylıklarının alt sınırı asgari ücretle eşitlenmeli,
İntibak yasası acilen hayata geçirilerek, farklı zamanlarda aynı koşullarda emekli olanların emekli aylıkları arasındaki uçurum ortadan kaldırılmalı,
5510 Sayılı yasa ile ortadan kaldırılan Milli hasıladan pay alma yeniden gündeme getirilmeli ve emekli olabilme koşulları eski haline getirilmeli.
4447 ve 5510 sayılı yasa ile mağdur edilen Emeklilikte yaşa takılanların sorunları acilen çözümlenmeli ve mağduriyetleri giderilmeli,
Emeklilerin örgütlenmesi ve sendikal faaliyetlerinin önündeki yasal engeller kaldırılmalı, bu anlamda gerekli yasal düzenlemeler yapılarak, emeklilere toplu sözleşmeli sendikal hakları tanınmalı,
Emekli aylıklarının artırılmasında, İktidar emekli sendikaları ile müzakere masasına oturmalı,
Sağlıkta katkı payı kaldırılmalı,başta emekliler olmak üzere sağlık hizmetleri devlet tarafından ücretsiz karşılanmalı, tedavi amaçlı bütün ilaçlar reçete kapsamına alınmalı.
Emeklilere İl ve İlçelerde Sosyal tesisler tahsis edilmeli,
Dini bayramlarda yılda iki kez verilen bayram ikramiyeleri en az asgari ücret tutarında olmalı
Çalışan emeklilerden Sosyal Güvenlik Destekleme Primi adı altında yapılan % 32 oranındaki kesinti kaldırılmalı,
Emekli ve hak sahipleri için; ulaşım, elektirik, su, doğalgaz ve iletişim araçlarında indirim yapılmalı.
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da, “Ülkede emeklinin insanca yaşamasını istiyorsak, seyyanen zam yapılmalı. Emekli donuyor, iyi beslenemiyor, bir yerden bir yere gidemiyor, sosyalleşemiyor. Kahveye gidip iki sohbet etmek ya da bir misafirliğe gitmek artık lüks haline geldi. Açıklanan enflasyon rakamlarıyla halkın gerçek enflasyonu arasında neredeyse 100 puan fark var. 1 yıldan beri ciddi anlamda ekonomik dengeler bozuldu. Bunu düzeltmeyip halen sürdüren, tedbir almayan bir iktidar var. Ülkemizde açlık sınırı şu anda, bu ay 7 bin 800 lira. Daha sonra ne olacağı belli değil. Önümüzdeki hafta ayın 3’ünde TÜİK enflasyon rakamlarını açıklayacak. Muhtemelen bir rakam açıklanacak ama bu bizi tatmin etmeyecek çünkü az çok biliyoruz nasıl hesaplama yaptıklarını. Az para verip, az zam yapsınlar diye emeklileri daha çok açlığa, yoksulluğa, üşümeye terk ediyorlar. Emekli şu anda benim gördüğüm kadarıyla tek göz bir odada, akşamları da televizyonun ışığında idare etmeye çalışıyor.Ülkede bir büyüme var evet ama bu büyümeden emekliye bir pay verilmiyor. Büyüyen 5’li bir çete var, küçülen milyonlarca insan var. Asgari ücret emekli maaşını geçti. Eskiden emekli maaşı asgari ücretin üzerindeydi. Biz en düşük emekli maaşının en azından asgari ücrete eşitlenmesini talep ediyoruz. Bu sürdürülemez. Çünkü ülkemiz zengin bir ülke ama AKP sayesinde bu zenginliği maalesef yoksulluğa dönüştürüldü. İktidara geldiklerinde dünyanın 16’ncı büyük ekonomisiyken şimdi 21’inci sıraya geldik. Bu ülkenin kaynakları var ve doğru yönde kullanıldığı takdirde Türkiye bunları çok çabuk aşacaktır” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Emeklilerden TÜİK’e ‘Enflasyon’ Çağrısı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin