featured

‘Elektrikli Traktörde Görüntü Var Ses Yok!’

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye daha önce 2022 başında seri üretime geçileceği açıklanan yerli elektrikli traktörlerde son durumu hakkında soru sordu.
Gaytancıoğlu, yaptığı açıklamada, “Bilindiği gibi; Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 2019 Temmuz’unda TİGEM’in düzenlediği 69’uncu Hasat Şenliği’nde yerli elektrikli traktörü kullanmıştı. Bakanlık bu traktörlerin seri üretimine geçilerek çiftçinin yakıt maliyetlerinin büyük oranda düşürüleceğini müjde olarak duyurulmuştu. Aradan geçen 3 yıla rağmen konuyla ilgili bir gelişme yaşanmadı. Hatta bazı basın organlarında projeden vazgeçildiği ve TİGEM’e teslimi öngörülen 5 traktörün de teslim edilmediği iddiaları gündeme geldi” dedi.
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye konuyla ilgili bir soru önergesi veren CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu son durumun ne olduğunu ve bu iş için harcanan para miktarını sordu. Çiftçinin son bir yılda mazot harcamasının yaklaşık 4 kat arttığını hatırlatan Doç. Dr. Gaytancıoğlu, “Bir işin planlaması olur, eğer gecikme olursa nedeni kamuoyuna açıklanır. Ama bu işte de diğer bütün AKP işlerinde olduğu gibi önce gösterişli bir tören ve arkasında büyük bir boşluk görüyoruz. Tören düzenlemek için harcadıkları enerjiyi tarıma harcasalar bugün yaşadığımız duruma düşmezdik. AKP Genel Başkanının çizmeli, galoşlu görüntüleri gözümüzün önünde. Biz traktörlere ne olduğunu merak ediyor, çiftçimizin ne zaman bu traktörleri kullanabileceğini soruyoruz” dedi.
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu soru önergesinde Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye şu soruları yöneltti:
1.TİGEM tarafından elektrikli traktörün üretici firması olan ZY Elektrikli Traktör şirketine ön alım için sipariş verilen 5 adet elektrikli traktör’ün kaçı teslim alınmıştır?
2.Söz konusu şirkete teslim alınan veya alınamayan elektrikli traktörler için ne kadar ödeme yapılmıştır?
3.Elektrikli traktörlerin taahhüt edilen süre içinde teslim edilmemesinden dolayı bugüne kadar 3 defa süre ertelemesine gidildiği doğru mudur?
4.TİGEM ön alım yaptığı traktörlerin zamanında teslim edilmemesinden dolayı şirkete ihtarname çekmiş midir?
5.Basına yansıyan, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin katıldığı bir televizyon programında seri üretim konusunda kendisinde bir bilgi olmadığını belirterek, elektrikli traktörün kendisinin ilgi alanında olmadığını söylediği iddiası doğru mudur?
6.    Eğer yukarıdaki açıklama doğru ise Tarım ve Orman Bakanlığı ve Türkiye Tarımı Bakanların ilgi alanlarına göre mi yoksa uzun vadeli stratejik planlara göre mi yönetilmektedir? Haber Merkezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘Elektrikli Traktörde Görüntü Var Ses Yok!’

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin