featured

“Asıl Sorun Kanunları Yok Saymanız”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, ‘Uludağ Alanları’ hakkında CHP grubu adına Meclis’te söz alarak;“Uludağ alanlarını acımasız bir şekilde Kaz Dağları gibi, Istrancalar gibi rant ve çevre yağmasına götürebilecek bir merkezîleştirme uygulamasını yaşama geçirmeye çalışıyorsunuz maalesef. Asıl sorun, mevcut koruma, kollama kanunlarını yok saymanızdır, kanunları görmezden gelmenizdir” ifadelerini kullandı.

CHP TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, CHP grubu adına TBMM’de konuştu. Gündoğdu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: Sayın Başkan, sayın milletvekilleri; teklifin gerekçesi incelendiğinde samimiyetsizliğiniz, ciddiyetsizliğiniz zaten ortaya çıkıyor.
Gerekçede “Uludağ alanında doğal sit alanları, kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri yeteri kadar korunamıyor.” diyorsunuz,
“Doğal sit alanlarına baktığımızda yine farklı merciler yetkiliymiş, bu da yetki karmaşası yaratıyormuş gibi bir algı varmış.
Yatırımcı açısından çok uzun, ağır bürokratik süreçler yaşanıyormuş.” diyorsunuz. Yirmi yıldır kimler koruyamamış, kimler turizmde istenilen potansiyeli sağlayamamış?
E, sizler beceremediniz arkadaşlar.
Gerek korunma gerekse tanıtım konusunda varsa bir sorun, sorumlusu da suçlusu da sizlersiniz.
Teklifle Uludağ bölgesinin idari ve mali yönetimini bütünüyle merkezi idareye aktarmaya çalışıyorsunuz.
Teklif bu açıdan Anayasa’nın yerinden yönetim ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Yine, Anayasa’nın çevrenin korunması hakkındaki güvenceleri sağlamamaktadır.
Uludağ alanlarını acımasız bir şekilde Kaz Dağları gibi, Istrancalar gibi rant ve çevre yağmasına götürebilecek bir merkezîleştirme uygulamasını yaşama geçirmeye çalışıyorsunuz maalesef.
Asıl sorun, mevcut koruma, kollama kanunlarını yok saymanızdır, kanunları görmezden gelmenizdir. Uludağ’da sadece 32 türün yok olmasının önündeki tek engel Milli Parklar Kanunu’dur.
2873 sayılı Milli Parklar Kanunu’nun 14’üncü maddesi açık ve net ifadelerle de güçlü koruma sağlamaktadır.
Yine, 10’uncu maddeye bakıldığında denetim yetkileriyle birçok birim müdürlüklerinin Alan Başkanlığı’na aktarılması ise ayrı bir sorun teşkil etmektedir çünkü çevre korunması hakkındaki yeterli güvence sağlanmamaktadır.
Bırakın, güvence sağlamayı millî parkların yetkisi ve koruma kalkanı paramparça edilmektedir.
Bir büyük sorun da Cumhurbaşkanı kararıyla Uludağ Alanı sınırlarının değiştirilebilecek olmasıdır. Kanunla belirlenen sınırların yürütmenin tek kişilik iradesine bırakılması asla kabul edilemez.
Yine, teklifin gerekçesine baktığımızda yirmi yıldır çözemediğiniz sorunların çözümü için bütünsel bir bakış açısıyla “Yetkiler tek elde toplanmalı.” diyorsunuz.
Ya, arkadaşlar, Allah aşkına, siz beş yıldır tek adam yönetiminde bütünsel bir bakışla yetkileri tek kişide topladığınız bir düzen kurmadınız mı? Kurdunuz.
Yetkiler tek elde toplanmadı mı? Toplandı. Son beş yılda ne isteyip de yapamadınız?
Milletin aklıyla dalga geçmeyi bırakın artık.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Asıl Sorun Kanunları Yok Saymanız”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin