featured

“Edirne Devlet Okullarını İstiyor”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu, kentteki okulların durumları hakkında ziyaretlerine devam ettiklerini belirterek; “Mahallelerdeki öğrenci nüfusundan okulların sınıf mevcutlarına, gelecek yılların öğrenci sayılarından potansiyel nüfusa kadar her bilgiye sahip olan veya olması gereken resmi kurumların plansızlığı ve koordinasyon eksikliği nedeniyle bugün sınıflar lebalep doludur.” dedi.

Veli-Der, ÇYDD, Eğitim-İş, Eğitim-Sen Edirne Şubeleri, Edirne Tabip Odası, Çocuk Hakları Derneği ve Edirne Kent Konseyi Eğitim Grubundan oluşan Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu olarak, kentin yeni yerleşim bölgesinde yaptığımız çalışmanın hayata geçmesi için ziyaretlerimize devam ediyor.

Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Şükrüpaşa, Fatih, 1. Murat ve Kocasinan Mahallelerindeki okul mevcutlarının yoğun olduğu,  sınıfların 30 öğrenciyi aştığını tespit ettik ve kamuoyu ile paylaştık. Bu yoğunlaşmanın azaltılması ve sınıf mevcutlarının normal olması için acilen yeni okul yapılmasının gerekli olduğunu vurguladık.

Mahallelerdeki öğrenci nüfusundan okulların sınıf mevcutlarına, gelecek yılların öğrenci sayılarından potansiyel nüfusa kadar her bilgiye sahip olan veya olması gereken resmi kurumların plansızlığı ve koordinasyon eksikliği nedeniyle bugün sınıflar lebalep doludur.

Devlet okullarında çocuklarının özellikle kalabalık sınıflarda nitelikli eğitim alamayacağını düşünen veliler mecburen özel okullara yönelmişlerdir. Ancak önümüzdeki yıldan itibaren özel okulların fahiş ücret artışları nedeniyle okul sorunun daha da derinleşeceği aşikârdır.

Bu nedenle yetkililerin acil müdahale ederek 2023 yılı içinde gerekli yatırımı yapması gerekmektedir. Ancak bu yapıların mevcut okul bahçelerine konteyner koyarak olmaması gerektiğini de belirtmek isteriz.

Bu konudaki niyet ve amaçlarımızı bildirmek, talep etmek, kamuoyu ile paylaşmak amacıyla İl Genel Meclisi Eğitim Komisyonunu ziyaret ettik. Komisyon Başkanı Halil Akdağ’a hazırladığımız raporu sunduk. İl genelindeki eğitim politikalarında, yerel kurumların ve sivil örgütlerin aktif olması gerekliliği yanında idareleri sorgulamasının, kamuoyu oluşturmasının önemini vurguladık. Bundan sonra birlikte çalışma, bilgi alış verişinde bulunma konusunda görüş birliğine vardık.

Biz Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu olarak öğrenci velileri, eğitim çalışanları ve bu alanda duyarlı kentliler olarak taleplerimizi iletmeye, çocuklarımızın kamusal, ücretsiz ve nitelikli eğitim hakkını savunmaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Edirne Devlet Okullarını İstiyor”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin