featured

“Denizlerimiz Tükenmeyecek”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir’de HDP’ye yönelik saldırıda Deniz Poyraz’ın öldürülmesini HDP Edirne İl Örgütü kınadı.HDP Edirne İl Örgütü Eş Başkanı Beşir Belke, “Denizlerimiz tükenmeyecek, poyrazımız esmeye devam edecek”dedi.

HDP Edirne İl Örgütü İzmir il binasına yapılan saldırıyı kınadı. Parti binasında basın açıklaması düzenlendi ve Parti Meclis Üyesi Seyithan Kırmızı, Sol Parti Edirne İl Örgütü Başkanı Zülküf Ateş, Merkez İlçe Başkanı Şafak Engincan Çolak, Türkiye İşçi Partisi Betül Okuyan, Sinem Pehlivan, Türkiye Komünist Hareketi İrfan Tunca,  Trakya Öğrenci Kollektifi’nin de destek verdiği açıklamayı HDP Edirne İl Örgütü Eş Başkanı Beşir Belke okudu.
Belke,”Dün Türkiye siyasi tarihinin karanlık ve alçakça saldırılarından biri daha gerçekleştirildi. İzmir İl Binamıza yönelik yapılan katliam girişiminde Parti üyemiz, yoldaşımız Deniz Poyraz katledildi” ifadelerini kullanarak; “İzmir il binamıza yapılan planlı ve sistematik katliam girişimi, kaostan beslenen iktidarın yarattığı siyasi iklimin sonuçlarından biridir. İktidarın, partimizi hedef haline getirmesinin ardından saldırıların gerçekleşmesi bir tesadüfe değil, siyasi iradenin zeminini sağladığı planlı saldırılara işaret etmektedir.
Bu katliam, iktidar blokunun oluşturduğu siyasi iklimin ürünüdür. “7 Haziran’ı unutmuyoruz”, “Bunlar daha iyi günleriniz” diyen ve HDP’lileri “haşerelere” benzeterek açık katliam çağrısı yapanların sesleri karanlık odakların planlarında ve tetikçilerin katliam girişimlerinde karşılığını bulmuştur. Bu saldırı içeride ve dışarıda sürdürülen Kürt düşmanlığının sonucudur. Deniz yoldaşımıza sıkılan kurşun Kürt halkına, demokratik siyasete ve HDP’nin temsil ettiği ortak yaşam iradesine sıkılmıştır. Güvenliği sağlamakla görevli siyasi iktidar ve emrindeki kolluk kuvvetlerinin Türkiye halkları açısından açık şekilde güvenlik sorunu oluşturduğu bir kez daha kanıtlanmıştır.
HDP’ye karşı düşmanlığını her alanda gösteren iktidar bloku, siyasi söylemlerinden tutalım da Parti binalarımızın önlerini abluka altına almaya kadar bütün alanlarda HDP’ye ve HDP’lilere düşman hukuku uygulamaya yönelmiştir.”şeklinde konuştu.
Belke açıklamanın devamında şunları söyledi: “Türkiye’nin her bir köşesinde Parti binalarımızın önüne konan mobil karakolların güvenliği sağlamak için değil, HDP’ye düşmanlık ve provokasyon amaçlı kurulduğu bir kez daha açığa çıkmıştır. Parti binalarımızın önündeki mobil karakollar, çadırlar bir gün dahi beklenmeden kaldırılmalıdır.
Bilinmelidir ki, İzmir’de katliam girişiminin gerçekleştirildiği 17 Haziran 2021 günü sadece Türkiye demokrasisi adına değil, Türkiye halklarının bir arada yaşaması adına da önemli eşiklerden biridir.
17 Haziran’dan sonra her gün, Türkiye halklarının geleceğini karanlığa sürüklemek isteyenlere karşı dayanışmanın ve bir arada yaşamın savunulması gereken tarihi bir gündür.
Muhalefet partileri ve tüm toplumsal kesimler bu kritik sürecin farkında olarak tutum belirlemeli ve hareket etmelidir.
Vakit kaybetmeden tüm demokrasi güçleri halklarımızın geleceğine dair demokratik ilkeler etrafında müzakere ederek çözüm önerileri geliştirmelidir.
Yargının gözlerini ve kulaklarını kapattığı, medyanın ve bürokrasinin suç ortaklıkları kurduğu, mafya-siyaset-devlet üçgeninin yeni versiyonlarının hayata geçirildiği, iktidar blokunun suç işlemeyi teşvik ettiği bu ortamda, demokratik ve özgür bir geleceği ancak bir araya gelerek inşa edebiliriz.
Bugün HDP’nin yanında olmak toplumsal bir sorumluluktur. Bu sorumluluktan kaçmak önümüzdeki yılları karanlık bir tabloya çevirebileceği açıkça ortadadır.
Karanlığı aydınlığa çıkarmanın yolu cesaretten geçer ve bu günler Türkiye halklarına dair sözü olanların cesaret testinden geçtiği günlerdir. Cesaret faşizmin en büyük panzehiridir.
Bizler her türlü saldırıya rağmen demokratik siyaset ve onurlu barış mücadelemizi sürdürme konusunda ısrarımızı devam ettireceğiz.
Deniz ve binlerce yoldaşımızın mücadelesine yakışır şekilde bu ülkeye barışı ve demokrasiyi getirene kadar bir an bile olsun duraksamadan onurlu ve haklı yürüyüşümüze devam edeceğiz. Gün susma günü değil gün faşizme karşı bir arada durma, kenetlenme ve haykırma günüdür.
Mücadele, kararlılık ve özgür yaşam tutkusuyla harmanlanan DENİZLERİMİZ tükenmeyecek, POYRAZIMIZ esmeye devam edecek.”

Belke’nin konuşmasının ardından söz alan SOL Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Şafak Engincan Çolak;” İlk önce bütün HDP’li arkadaşlarımıza baş sağlığı diliyoruz. Hepimize baş sağlığı diliyorum. Bu AKP-MHP tek adam rejiminin hedef gösterilmesi kullandığı dil yüzünden bu cinayet, bu katliam işlenmiştir. Biz bunu asla kabul etmiyoruz.  Yaşam alanlarımızı, barışı savunmaya devam edeceğiz. Üste de HDP’nin yanında olduğumuzu da belirtiyoruz. “ dedi

Türkiye İşçi Partisi Edirne Temsilcisi Betül Okuyan; “Öncelikle dün yapılan alçakça saldırıyı kınıyoruz. Deniz Poyraz’ın yakınlarına ve HDP’li dostlarımıza baş sağlığı diliyoruz. HDP’ye kapatma davası açan iktidar, Tehditlerde bulunan İçişleri Bakanlığından, nefret söyleminde bulunan herkes bu olayın sorumlusudur. Hedef göstermiştir ve tetikçiler de o olayı yaşatmıştır. Deniz’in mücadelesini sokaklarda, alanlarda yarın Maltepe’de mücadelesi omuzlarımızda sesini yükseltmeye devam edeceğiz. Korkutmaya çalışıyorlar, korkmuyoruz. Faşizme karşı omuz omuzayız.” dedi

Trakya Öğrenci Kolektifi’nden İsmet Berk Er de; “Dün yaşanan saldırı Türkiye için bir dönüm noktası.” dedi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Denizlerimiz Tükenmeyecek”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin