“BOTAŞ SAROS’TAN ELİNİ ÇEK”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trakya’ın incisi olan Saros Körfezi’ne Botaş tarafından inşaati devam eden FSRU Liman ve Kara Boru hattının yapımının tüm biilrkişi raporlarında, Bilime ve Hukuka aykırılığı kesin olarak ispatlandı.
Saros Gönüllüleri, Keşan Kent Konseyi ve çevreciler Keşan ‘ın Cumhuriyet Meydanı’nda bir kez daha Saros için adalet istediler. Saros Gönüllüleri ve Keşan Kent Konseyi adına açıklamayı Trakya Platformu dönem sözcüsü Av. Bülent Kaçar yaptığı açıklamada; “Botaş ticaret şirketinin Saros FSRU liman ve kara boru hattı inşaatına karşı açtığımız 2.ÇED İptal Davamıza ve Nazım İmar Planları İptal Davamıza sunulan iki ayrı bilirkişi raporuyla Saros körfezine yapılan kötülük bilimsel olarak bir kez daha tescillenmiştir.Edirne İdare Mahkemesinde açtığımız üç ayrı iptal davasında verilen tüm bilirkişi raporlarında Bilime ve Hukuka aykırılık kesin olarak ispatlanmıştır.”dedi.

Edirne İdare Mahkemesinin 1.ÇED İptal davasında verdiği iptal kararı ve üç ayrı davanın tüm bilirkişi raporları T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığınca görmezden gelindiğini ifade eden Av. Kaçar; “Her iki Bakanlığa tebliğ edilen mahkeme bilirkişi raporlarına göre Saros FSRU projesinin ÇED Olumlu Kararları derhal iptal edilmelidir. Devlet ciddiyeti, bilime saygı ve hukukun üstünlüğü ilkesine uymayı emreder.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, eğer halkın iradesine saygısı varsa, Saros Gönüllülerinin, Keşan Kent Konseyinin Bakanlığa sundukları yüzbinlerce itiraza saygıları varsa Saros FSRU inşaatını durdurmak zorundadırlar. Halka rağmen onbinlerce Saros Gönüllüsünün haklarını hiçe sayarak inşaata devam etmek doğaya, denize, insana zulümden başka bir şey değildir. Bilime ve hukuka karşı gelmek kamusal vicdansızlıktır.

Saros körfezine, orman ve tarım alanlarımıza, bölge turizmine yıkım getiren BOTAŞ’ın dış ticaret projesi olan Saros FSRU Liman ve Boru Hattı projesinin Saros Körfezi Kültür ve Turizm Gelişim Bölgesinde kurulması için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının İmar Planlarının planlama ilkelerine ve üst ölçekli planlara aykırı olduğu Edirne İdare Mahkemesinde açtığımız iptal davasına sunulan bilirkişi heyet ek raporu ile bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Saros Gönüllülerinin ve Keşan Kent Konseyinin bu planlara yaptıkları itirazların haklılığı ve bu projenin ne kadar yanlış olduğu iki kez daha ortaya çıkmıştır.

Üst ölçekli planlarımız olan Trakya Bölge ÇDP ve Edirne İl ÇDP’de dava konusu alanın deniz yönünde herhangi bir şekilde iskele inşaatına olanak sağlayacak bir kullanıma yer verilmemiştir.”şeklinde konuştu.

Av. Kaçar, Saros FSRU’nun Hukuksuz Nazım İmar Planlarının İptali davasında Bilirkişi Heyeti Oybirliğiyle düzenlediği raporunu açıkladı. Raporda,“Bölge ve İl Planında arazinin Tarım Arazisi niteliği gösterdiği, alanın 2006 tarihli Bakanlar Kurulu kararına uygun olarak Saros Körfezi Kültür ve Turizm Geliştirme Bölgesi olarak işaretlendiği görülmektedir. Her iki üst kademe plan ile dava konusu alandaki tarımsal ve çevresindeki orman varlığı göz önünde bulundurulduğunda alan temel olarak doğal nitelikleri korunması gereken bir alan olarak belirlenmiş, ancak Saros Körfezi Kültür ve Turizm Geliştirme Bölgesi kararıyla alanın turizm öncelikli olarak gelişmesi öngörülmüştür.

DAVA KONUSU PLANLAR İLE SAROZ FSRU İSKELESİ VE YARDIMCI TESİSLER BÖLGEDE BAĞLANTISIZ VE İLİŞKİSİZ BİR ŞEKİLDE TEPEDEN İNME KARAR İLE BÖLGEYE KONUMLANMIŞ BİR VARLIK HALİNE GELMEKTEDİR.

Saros için 2.ÇED iptal davasında verilen bilirkişi raporunda Ziraat Mühendisliği yönünden açıklayan Av. Kaçar raporla ilgili şnları aktardı:

“ÇED raporunda toprakların fiziksel ve kimyasal özelliklerinin proje kapsamında analiz edilmediği… anlaşılmaktadır…bu yatırımın etki edeceği topraklara ait analitik veri için toprak örneği alınmadan 1970’li yıllarda üretilmiş bir harita verisinin kullanılması…uygun bulunmamıştır. İnşaat sahası ve boru hattının geçeceği güzergahta herhangi bir toprak örneği almadan, örneklerde fiziksel ve kimyasal analiz yapmadan ve toprak izleme çukuru(profili) açmadan genel bir ifade kullanılması eksik bir yaklaşımdır.”

Sayın Bilirkişi nezaket gösterip eksiklik demiş olsa da Saros FSRU ÇED sürecinde Toprak örneği almadan, toprak analizi yapmadan ÇED Raporu düzenlemek görevi ihmal, bu kadar eksik, hatalı ve bilime aykırı bir rapora ÇED Olumlu Kararı vermekte herhalde kamu görevini kötüye kullanmak olaral nitelendirilebilir.

Mahkemeye şimdi sunulan iki ayrı rapor ve daha önce sunulan Bilimsel Bilirkişi Raporlarına saygı gösterilerek bir kamu kurumu olan BOTAŞ şirketi ve bu hukuksuz planları onaylayan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu planları derhal iptal etmeli ve arazilerimizdeki ve denizimizdeki tüm inşaat ve hafriyat çalışmalarını hukukun ve bilimin üstünlüğü ilkesi çerçevesinde derhal durdurmalı ve arazilerimizi eski haline getirmeli, tüm arazi sahiplerinin zararlarını derhal gidermelidirler.”dedi.

 

Av. Kaçar açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Hukuksal süreç tamamlanmadan ve arazi sahiplerine bilgi verilmeden, ata topraklarına Acele Kamulaştırma ve el koyma yoluyla girilerek inşaata başlanması nedeniyle Edirne İdare Mahkemesine yapılan yürütmeyi durdurma başvurularımıza uzun süreler geçmesine rağmen Yürütmeyi Durdurma Kararı verilmemesi ve her geçen gün inşaatın hızla devam ettirilerek Saros’un daha fazla zarar görmesi bölge halkında endişe yaratmaktadır.

Botaş A.Ş.nin bilime ve hukuka rağmen ısrarla kurmaya devam ettiği bu projenin gerçekleşmesi sonucunda güzel Saros’umuzun, Marmara Atık Denizine, Aliağa körfezine dönüşmesi kaçınılmazdır. Çünkü bu proje sadece başka ülkelerin doğalgazının Avrupa pazarına sevkiyatı amacıyla yani sadece dış ticaret için yapılmaktadır. Bu projede halkın iradesi yok sayılıyorsa bilimsel raporlara saygı yoksa biliniz ki geriye sadece rant ve kar kalmaktadır.

BOTAŞ derhal Saros’dan çıkmak zorundadır. Bilim körfezimizde Botaş’ı istemiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Saros turizmini ve Saros Körfezini koruma görevini çerçevesinde hukuka aykırı olduğu ortaya çıkan imar planlarını derhal iptal etmelidir. Çevreyi korumakla görevli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verdiği bilime aykırı ÇED Olumlu kararlarını derhal iptal etmek zorundadır.

Saros halkının iradesine her kurumun saygı göstermesi, bilime uyulması kamu görevlileri açısından zorunluluktur.”Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“BOTAŞ SAROS’TAN ELİNİ ÇEK”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin