featured

“KENT ORMANINDAN MİLLET BAHÇESİ OLMAZ!”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Türkiye İşçi Partisi Edirne İl Örgütü, Edirne Söğütlük Kent Ormanı’nın ‘Millet Bahçesi’ne dönüştürülmesine tepki göstererek; “AKP’nin beton ve betonlaştırma sevdası, yeni bir tür kamusal alan yaratma çabasıyla birleşince, binlerce metrekarelik yeşil alanın betona dönüşmesiyle birlikte Edirne halkının seküler yaşamına doğrudan bir müdahaledir.” ifadelerine yer verdi.
Türkiye İşçi Partisi Edirne İl Örgütü, Kent Ormanı’nın ‘Millet Bahçesi’ne dönüştürülmesi projesine karşı yaptığı yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: “Beton sevdalısı AKP saray rejimi, iktidarı boyunca doğal alanları resmen düşman edinmiş, kâr hırsı veya siyasal çıkarlar uğruna ormanlarımızı yok ediyor, derelerimiz kurutuyor, havamızı ve suyumuzu kirletiyor. Şimdi ise içinde yüzlerce tür canlının yaşadığı Edirne Söğütlük Kent Ormanı, AKP’nin Çevre Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum’un Edirne gezisinden sonra verdiği talimatla millet bahçesine dönüştürülmek isteniyor.
Edirne Söğütlük Kent Ormanı, doğal sit olmasının yanı sıra aynı zamanda Meriç Nehri’nin taşkın alanıdır. Bununla beraber yine sit ilan edilen ve projede bir bölümü araç park yeri olarak gösterilen Lozan Caddesi de Söğütlük Kent Ormanı’nın yanından geçmektedir. Sit alanlarının korunması gerekirken proje adı altında cami, kıraathane, kütüphane, beton yol gibi yapılara açılması kabul edilemez.
Yıllardır Edirne halkının yüzlerce etkinliğine ev sahipliği yapmış, halkın nefes alma alanı olan Söğütlük Kent Ormanı, Edirne’nin tarihi, kültürü ve kent belleğinin önemli bir unsurudur. AKP’nin beton ve betonlaştırma sevdası, yeni bir tür kamusal alan yaratma çabasıyla birleşince, binlerce metrekarelik yeşil alanın betona dönüşmesiyle birlikte Edirne halkının seküler yaşamına doğrudan bir müdahaledir.
AKP saray rejiminin doğamızı bir avuç sermayedara peşkeş çekmesine de, dar ideolojik çıkarları uğruna halkın doğal alanlarının betonlaştırılmasına da karşı duracağız. Son olarak iklim krizinin derinleştiği bu dönemde, her ne amaçla yapılırsa yapılsın doğa katliamına karşı durmak hepimiz için elzemdir. Yaşam tüm canlılarındır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“KENT ORMANINDAN MİLLET BAHÇESİ OLMAZ!”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin