featured

“Çingeneler 2023 Uzayda”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘2023 yılında uzaya gideceğiz’ yönündeki sözlerine karşılık ‘Türkiye’de siyasetçiler bizlere her zaman hayal satmıştır’ diyerek; “Dünya’nın tüm coğrafyasına dağılan Çingene’lerin gitmediği yer sadece uzay olmuştur. Herkesin bir hayali var. Neden Çingene’lerin 2023’te Uzaya gitme hayali olmasın!” ifadelerini kullandı.

Şallı yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: “Biz Çingeneler, yüzyıllar önce Hindistan’dan çeşitli nedenlerden dolayı Dünya’nın tüm coğrafyasına dağılmış, yokluk ve yoksulluk rüzgârı ile hep savrulmuşuz. Yoksulluğun yarattığı tüm sorunlar üzerimize yapıştırıldı. Bizlere “Vatansızlar” bile denildi. Oysa Osmanlı ve Cumhuriyeti kendimize vatan kabul saymış, sosyal ayrımcılığın derin izleri arasında, kültürel yapımızla bu toprakların hep insanı olma özelliğini kaybetmemiş bir toplumuz. Göçebe yaşamı yıllar önce bırakmak zorunda kalmışız. Gezgin olmayı bıraktık. Yeryüzü insanı olduk.

Tüm Dünya coğrafyasına dağılan Çingene’ler, diğer bireylerle sosyal ilişkilerini geliştirmenin gayretindedir. Türkiye’de siyasi söylemlerin içinde 2023 yılı hedeflerinde uzaya gidileceği ifade edilmektedir. Türkiye’de siyasilerden bir dönem ev ve araba sözü verenleri gördük. Evin anahtarları bile vardı. Anahtarı bıraktık gecekonduyu kaptırmamak için uğraştık. Kentsel dönüşümün rant ekonomisine dönüştüğü alanlarda gecekondularımızı kaybettik. Yaşama tutunmak için çöp ekonomisi ve salgın döneminde yoksulluğun derin psikolojik travmasını yaşıyoruz. Alım güce yetersizliğinden çöplerden sebze meyve toplar olduk. Türkiye’de siyasetçiler bizlere her zaman hayal satmıştır. Bir dönem Tansu Çiller’in ev, otomobil gibi. Zenginlik, yoksulluk hikayesi hiç bitmedi.

Yerli Uçak, Yerli Otomobil, Milli Tank”

Dünya’nın tüm coğrafyasına dağılan Çingene’lerin gitmediği yer sadece uzay olmuştur.

Herkesin bir hayali var. Neden Çingene’lerin 2023’te Uzaya gitme hayali olmasın!

Bizimki hayal olsa da; neden orada sepet örmeyelim. Kalay yapmayalım. Bohçacı geldi hanım bohçası demeyelim.”Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Çingeneler 2023 Uzayda”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin