featured

“Bülbüllerin Sesi Kesilmesin!”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde 4 bin 500 dekar alanı kapsayan Bülbül Korusu’nun özel ağaçlandırma statüsünde üç ayrı şirket tarafından kullanılmak istenmesine bir tepki de Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Turan Şallı’dan geldi.

Bülbül Korusu’nun Roman yurttaşlar için bir değer olduğunu ifade eden Şallı: “Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde bulunan Bülbül Ormanı’nın Birlikte yaşam kültürü dediğimiz konular ortak değerlerimizdir. Kültür değerlerimiz bazen müzikle, bazen de doğa ile bütünleşme ile başlar. Öyle anlar yaşarız ki, yoksulluğu, ayrımcılığı bir an olsa dahi unutulmasına vesile olur. Edirne merkezde yaşayan Roman vatandaşlarımız için 5-6 Mayıs tarihleri arasında geleneksel Hıdrellez ve Kakava şenlikleri nasıl bir ritüel olmuşsa, Uzunköprü ilçemizde Roman vatandaşlarımız ve bu ilçede yaşayan diğer bireyler arasında farklı sosyal kültürdür. Bülbül koruluğu Roman yurttaşlarımız için ortak bir değerdir.

Uzunköprü’ye bağlı Hasanpınar Köyü yolu üzerindeki Bülbül Ormanı’na yönelik bazı kişilerin söz konusu Ormanlık alan içinde özel ağaçlandırma başvurularının olduğu anlaşılmaktadır. Ormanlık alan içinde bulunan bir alanın Bülbül Ormanı olarak bilinmesi ve bu alan içinde her yıl mayıs ayında Roman yurttaşlarımızın, Uzunköprü halkının eğlencesine, mutluluğuna ve hatta mevsimin güzel günlerinde mesire alanı olarak kullanılan orman alanın özel ağaçlandırmaya kurban edilme gayretleri devam etmektedir. Bülbül Ormanın da bulunan ekosistemle birlikte, içinde çok sayıda canlı hayvan çeşitliğinin de yok olacağı bilinen bir gerçektir.

Özel ağaçlandırma talebi doğal yaşamın tahrip edilmesi olduğu kadar, insanlar için oksijen kaynağının ortadan kaldırılması demektir. Rant düzeni altında doğa tahrip edilmekte, doğal su kaynakları da yok edilmektedir. “ dedi.

Özel ağaçlandırma talebinde kamu yararı bulunmadığının bir yerde Roman dernek başkanlarının sessiz kalmasının üzücü bir durum olduğunun altını çizen Şallı açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Uzunköprü Kent Konseyinin orman alanının özel ağaçlandırmaya yönelik itirazları devam etmektedir. Özel ağaçlandırma talebinde kamu yararı bulunmamaktadır. Uzunköprü Belediye Başkanlığı ile AK Parti ilçe başkanı arasında devam eden Bülbül ormanı tartışmaları siyasi soruna dönüşmesi de üzücüdür. Siyaset ne derse desin, Bülbül ormanı yok olmasın, bülbüllerin sesi kesilmesin! Bülbül ormanının özel ağaçlandırmaya yönelik talepler, siyasi yandaşlara rant dönüştürmeye yönelik olduğu tartışmalardan anlaşılmaktadır. Dernek olarak Romanların sosyal sorunların yanında, doğanın korunmasına yönelik konulara da zaman zaman müdahil olma zorunluluğumuz oluşmaktadır. Çünkü: biz Çingeneler göçebe yaşamın içinde doğa ile iç içeydik.

Bir şehirde veya bir ilçede yaşıyorsak, toplumun genelini ilgilendiren konularda görüş bildirme zorunluğu vardır. Aksi halde Roman tabela derneği olmaktan öte gidemeyiz. Kamu yaranın olmadığı özel ağaçlandırma talebine ilçede bulunan Roman dernek başkanlarının sessiz kalması düşündürücü olduğu gibi üzücü bir durumdur. Uzunköprü’de “Dallık” Edirne Merkezde “Kakava Sarayiçi Mevki”

“BUGÜN  DALLIĞINI KAYBEDENLER ,YARIN EVİNİ KAYBEDER”

Bülbül Ormanı Roman yurttaşlarımızın diğer bireylerle kaynaştığı güzel anların yaşandığı bir ormanlık alanıdır. Roman yurttaşlarımız sosyal dışlanmışlığını bu tür toplumsal birliktelik ile geliştirmek mümkündür. Kimse alınmasın! Romanlar için bugün dallığını kaybedenler, yarın evini kaybeder. Bugün siyasete kurban gidenler, geleceğini kaybeder. Beni de kandırdılar diyenlere şimdiden açık sözüm olsun!

Geçti Bor’un pazarı sür eşeği Niğde’ye. Aklıma gelmişken yazayım: Niğde’nin patatesi de şimdilerde para etmiyor. Son sözüm; Uzunköprü’ lü akrabalarım Dallığınıza sahip çıkın! Roman dernekleri siyasetin peşinde. Kendinizi kullandırmayın! Bülbül Ormanı gidince bize yaşam neşesi ve müziğimize ilham veren kuş seslerini, doğa seslerini nerede duyacağız?

Uzunköprü’de yaşayan akrabalarım sevgiyle kalın. Benim anamda çingene, babamda Çingene idi. Siyasi kişilikli Roman dernekleri hak temelli çalışmalardan çok uzaklaştı. Roman dernekleri siyasi partinin bülbülü değil, Uzunköprü’de yaşayan bizim yoksul Roman yurttaşlarımızın gerçek bülbül sesi olsun!” Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Bülbüllerin Sesi Kesilmesin!”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin