featured

Bilirkişi Köylüleri Haklı Buldu

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Kavacık Köyü’nde tarımsal alana yapılmak istenen Karma OSB ile ilgili köylülerin imar planlarının iptali için açtığı davada bilirkişi raporu yayımladı. Rapor köylüler lehine karar verdi.

“2 ayrı dava, 2 farklı bilirkişi heyeti, oybirliği ile köyümüze OSB yapılamayacağını bilimsel kanıtlarla ortaya koymuşlardır.” diyen Uzunköprü Kavacık Köyü Muhtar Aziz Kur, yaptığı açıklamada, “Bizler bilime ve hukuka güveniyoruz. 2 ayrı dava, 2 farklı bilirkişi heyeti, oybirliği ile köyümüze OSB yapılamayacağını bilimsel kanıtlarla ortaya koymuşlardır. Hukukun da lehimize karar vereceğine inancımız tamdır. Bizler, haklı olduğumuz bu süreci sonuna kadar sürdürmeye kararlıyız. Çünkü bu topraklar bizim yaşam alanlarımızdır. Tarımın önem kazandığı bugünlerde mücadelemizin ne kadar doğru olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır”
Ardından konuşan Kavacık Köyü halkının avukatı Trakya Platformu Dönem Sözcüsü Bülant Kaçar, yetkilileri Karma OSB projesinden vazgeçmeye davet ederek şunları kaydetti: “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onaylanan Uzunköprü Karma Organize Sanayi Bölgesi 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planının ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının yürütmesinin durdurulması ve iptali için Edirne İdare Mahkemesi’nde Kavacık Köy Muhtarlığı adına açtığımız davada yapılan keşif sonucu hazırlanan akademik bilirkişi raporuyla Kavacık köylülerinin davalarının haklılığı ve itirazlarının doğruluğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Kavacık köylülerine ve tüm ülkemiz halkına ait hazine arazisini çok ucuza satın alıp ısrarla kurulmak istenen Karma OSB projesi için Trakya Bölge Çevre Düzeni Planında ve Edirne İl Çevre Düzeni Planında yapılan değişikliklerin bilime aykırılığı Danıştay 6.Dairesinde açtığımız davada verilen akademik bilirkişi raporuyla yine oybirliğiyle kanıtlanmıştı.

Raporun detaylarını kamuoyuyla paylaşmasının ardından yetkilileri Karma OSB projesinden vazgeçmeye davet eden Kaçar, “Kavacık köylülerinin bugüne kadar haklı itirazlarını görmezden gelenler bilmelidir ki müvekkillerimiz sadece bilime, hukuka ve kendilerine güvendiler. Kavacık köylüleri sadece kar ve rant anlayışıyla hareket edenlere karşı köylerini hukuksal ve toplumsal olarak korumaya devam edeceklerdir”
Uzunköprü Karma OSB projesinin bilime ve planlama hukukuna aykırılıkları 2. Bilirkişi Heyeti raporunda şu şekilde ifade edildi:
“Planlama sürecinde Çevre Düzeni Planı sınırları içerisinde kalan alanlarda; koruma kullanma dengesinin sağlanması, kısıtlı doğal kaynakların doğal, tarihi, kültürel çevre değerlerinin korunması, tarım alanlarının, sit alanlarının, orman alanlarının, özel çevre alanlarının, ekolojik açıdan korunması gerekli alanların, sulak alanların ilgili mevzuatında öngörülen kurallar çerçevesinde kullanımı ve korunması esastır. 1/25000 Ölçekli Edirne İl Çevre Düzeni Planı’nda dava konusu alanın kullanımı ‘Tarımsal Açıdan Birinci Öncelikli (Mutlak) Korunacak Alan’ iken söz konusu kullanım Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Plan Değişikliği ile Organize Sanayi Bölgesi olarak değiştirilmiştir. Ancak süreç, bir bütün olarak değerlendirildiğinde alana yönelik plan dizgesi ile tarımsal niteliği ön planda olan doğal özellikleri olan bir alan Organize Sanayi Bölgesi olarak yapılaşmaya açılmaktadır. Bu yönüyle planlama, bir alandaki koruma-kullanma dengesini gözetmek durumundadır.

Türkiye’nin tarım merkezi olan Trakya Alt Bölgesi’nin, verimli tarım topraklarının yitirilmemesi açısından duyarlılıkların dikkate alınması ve değerlendirilmelerin kamu yararını öne çıkaran yaklaşımlarla ve özenle yapılması gerekmektedir. Kişilerin/kurumların bireysel olarak kendi yararlarını artıracakları eylemlerin tüm toplumun yaşamının bir parçası olan kamu yararını zedelememesi gerekmektedir. Dava konusu alanda kamu yararı, doğal çevrenin sürdürülebilirliği üzerinden tanımlanabilmektedir. Bu tutuma göre, sürdürülebilirlik ilkesine göre koruma-kullanma dengesinin sağlanması için plan bütünü içinde tarım ve orman alanlarının korunmasına öncelik verilmelidir.

Dava konusu alanın, öngörülen Organize Sanayi Bölgesi kararı ile yapılaşmaya açılması Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası 1/100000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı ve 1/25000 Ölçekli Edirne İl Çevre Düzeni Planı bütününe hakim olan tarım alanlarının korunması önceliği ve sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda koruma-kullanma dengesinin sağlanması hedefine uyumlu görülmemektedir. Alanda gerçekleşecek yapılaşmayı salt Organize Sanayi Bölgesi ile sınırlı bir şekilde değerlendirmemek gerekmektedir. Zira, sanayi bölgesinin yaratacağı trafik yoğunluğu ve farklı üretim türleri, hem yakın çevrede yaşayanların günlük hayatı ve sağlık durumları, hem de tarım ve orman arazileri üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilecektir.” Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bilirkişi Köylüleri Haklı Buldu

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin