featured

Belediye Meclisi’nde Söz Kadınlarda

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Belediye Meclisi Mart Ayı Olağan Toplantısı’na 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle cesaretleri, azimleri ve verdikleri mücadeleler ile örnek olan Edirneli kadınlar konuk oldu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleştirilen Edirne Belediye Meclisi Mart Ayı Olağan Toplantısı’nda belediye meclisi, verdikleri mücadele ve gösterdikleri başarı ile örnek alan 3 ismi ağırladı. Meclis kürsüne çıkan kadınlar yaşam hikayelerini anlattılar.
 
“KADIN AZİM EDERSE HER ŞEYİ YAPABİLİR”

İlk olarak söz alan Karaağaçlı çiftçi Serpil Ekeler, bu meslekte bir erkeğin yapabileceği ne varsa her şeyi yaptığını anlattı. Hayvan bakımı, tarlada çalışmak, çapalamak, sulamak gibi birçok zor işin üstesinden geldiğini belirten Serpil Ekeler, “Traktör kullandım, tarlayı sürdüm. 15 sene tekel bayiliği yaptım. Yani kadın azim ederse bütün her şeyi yapabilir. Azimle, istekle tüm kadınlar istediği her şeyi yapabilir” diye konuştu.

“TÜRKİYE ŞAMPİYANO OLDUM”

Lise 2’de tam burslu olarak ABD’deki bir üniversiteye kabul edilen Olcaytu Hatipoğlu da Belediye Meclisi’nde yaptığı konuşmada, “Ben Edirne’de devlet ortaokulundan mezunum. TEOG sınavından ful yapıp Üsküdar Amerikan Lisesi’ne kazandım. Aynı zamanda yüzme branşında Milli Takıma seçildim ve Türkiye şampiyonu oldum. Çoğu kişi yüzmeyle okulun aynı zamanda gitmeyeceğini ve bırakmam gerektiğini söylemişti. Ben bırakmayıp, okuduğum lisede tam burs aldım. Şuanda 11 sınıftayım ve ABD’de ilk 50’de olan bir üniversiteden tam burslu olarak erken kabul aldım.  Bu süreç çok zorluydu. Ama çok çalışarak, inanarak, hedefime kitlenerek ben bunu başardım. Herkesin desteğini yanımda hissettim. Azmeden ve hedeflerine kitlenen herkesin istediklerine ulaşabileceğini söylemek istiyorum. Tüm kadınlarımızın Kadınlar Günü’nü de kutluyorum” diye konuştu.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Özgen Göktay Hüseyinoğlu ise konuşmasında, “Böyle bir günde doğup büyüdüğüm şehirde olmak bugünü daha anlamlı hale getiriyor. Ben Edirne’nin değerli bir lisesi olan Edirne Anadolu Lisesi’nde okudum. Daha sonra 6 yıl süren Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni kazandım. Diş hekimliğimi daha üst bir seviyeyi taşımak istedim ve cerrahi bölümünü seçtim. Zorlu elemeleri geçerek tek bayan olarak, 6 yıl sürecek olan Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız ve Diş Çene Cerrahisine başladım. İnsani değerlerin önemli olduğunu düşündüğüm Edirne’me dönme fikri ağır bastı. 2010 yılında Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde Edirne’nin ilk çene cerrahı olarak görev başladım” diyerek, şuanda görevine kendi özel kliniğinde devam ettiğini anlattı. Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Özgen Göktay Hüseyinoğlu ayrıca tüm kadınlara vazgeçmemelerini söyleyerek, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

Ayrıca mecliste grubu bulunan partiler adına kadın meclis üyeleri de söz alarak, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün önemine ve kadınına verilen değere dikkat çekti.

CHP Grubu adına Belediye Meclis Üyesi Filiz Gencan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hakkında bilgi vererek, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin kadınları olarak, mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceklerini söyledi.  Gencan, “Bir kadın olarak Edirne’de yaşıyor olmaktan mutluluk duyuyorum. Ülkemizin bir çok şehrine nazaran şehrimizde emeklerimiz değer görmekte, daha saygın adil ve özgür bir ortamda yaşama hakkı bulmaktayız. Belediye Başkanımıza da kadın emeğine verdiği değerden ve kadınlara yönelik çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Kadın veya erkek olarak gelmek bizim elimizde değil. Hayata hangi cinsiyetle başlayacağımız yaradanın taktiridir” diyen AKP Belediye Meclis Üyesi Nergiz İnce de kadınlara hakkettikleri şekilde, insan gibi davranılmasının mücadelesini vermenin boyunlarının borcu olduğunu söyledi.

İYİ Parti Belediye Melis Üyesi Duygu Şener de “Türkiye’nin neresinde olursak olalım kadının emeği ile yaşıyor; kadının emeği ile yaşamımızı devam ettiriyoruz. Ancak kadının emeğinin değerini istediğimiz ölçüde görmüyoruz” diyerek tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutladı.Haber Merkezi

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Belediye Meclisi’nde Söz Kadınlarda

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin