featured

“Bu Artık Bir Cinskırım”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) kadın cinayetlerinin “cinskırım” boyutuna geldiğini söyleyerek, kadına karşı şiddeti önlemek için Meclis’i göreve çağırdı. EŞİK Edirne İnsiyatifi yaptığı açıklamada; EŞİK- Eşitlik için Kadın Platformu olarak bugün itibariyle yeni bir kampanya başlatıyoruz. Kadın cinayetlerini, cinskırımı ve kadına karşı şiddeti önlemek için Meclis’i göreve çağırıyor ve bu konuda sözü olan herkesi de bu kampanyayı desteklemeye çağırıyoruz. Sesimize ses olun, hep birlikte sesimizi Meclis’e duyuralım ve cinskırımı durdurmak için harekete geçelim.”ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında;EŞİK 2020 yılı boyunca ilk olarak çocuk cinsel istismarı faillerine infaz paketiyle af getirilmesini önlemeye çalıştı. Sonra, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden imzasını çekmesi ihtimali toplumun gündemine geldiğinde tüm gücümüzle buna karşı çıktık. Türkiye kadın hareketinin gücü ve deneyimiyle, toplumsal destek ve dayanışmayla kadınların ve kız çocuklarının eşit yurttaşlık haklarına yönelik saldırı niteliği taşıyan bu politikaları şimdilik durdurmayı başardık.

Günde en az üç kadının öldürüldüğü, bir o kadar şüpheli ölüm ve yeterince soruşturulmayan intiharla kadınların yaşamdan koparıldığı bu şiddetin adı artık cinskırımdır. Gelin, cinskırımı birlikte durduralım. Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi için yetkilileri göreve çağıralım.”şeklinde kaydedildi.

Cinskırımı durdurmak için siz de sözünüzü duyurmak isteyenlere çağrıda bulunulan açıklamının devamında şunlar kaydedildi: “Günde en az üç kadın öldürülüyor, bu artık bir #cinskırım, Meclis kadın cinayetlerini önlemek için özel gündemle toplansın #MeclisGöreve, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı şiddetle mücadele yasası etkin uygulansın, TBMM özel gündemle toplanarak cinskırım boyutuna varan kadın cinayetlerini önlesin”

mesajlarını içeren, en uzun 1 dakikalık videolarınızı iletisim@esikplatform.net adresine e-posta olarak gönderebilirsiniz. Bugünden itibaren her gün bu mesajları içeren videoları yayınlayacağız. Ayrıca @esik_platform (Twitter ve Instagram) hesaplarımızda yayınlanan videoları kendi hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Her türlü paylaşım ve katılım desteğiyle bu kampanyayı birlikte büyütelim, sesimizi Meclis’e duyuralım ve cinskırımı durdurmak için toplumu harekete geçirelim.

Siz de videonuz ile bize katılın, beraber seslenelim. Artık yeter!

Cinskırım var!

Meclis göreve!

Özel gündemle toplanın!

Etkin önlemler için ortak politika geliştirin!”

Sözleşme, yasa dahil her türlü politikanın etkin uygulanışını Meclis olarak denetleyin!

SANATÇILARDAN DESTEK

Platformun çağrısına destek olan Zuhal Olcay, Ahmet Ümit, Hande Doğandemir, Ercan Kesal ve Meltem Cumbul, “İstanbul Sözleşmesi uygulansın, Meclis kadın cinayetlerini önlemek için özel gündemle toplansın” dedi.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Bu Artık Bir Cinskırım”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin