featured

“ÇİNGENELER BU ÜLKENİN ÖKSÜZLERİ Mİ?”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği, kamuoyu tarafından deprem vergisi olarak da bilinen ‘Özel İletişim Vergisi’ne yüzde 10 oranında yapılan zam ile ilgili yaptığı açıklamada, pandemide uzaktan eğitimden faydalanmayan öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun Roman çocuklarının olduğunu ifade ederek; ‘Çingeneler Bu Ülkenin Öksüzleri m?”, “İnternet Ücretsiz Olmalıdır”, “Ne Tablet Ne İnternet Yok!”, “Pandemi Değil Yoksulluk Bizi Vurdu” yazılı dövizlerle tepki gösterdi.
Türkiye’de 1999’daki Marmara Depremi’nin ardından kaynak oluşturmak için hayata geçirilen, bu nedenle “deprem vergisi” olarak da bilinen Özel İletişim Vergisi’nin, Cumhurbaşkanlığı kararıyla yüzde 7,5’ten yüzde 10’a yükseltilmesine tepkiler gelmeye devam ediyor.
Söz konusu konu ile ilgili Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Gamze Kesermiş dernek adına açıklama yaptı. Edirne Kent Konseyi’nde yapılan basın açıklamasında açıklanan oranın yüzde 30’dan daha fazla olduğunu belirterek; pandemi süresince uzaktan eğitimden faydalanmayan öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun Roman çocuklarının olduğunun altını çizdi.

“PANDEMİDE EĞİTİMDE EŞİTSİZLİK DAHA YAKICIBİR ŞEKİLDE YAŞANMAKTADIR”
Kesermiş açıklamasının devamında; “Resmi Gazete’de yayınlanan karar gereği, kablosuz, kablolu internet servis sağlayıcılığı hizmetlerinden alınan %,7,5 oranındaki Özel İletişim vergi oranı %10’a çıkarılmıştır. Açıklanan oran yaklaşık diğer ücret yansımaları ile %30 dan fazladır. Roman sosyal grupların sosyal eşitsizliğin yanında pandemi sürecinde eğitimdeki eşitsizlik daha yakıcı bir şekilde yaşanmaktadır. Uzaktan eğitimden yararlanamayan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu Roman sosyal guruplardır.” şeklinde konuştu.
Kesermiş, sayıları yüzbinleri bulan Roman öğrencilerin çeşitli olanaksızlıklar nedeniyle eğitimden koptuğunun ifade ederek açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Sayısız koşullara bağlı olanaksızların yanında ekonomik yoksunluğundan dolayı elektriklerinin, internetlerinin kesildiğini, hatta yeterince beslenme olanakları olmayan çocuklar gerçeğini görmezden gelemeyiz. Sayıları yüzbinleri bulan Roman öğrenciler çeşitli olanaksızlıklar nedeniyle eğitimden kopmuştur.
“EĞİTİMDE BİR NESİL KAYBOLMUŞTUR”
“Pandemi süresince yoksul kesimdeki çocuklara internet ücretsiz olması gerekirken yeni zamlarla tanıştırılmıştır. Roman vatandaşlar kendi kaderlerine terk edilmişlerdir. Üzülerek ifade ediyoruz; eğitimde bir nesil kaybolmuştur. Yoksullara ilişkin eğitimde koruyucu kararlar alınmasına ihtiyaç vardır. İnternet hizmetlerine gelen zam yoksul öğrencileri, eğitimden koparmasını daha da kolaylaştıracaktır. Yapılan zamlar insafsızlık, vicdansızlıktır. Vebali bu zor günlerde eğitimdeki fırsat eşitsizliğini yaratanlarda olacaktır.”
Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“ÇİNGENELER BU ÜLKENİN ÖKSÜZLERİ Mİ?”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin