featured

AKP, Yanlışı Yine Yanlışla Çözmek İstiyor”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 500 bin kasaplık ve besilik hayvan ithalatına izin vermesine tepki göstererek; “Çözüm ithalatla olmaz, üreticiyi desteklemek lazım. AKP, yine yanlışı yine yanlışla çözmek istiyor” dedi.

Besicilerin borçlarının giderek arttığını ve bir kısmının köyden kente göçmek zorunda kaldığını belirten Gaytancıoğlu, “Geçen yıl çiftçilerin bankalara, Tarım ve Kredi Kooperatifleri’ne borcu 250 milyar liraydı, şimdi 350 milyar lirayı aştı” diye konuştu.
Milletvekili Gaytancıoğlu yaptığı açıklamada  söyledi:“Tarım Bakanlığı bir kararname yayınladı.Maalesef 500 bin kasaplık ve besilik hayvan ithalatına izin çıktı. Maalesef yine haklı çıktık. Bundan 15-20 gün önce demiştim ki ‘Gemiler yola çıktı’, evet, ’40 bin besilik baş hayvan İskenderun Limanı’na gelecek’ demiştim. Yolda kararnamesi çıktı. Aynı zamanda AKP, yine yanlışı yine yanlışla çözmek istiyor. Dönemin Tarım Bakanı, Fransa’da Fransa tarımına yapmış olduğu katkılardan dolayı, yani hayvan ithalatı yaptığından dolayı madalya almıştı. Şimdi de ithalatı yapanlara Brezilya bir madalya verdi.Yani, biz, başka ülkelerin çiftçilerine destek yaparak madalya mı umuyoruz?
Besicisi ne yapıyor,süt üreticisi ne yapıyor? Köyden kente göç ediyor. Borcuna borç katıyor. Geçen yıl çiftçilerin bankalara, Tarım ve Kredi Kooperatifleri’ne borcu 250 milyar liraydı, şimdi 350 milyar lirayı aştı. Peki kıyma fiyatları düşecek mi? 150 liradan 300 liraya çıkacağını da söylemiştik. Çünkü süt inekleri kesiliyor. ‘Süt inekleri bitince ne yapacaksınız’ demiştik. Çözümü yine ithalatta buldular. Çözüm ithalatla olmaz, üreticiyi desteklemek lazım. Kendi üreticimiz dururken başka ülkelerden ithalatı düşünürseniz ve bundan da rant sağlamayı düşünürseniz çözüm üretemezsiniz. Çözüm ne olacak biliyor musunuz?  İki ay sonra halk kendi çözümünü üretecek.
Gaytancıoğlu, şap hastalığı nedeniyle Türkiye’de bir şehirden bir şehre hayvan getirmenin yasak olduğuna da işaret ederek şöyle konuştu:
“Hayvan pazarları kapalı. Bir şehirden başka bir şehre hayvan taşımak yasak, şap hastalığının kontrolleri için. Ama başka ülkelerden getirmek serbest. Çok büyük bir tezat. Bir de Avrupa ülkelerinden getirilmiyor, Güney Amerika ülkelerinden getiriliyor. Gemiler önceden yüklenmişti. Kamuoyunun taktirine sunuyorum..”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AKP, Yanlışı Yine Yanlışla Çözmek İstiyor”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin